Jak przyśpieszyć Windows 10? 8 niezawodnych sposobów

Windows 10 wyróżnia się jako szybki i stabilny system operacyjny, lecz z czasem jego wydajność zaczyna spadać. Pokażemy wam dziś kilka prostych sposobów, by przyśpieszyć swój komputer z Windows 10, oczyścić go i wydobyć z niego pełnię mocy.


Krok 1 z 8 - Jak przyśpieszyć Windows 10: Sprawdź, które programy spowalniają twój komputer

Czasami z powodu aktualizacji, błędów twórców oprogramowania lub zbyt wysokich wymagań sprzętowych, jeden program może zacząć spowalniać cały system. Dzieje się tak dlatego, że z powodu zbyt trudnego do wykonania zadania, komputer przeznacza większość zasobów systemowych na poradzenie sobie z problemem. To z kolei prowadzi do zawieszania się innych aplikacji i powolnego działania całego systemu.

Aby sprawdzić, które programy mają obecnie największy wpływ na twój komputer (są najbardziej zasobożerne), otwórz Menu Start i wpisz Menedżer zadań.

Menedżer zadań

Menedżer zadań

Wybierz odpowiedni program, a następnie, gdy już pojawi się okienko Menedżera zadań, kliknij opcję Więcej szczegółów, by zobaczyć listę wszystkich procesów uruchomionych na komputerze. W kolumnach Procesor i Pamięć, sprawdzisz czy istnieje jakiś wpis, który dominuje w statystykach. Jeśli zechcesz zatrzymać dowolny program, wystarczy, że klikniesz na nim, a następnie klikniesz przycisk Zakończ zadanie w prawym dolnym rogu.

Krok 2 z 8 - Jak przyśpieszyć Windows 10: Sprawdź czy nie masz wirusa lub innego złośliwego oprogramowania

Zanim zaczniemy poszukiwania różnych usprawnień systemu, wskazane byłoby najpierw upewnić się czy przyczyną spowolnienia komputera nie jest przypadkiem jakieś niechciane oprogramowanie zainstalowane na dysku. Aby dowiedzieć się, który program powoduje nieprawidłowe działanie Windows 10, będziemy musieli przeskanować system. Oczywiście, możecie to zrobić wybranym programem antywirusowym, ale domyślny antywirus systemowy Windows Defender także może w tym pomóc. Aby go uruchomić należy wybrać Menu Start > Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Defender. Następnie w prawym panelu znajdź opcję Włącz program Windows Defender. Kliknij ten przycisk, a następnie w kolejnym oknie po prawej stronie znajdziesz opcje skanowania systemu: szybkie, pełne lub niestandardowe. Upewnij się, że nie będziesz musiał korzystać z komputera przez chwilę i wybierz pełną wersję skanowania. Następnie kliknij Skanuj teraz. Jeśli Windows 10 znajdzie coś niestosownego, da ci znać i zaproponuje sposoby poradzenia sobie z problemem.

Windows Defender: skanowanie systemu

Windows Defender: skanowanie systemu

Jeśli używasz innego pakietu bezpieczeństwa, jak choćby AVG, Nortona, McAfee lub czegoś podobnego, będziesz musiał uruchomić program i znaleźć opcję umożliwiającą przeskanowanie systemu. Zazwyczaj jest ona bardzo łatwa do odnalezienia.

Krok 3 z 8 - Jak przyśpieszyć Windows 10: Czyszczenie przestrzeni dyskowej

Systemy operacyjne mają tendencję do wypożyczania przestrzeni dyskowej i używania jej do przetwarzania różnych procesów. Jeśli więc twój dysk jest przepełniony, może to powodować problemy z wydajnością Windows 10. Aby sprawdzić, jak dużo miejsca pozostało na dysku przejdź do Menu Start > Ustawienia > System > Pamięć. Można tutaj zobaczyć aktualne zasoby dyskowe na komputerze. Kliknięcie na Ten komputer otworzy zestawienie wszystkich typów danych, które znajdują się na dysku. Ogólnie mówiąc, dobrze było zostawić co najmniej 10% wolnej przestrzeni na dysku - np. na dysku o pojemności 128 GB, należałoby pozostawić 12,8 GB wolnej przestrzeni. Można też zostawić nieco więcej miejsca, tak by problem szybko nie pojawił się ponownie.

Zasoby dyskowe

Zasoby dyskowe

Jeśli twój dysk jest pełny, być może jest to czas na wiosenne (lub też zimowe, przedświąteczne) porządki. Spróbuj przeszukać folder Pobrane, gdzie często znajduje się mnóstwo plików, których w rzeczywistości już nie potrzebujemy. Następnie dobrze będzie usunąć aplikacje, których i tak nigdy nie używasz, stworzenie kopii zapasowych zdjęć i filmów na dyskach zewnętrznych i ogólne oczyszczenie i uporządkowanie dokumentów (co poprawi wydajność nie tylko komputera, ale i naszej pracy).

