Jak przesyłać duże pliki przez internet? WeTransfer to nie wszystko

Poczta elektroniczna nie służy do przesyłania dużych plików – załącznik o wielkości kilkunastu megabajtów to zwykle wszystko, na co możesz liczyć. Jeżeli twoja skrzynka e-mail odmawia współpracy, a serwer pocztowy alarmuje wprost, że „wiadomość jest za duża i nie zostanie dostarczona do odbiorcy”, musisz skorzystać z metod alternatywnych. Zapewniają to usługi do przesyłania plików przez internet.


Poczta elektroniczna to wspaniałe narzędzie, które usprawnia pracę i pozwala wygodnie wymieniać się różnego rodzaju dokumentami. Przykładowo, ten artykuł w postaci dokumentu tekstowego wraz z kilkoma grafikami najpierw trafił do skrzynki e-mail redaktora naczelnego, później został wysłany do korekty i na koniec do składu, po czym w formie dokumentu PDF pokonywał tę drogę jeszcze kilka razy. W przypadku, gdybyśmy musieli posługiwać się większymi plikami, np. wysokiej jakości zdjęciami lub nagraniami wideo przepływ plików wyglądałby zgoła odmiennie.

Serwisy przesyłania plików, takie jak WeTransfer, Filemail, czy Digital Pigeon umożliwiają sprawne i wygodne udostępnianie dokumentów, zdjęć, materiałów wideo i w zasadzie wszystkich innych danych z dysku, których rozmiar przekracza kilkadziesiąt megabajtów, a więc nie możliwe byłoby ich przesłanie w formie załącznika do wiadomości e-mail.

Dlaczego potrzebujesz alternatywy dla e-maila?

Maksymalny rozmiar wiadomości e-mail wraz z załącznikami w większości przypadków wynosi mniej więcej 20 MB, choć w praktyce nie powinno się wysyłać w ten sposób plików większych niż 5 MB. Skrzynki pocztowe przeważnie mają ograniczone pojemności, więc stosunkowo łatwo je zapchać. Większym problemem jest ograniczenie maksymalnego rozmiaru pojedynczej wiadomości. O ile twój serwer zezwala na przesyłanie dużych załączników, to ryzykowne jest założenie, że wiadomość taka zostanie dostarczona na konto odbiorcy. Zazwyczaj nie wiesz, jak duże wiadomości są obsługiwane przez serwer adresata.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową serwisu, wybierzesz pliki do wysłania z dysku, a następnie wskażesz jednego lub kilku adresatów. Wymaga to wprowadzenia adresu e-mail osoby, do której przeznaczony jest plik. Na jej adres e-mail wysłana zostanie wiadomość z odnośnikiem pobierania. Innym sposobem jest skopiowanie wygenerowanego linku do pliku i przekazanie go za pomocą komunikatora internetowego, czy tez opublikowanie go na tablicy w serwisie Facebook.

W przypadku darmowych wersji model biznesowy tego typu serwisów opiera się na reklamach, choć nie są one uciążliwe. Dodatkowe ograniczenia to maksymalny rozmiar pliku, który możesz w ten sposób udostępnić, oraz jego ważność, czyli to jak długo będzie można dany obiekt pobierać z sieci. Infinit i Terashare działają na nieco innej zasadzie, bowiem największe pliki przesyłane są bezpośrednio między użytkownikami. Funkcje, takie jak ochrona udostępnianych plików hasłem, możliwość wyboru tła i logo strony pobierania, to też opcje dostępne zazwyczaj tylko w płatnych subskrypcjach. Zwróć także uwagę, czy konieczna jest rejestracja w serwisie. Nie zawsze przecież chcesz zakładać konto, tylko po to aby raz na pewien czas przesłać większy plik znajomemu.