Jak przywrócić iPhone'a/iPad'a z kopii zapasowej iCloud lub iTunes?

Przywrócenie iPhone'a lub iPad'a z kopii zapasowej to świetny sposób na przeniesienie danych na nowe urządzenie.


Przenoszenie danych na nowe urządzenie to udręka. Proces ten jest czasochłonny, a na dodatek użytkownik musi przypomnieć sobie hasła do wszystkich usług oraz ręcznie ustawić dźwięku, tapetę, rozmieszenie ikon na ekranie głównym oraz wiele innych rzeczy. Na szczęście nie trzeba robić tego wszystkiego ręcznie.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Przywracanie danych z wcześniej przygotowanej kopii zapasowej jest nie tylko znacznie wygodniejsze, dokładniejsze, ale także szybsze. Wystarczy spędzić kilka minut na konfigurację procesu przywracania i pozostawić urządzenie na kilka-kilkadziesiąt minut. Najlepiej podłączyć je do ładowania. Po wypiciu kawy lub zjedzeniu lunchu iPhone/iPad jest gotowe do dalszej pracy.

W przypadku, gdy iPhone, iPad lub jakiekolwiek inne urządzenie elektroniczne ulegnie uszkodzeniu i konieczne jest wysłanie go do serwisu kopia zapasowa jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie wszystkich danych i szybkie ich przywrócenie po powrocie sprzętu z naprawy.

Obecnie na urządzeniach elektronicznych przechowujemy mnóstwo informacji. Część ważnych dokumentów takich, jak na przykład polisty ubezpieczeniowe i umowy, które jeszcze kilka lat temu dostarczane były w formie papierowej obecnie przetrzymujemy jedynie na urządzeniach elektronicznych. To właśnie dlatego za każdym razem podkreślamy, że wykonywanie kopii zapasowych jest bardzo ważne i nie należy pomijać tego procesu. Odpowiednio przygotowany backup danych pomógł już milionom użytkowników. Ponieważ kopia zapasowa zawiera wiele danych wrażliwych należy również odpowiednią ją zabezpieczyć. Polecamy skorzystanie z opcji szyfrowania kiedy tylko jest to możliwe (program iTunes umożliwia szyfrowanie kopii zapasowych urządzeń z systemem iOS).

W tym artykule pokazujemy, jak przywrócić urządzenie z systemem iOS z utworzonej wcześniej kopii zapasowej.

Czy masz aktualną kopię zapasową?

Stworzenie kopii zapasowej nie jest niczym trudnym, ale proces ten należy powtarzać co jakiś czas. Przywrócenie urządzenia przy użyciu kopii zapasowej sprzed kilku miesięcy spowoduje, że nowo zainstalowane aplikacje, wiadomości i inne dane nie zostaną przywrócone. Właśnie z tego powodu ważne jest, aby kopia zapasowa była aktualna. Radzimy wykonywać ją raz na dwa tygodnie, co pozwoli użytkownikom na posiadanie aktualnego backupu, a jednocześnie proces jego tworzenia nie stanie się zbytni uciążliwy.

Aby sprawdzić kopię zapasową wykonaną na dysku sieciowym iCloud należy otworzyć Ustawienia i przejść do iCloud znajdującego się na samej górze. W sekcji odpowiedzialnej za iCloud dostępna jest opcja Zarządzaj dyskiem, w której znajdują się stworzone już backupy. Po kliknięciu Backupy użytkownik zobaczy, kiedy utworzona została ostatnia kopia zapasowa.

Aby sprawdzić kopie zapasowe wykonane przy użyciu programu iTunes na komputerze należy uruchomić aplikację iTunes i kliknąć ikonkę urządzenia. W sekcji Backupy znajduje się sekcja Ostatni Backup. Tam można znaleźć informacje o dacie wykonania ostatniej kopii zapasowej.

Przywracanie z kopii zapasowej utworzonej w iCloud

Apple umożliwia wykonywanie kopii zapasowej w dwóch lokalizacjach, o czym już wspominaliśmy. Backup w chmurze iCloud pozwala na przywrócenie iPhone'a lub iPad'a bez konieczności podłączania do komputera. Jedynym wymaganym elementem jest dostęp do sieci.

