Jak przesyłać duże pliki za darmo?

Szukasz szybkiego sposobu na wysłanie dużego pliku, który nie mieści się w limitach wiadomości e-mail? Prezentujemy siedem bezpłatnych metod wysyłania naprawdę dużych plików.


Wysyłanie plików jako załączników do wiadomości e-mail jest powszechną praktyką, ale zbyt duże pliki mogą irytować odbiorców, jeśli zapychają skrzynkę odbiorczą i spowalniają przesyłanie danych. Ponadto trzeba liczyć się z wieloma ograniczeniami rozmiarów pliki nakładanymi przez usługi poczty elektronicznej.

Na szczęście, dostępne są inne sposoby wysyłania dużych plików – i nie trzeba płacić ani grosza, aby z nich korzystać. Oto najlepsze bezpłatne usługi do wysyłania dużych plików.

1. WeTransfer

WeTransfer oferuje jeden z najprostszych i najbardziej bezpośrednich sposobów udostępniania plików. Usługa jest bezpłatna, nie wymaga rejestracji i umożliwia wysyłanie do 2 GB plików jednocześnie. Pliki można wysyłać z dowolną częstotliwością nawet do 20 osób naraz.

Link do pobrania udostępnianego pliku jest wysyłany pocztą elektroniczną i ważny przez siedem dni. Przesyłanie plików może być nieco powolne w godzinach szczytu, dlatego firma zaleca wykonywanie tej czynności w godzinach porannych lub po pracy, aby uniknąć okresu największego zagęszczenia ruchu internetowego.

2. MailBigFile

MailBigFile to kolejna szybka i łatwa usługa. Umożliwia wysyłanie wielu plików jednocześnie o rozmiarze do 2 GB. Odbiorca ma 10 dni na ich pobranie. Doświadczenie użytkownika nie jest tak estetycznie przyjemne jak w przypadku usługi WeTransfer, ale jest to kolejna dobra, bezpłatna usługa, która dobrze wykonuje swoje zadanie.

3. Hightail

Hightail (dawniej YouSendIt) wymaga zarejestrowania bezpłatnego konta, przez co usługa jest bardziej skomplikowana niż WeTransfer i MailBigFile, jeśli chodzi o jednorazowe transfery. Jest to jednak kolejna porządna opcja umożliwiająca udostępnianie plików o rozmiarze do 250 MB. Istnieje także możliwość zapisania do 2 GB plików i używania pięciu podpisów elektronicznych. Hightail oferuje bezpieczne szyfrowanie danych, weryfikację odbioru plików oraz dostęp do aplikacji mobilnych i pulpitowych.

4. Dropbox

Dropbox jest prawdopodobnie najbardziej znaną usługą w chmurze ze wszystkich tego typu usług. Umożliwia przechowywanie danych online i udostępnianie plików bez względu na to, czy odbiorca jest członkiem platformy czy nie. Za darmo można przechowywać do 2GB plików i uzyskać dodatkowe 16 GB bezpłatnie dzięki poleceniom. Dostępna jest płatna wersja dla firm.

Platforma Dropbox współpracuje z systemami operacyjnymi Windows, Mac, Linux, iOS i Android. Tryb offline umożliwia dostęp do plików w każdej chwili.

5. Dysk Google

Podobnie jak Dropbox i OneDrive, Dysk Google oferuje przestrzeń do przechowywania plików w internecie, do których można uzyskać dostęp z dowolnego miejsca. Użytkownik otrzymuje 15 GB wolnego miejsca na dysku powiązanym z kontem Google. Usługa nie jest przeznaczona do wysyłania dużych plików, ale oferuje prostą funkcję ich udostępniania.

6. OneDrive

Większość funkcji dostępnych na platformie OneDrive (poprzednio SkyDrive) przypomina funkcje Dropboxa i Dysku Google. Użytkownik może przechowywać 15 GB plików przy użyciu usługi chmurowej firmy Microsoft. Więcej miejsca można uzyskać poprzez polecenia i w zamian za łączenie aplikacji z aplikacją Galeria w telefonie. Co najważniejsze, usługa służy do udostępniania plików za darmo. Każdy plik przechowywany w OneDrive może zostać wysłany do innego użytkownika szybko i łatwo poprzez kliknięcie przycisku „Udostępnij”.

7. Mail Drop

Jeśli używasz komputera Mac, pewnie zorientowałeś się już, że istnieje bezpłatny sposób wysyłania dużych plików za darmo w ramach funkcji wbudowanej w aplikację Poczta. Usługa nazywa się Mail Drop i działa poprzez wykorzystanie aplikacji iCloud do wysłania pliku i wygenerowania łącza, który odbiorca może użyć do pobrania i uzyskania dostępu do pliku. Nawet jeśli odbiorca nie używa Poczty lub nawet jeśli wcale nie używa komputera Mac, nadal będzie mógł uzyskać dostęp do pliku. Jeśli jednak odbiorca korzysta z Poczty, plik zostanie automatycznie pobrany jako załącznik w wiadomości e-mail, a odbiorca nie zauważy niczego innego niż zwykły załącznik poczty elektronicznej.