Dobrym narzędziem, które znajdziesz w systemie Windows 10 jest Oczyszczanie dysku, którym szybko usuniesz pliki tymczasowe i inne dane, które aplikacja uzna za nieprzydatne śmieci. Aby uzyskać dostęp do tej funkcji, otwórz Menu Start, a następnie wyszukaj: Oczyszczanie dysku. Kliknij na najwyższym wyniku, a następnie wybierz dysk, który chcesz oczyścić. Całą resztę narzędzie zrobi samo.

Krok 4 z 8 - Jak przyśpieszyć Windows 10: Ogranicz liczbę programów uruchamianych przy starcie

Po zainstalowaniu nowych programów często chcą one otrzymania uprawnień, by uruchamiać się przy starcie systemu. Oznacza to, że będą działać w tle, wykorzystując zasoby, nawet jeśli z nich nie korzystamy. Problem ten rozwiążesz korzystając z naszego poradniczka pt. Jak usunąć programy startowe w Windows 10 i przyśpieszyć działanie komputera.

Programy uruchamiające się przy starcie systemu

Programy uruchamiające się przy starcie systemu

Krok 5 z 8 - Jak przyśpieszyć Windows 10: Zmień rozmiar pamięci wirtualnej w systemie

Kolejna szybka poprawka dla zwalniającego systemu to umożliwienie systemowi Windows większego użycia pamięci wirtualnej. W tym celu wybierz: Menu Start > Panel sterowania > System i zabezpieczenia > System > Zaawansowane ustawienia systemu... A następnie w sekcji Wydajność wybierz: Ustawienia... > Zaawansowane. W sekcji Pamięć wirtualna kliknij teraz przycisk Zmień.

Ustawienia pamięci wirtualnej

Ustawienia pamięci wirtualnej

Teraz w nowym oknie odznacz opcję Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków... i wybierz Rozmiar niestandardowy. Następnie konieczne będzie zdefiniowanie rozmiaru początkowego i maksymalnego i kliknięcie Ustaw, a następnie OK. Wybór w tej sprawie jest subiektywny (wymaga troszkę wiedzy), ale jeśli nie macie czasu sami tego przetestować, możecie na początek ustawić wartość 1,5 razy większą niż wielkość pamięci RAM w komputerze.

Krok 6 z 8 - Jak przyśpieszyć Windows 10: Ogranicz efekty wizualne

Windows 10 świetnie prezentuje się od strony wizualnej, a cały interfejs wypełniony jest animowanymi efektami. Efekty te mogą się co prawda podobać, ale na starszych maszynach warto rozważyć wyłączenie niektórych z nich.

Efekt wizualne systemu Windows 10

Efekt wizualne systemu Windows 10

Aby to zrobić, wystarczy tylko otworzyć Menu Start i wpisać Zaawansowane ustawienia systemu, a następnie wybrać najlepszy wynik. W oknie, które się pojawi, znajduje się sekcja Wydajność, a w niej przycisk Ustawienia... Kliknij go, a na ekranie pojawi się okno z listą różnych efektów wizualnych. Możesz odznaczyć te, które twoim zdaniem mogą być problematyczne lub po prostu wybrać opcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności. Pamiętaj, aby kliknąć przycisk OK, aby zapisać zmiany.

Krok 7 z 8 - Jak przyśpieszyć Windows 10: Upgrade sprzętu

To jasne, że im starszy komputer tym trudniej będzie mu nadążyć za nowymi modelami. Czasem wystarczy jednak tylko kilka uaktualnień, by dać swojej maszynie nowe życie. Do najważniejszych zmian należy dokupienie pamięci RAM, ale też wymiana starego dysku twardego na nowy dysk SSD. SSD jako główna partycja systemowa poprawia czas uruchamiania, przyśpiesza transfer plików, a także ogólny czas reagowania systemu. Więcej na ten temat w artykule: 10 genialnych i tanich sposobów na przyśpieszenie komputera. Co warto upgrade'ować?

Przyśpiesz swój komputer: dysk SSD

Przyśpiesz swój komputer: dysk SSD

Krok 8 z 8 - Jak przyśpieszyć Windows 10: Pobierz program do odkurzania systemu

Nawet po wykonaniu wszystkich powyższych kroków, wciąż możesz spróbować dodatkowych możliwości. Jedną z nich jest zainstalowanie dodatkowego programu do oczyszczania komputera. Takich aplikacji jest wiele, lecz nie wszystkie są równie bezpieczne w użyciu.

CCleaner

CCleaner

Program, który możemy zarekomendować, to bezpłatny CCleaner, zwłaszcza w jego najnowszej wersji 5.17 (przejdź na stronę producenta). Aplikacja usuwa wszystkie niechciane informacje, takie jak pliki tymczasowe czy martwe linki do katalogów, porządkuje skomplikowane logi rejestru, historię przeglądania stron internetowych i wiele innych. Dodatkowo, CCleaner jest bardzo łatwy w użyciu, więc znacznie uprości i zautomatyzuje proces czyszczenia i przyśpieszania systemu.