Jeżeli urządzenie nie zostało jeszcze wymazane lub użytkownik posiada zarówno starego, jak i nowego iPhone'a polecamy wykonanie kopii zapasowej jeszcze przed wymazaniem urządzenia. Aby przywrócić urządzenie z systemem iOS do ustawień fabrycznych należy przejść do Ustawienia > Ogólne > Wyzeruj i wybrać opcję Wymaż zawartość i ustawienia. Po podaniu poprawnego hasła urządzenie przywróci ustawienia fabryczne i usunie wszelkie dane, jakie się na nim znajdowały.

Aby przywrócić urządzenie z kopii zapasowej iCloud również należy je wymazać. Po przejściu przez ekran powitalny i ustawieniu języka oraz podłączeniu się do sieci Wi-Fi lub skorzystaniu z danych pakietowych.

Źródło: apple

Źródło: apple

Na ekranie Aplikacje i dane należy wybrać opcję Odtwórz z backupu w iCloud (Odtwórz z archiwum iCloud). W tym miejscu należy zalogować się przy użyciu identyfikatora Apple ID, który powiązany jest z kontem iCloud. Spowoduje to, że urządzenie uzyska dostęp do backupów znajdujących się w iCloud. W kolejnym kroku trzeba wybrać jedną spośród dostępnych kopii zapasowych (może być ich wiele). Należy przy tym pamiętać, że iOS nie pozwoli na przywrócenie kopii zapasowej stworzonej na nowszej wersji systemu operacyjnego. Uniemożliwia to przywrócenie iPhone'a do iOS 12 i odtworzenie kopii zapasowej wykonanej na becie systemu iOS 13.

Źródło: apple

Źródło: apple

Przywracanie kopii zapasowej z programu iTunes

iTunes ostatnimi czasy znacząco stracił na popularności. Większość użytkowników przestała słuchać plików mp3 i zaczęła korzystać z usług strumieniowych takich, jak Spotify, a na dodatek aplikacje na iPhone wygodniej pobiera się przy użyciu wbudowanego w system iOS sklepu App Store. Spowodowało to, że firma Apple postanowiła usunąć aplikację iTunes z systemu mac OS Catalina, który zostanie udostępniony użytkownikom jesienią tego roku. W przypadku systemu Windows aplikacja nadal będzie dostępna. Nie zmienia to faktu, że iTunes to nadal świetne miejsce do wykonywania kopii zapasowych urządzeń z systemem iOS (w szczególności, gdy posiadasz komputer z pojemną pamięcią masową). Od jesieni kopie zapasowe urządzeń z iOS będzie można wykonywać bezpośrednio z Finder'a, co dodatkowo uprości cały proces.

Aby przywrócić urządzenie z kopii zapasowej stworzonej przy użyciu iTunes potrzebny jest komputer z zainstalowanym programem iTunes i kopią zapasową, urządzenie oraz odpowiedni kabel, który umożliwi połączenie smartfona/tabletu z komputerem.

Uruchom oba urządzenia oraz program iTunes na komputerze. Po podłączeniu smartfonu/tabletu w iTunes pokaże się okno powitalne. Należy zaakceptować synchronizację iPhone'a/iPad'a z iTunes. Po zakończeniu tej czynności wyświetli się standardowe okno obsługi urządzenia w iTunes. Znajduje się w nim sekcja Backupy, w której należy nacisnąć przycisk Odtwórz backup.

W przypadku, gdy na urządzenie przed przywróceniem ustawień fabrycznych aktywna była funkcja Znajdź mój iPhone/iPad należy ją wyłączyć podając identyfikator Apple ID i hasło. Można to zrobić również z poziomu przeglądarki logując się do iCloud i usuwając urządzenie.

W następnym kroku pojawi się informacja o dostępnych kopiach zapasowych. Po wybraniu odpowiedniego backupu zacznie się proces przywracania urządzenia.

Po kilku-kilkudziesięciu minutach urządzenie zostanie przywrócone, a wszystkie dane znajdujące się w kopii zapasowej zostaną przeniesione na urządzenie.