Jak przyspieszyć swojego laptopa?

Laptop oparty na systemie Windows zwalnia? Pomożemy.

Są dwa sposoby na przyspieszenie PC opartego na Windows (pomijając wymianę komputera): wzmocnienie osprzętu komputera, bądź "odchudzenie" Windows.

Największą efektywność względem kosztów, jeżeli rozważamy inwestycje w sprzęt, uzyskamy poprzez dokupienie pamięci RAM. Możliwe, że będziesz w stanie zrobić tak ze swoim laptopem, szczególnie jeżeli wybrałeś opcję budżetową z mniejszą ilością RAM, gdy go kupowałeś.

Aby dowiedzieć się jakie są Twoje opcje, ściągnij i uruchom przenośną wersję System Information for Windows (SIW). Gdy uruchomisz program, wybierz Memory z sekcji Hardware i zobacz co masz, i co może przyjąć Twoja płyta główna.

Nie zdziw się jednak, jeżeli okaże się, że Twój RAM to już maksimum w komputerze. Posiadanie laptopa ogranicza możliwości rozbudowy osprzętu. Komputery przenośne nie są niestety tak łatwe do zmodyfikowania, jak komputery stacjonarne.

Kolejną opcją inwestycji w sprzęt może być wymiana dysku na dysk SSD (Solid State Drive). Jednak jest to ekstremalnie drogie wyjście, które prawdopodobnie znacząco obniży Twoje powierzchnie dyskowe.

Zobaczmy zatem co możemy zrobić samemu Windows, aby go przyspieszyć;

Wyczyść Autostart

Szokujące, jak wiele programów ładuje się automatycznie przy starcie systemu. Potencjalnie nie tylko zwolni to prędkość ładowania się systemu, ale również sam system.

Rozważ mniejsze rozmiarowo oprogramowanie bezpieczeństwa

Są dwie aplikacje, które ładują się przy starcie systemu i nie możesz z tym nic zrobić. To firewall oraz oprogramowanie antywirusowe. Te dwa naprawdę muszą być włączone cały czas. Jednak niektóre z tych programów potrafią zwolnić komputer bardziej niż inne. Warto rzucić okiem na porównania z Anti-Virus Comparative oraz Antivirus Ware.

Wyłącz Aero

Ten piękny, przezroczysty wygląd, który Microsoft dodał do Vista (i zatrzymał w Windows 7) zabiera trochę zasobów naszego komputera. Osobiście uważam, że ten przezroczysty wygląd wart jest skromnego "uderzenia" w zasoby naszego komputera, lecz jeżeli się nie zgadzasz, albo Twój komputer rzeczywiście cienko przędzie, wyłącz Aero postępując zgodnie z poniższą instrukcją.

W Vista kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz Personalizuj, następnie Kolor okien i Wygląd. Kliknij Otwórz właściwości klasycznego wyglądu (Jeżeli nie widzisz tej opcji, to znaczy, że Aero jest już wyłączone) i wybierz schemat ustawień inny niż Windows Aero.

W Windows 7, kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz Personalizuj. Wybierz jedno z ustawień dostępnych w sekcji Kompozycje podstawowe i o dużym kontraście.

Jeżeli w dalszym ciągu pracujesz na systemie Vista, rozważ migrację do Windows 7. Windows 7 naprawdę przyspiesza to, co dzieje się w naszym komputerze, jednak pamiętaj, że dobrze - w takim wypadku - wykonać instalację od początku, czyszcząc wszystko przed wykonaniem upgrade’u. Jeżeli jednak Upgrade do Windows 7 wydaje Ci się zbyt ekstremalnym podejściem możesz jeszcze wyłączyć Sidebar Visty (Gadgety itp.). Kliknij na pustej przestrzeni na sidebarze i wybierz Ustawienia. Odznacz Startuj sidebar przy starcie Windows. Powinno to zdecydowanie przyspieszyć pracę komputera.


Zobacz również