Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi


Z muzyką przy sobie

Serwisy wideo online pełne są teledysków, które zapiszesz w formacie audio, aby odtwarzać je w smartfonie, na domowym sprzęcie audio lub w samochodzie. Telecharger, Share-Tube, Clipconverter oraz Dirpy umożliwiają konwersję klipu wideo do MP3. Inne formaty są mniej popularne, choć przykładowo Share-Tube pozwala na zapis nagrania do pliku OGG, a Clipconverter, 9xBuddy oraz SaveFrom do MP4.

Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

Share-tube to niemiecki serwis do ściągania klipów z YouTube. Oferuje kilka formatów zapisu wideo (MP4, AVI, MPG, WMV) i audio (MP3, OGG, AAC).

W trakcie konwersji do formatu MP3 Clipconverter pozwala wskazać głośność i jakość nagrania (bitrate), kanał dźwięku (mono, stereo) oraz głośność. Dirpy umożliwia dodatkowo nanieść w pliku etykietę utworu (ID3 Tag) zawierającą informacje o jego tytule i wykonawcy, albumie, z którego pochodzi oraz roku wydania. W Clipconverter wskażesz początek i koniec materiału wideo, aby pobrać tylko interesujący cię fragment nagrania. W Dirpy ta właśnie funkcja ta pojawia się wyłącznie dla zapisu plików audio.

Jeśli szukasz szybkiego i skutecznego sposobu na zapisanie muzyki z klipów wideo spróbuj także jednego z tych serwisów: youtube-mp3.org, Peggo.co, convert2mp3.net, flvto.com oraz 2conv.com.

Stawiamy na jakość

W teście szybkości pobierania filmów z YouTube zwycięzcami okazały się dwa serwisy: Dirpy oraz Clipconverter. W Dirpy na uwagę zasługuje bardzo krótki czas jaki upływa od kliknięcia przycisku Record Video do rozpoczęcia przesyłania pliku, choć i tutaj zdarzały się próby, w których potencjał łącza internetowego nie był wykorzystywany nawet w części. Serwis ten bardzo dobrze radził sobie natomiast z transmisją dużych plików (powyżej 100 MB) oferując stałą szybkość pobierania na poziomie 2,5-2,8 MB/s.

Także w Clipconverter transmisja danych z reguły rozpoczyna się natychmiast, ale w kilku próbach musieliśmy poczekać w kolejce nawet dwie minuty, zanim nagranie zostało przechwycone i przekonwertowane do wymaganego formatu. Nie da się ukryć, że serwis ten doskonale radzi sobie z pobieraniem krótkich klipów i nieco gorzej z ściąganiem filmów trwających pół godzinny i dłużej.

Nie da się ukryć, że szybkość pobierania plików zależy od kilku czynników: aktualnego obciążenia serwisu pomagającego ściągać filmy z sieci, wybranego formatu zapisu nagrania oraz posiadanego łącza internetowego.

W File2HD nagranie w formacie FLV może być przekonwertowane do MP3 (zgodny z IPodem) lub WMV (dla komputerów Windows). Konwersja ponad 30 minutowego filmu do formatu WMV zajęła 1,5 minuty, a kolejne 30 sekund potrzebne było na jego pobranie na dysk komputera (łącznie 52 MB). Wynik ten należy uznać za zadowalający, choć ściągnięcie tego samego nagrania w Dirpy i Clipconverter z opcją zapisu do formatu 3GP zajęło odpowiednio 16 i 12 sekund.

Z kolei 9xbuddy dość dobrze radzi sobie z klipami wideo w formacie MP4, ale konwersja 30 minutowego filmu do formatu 3GP (rozdzielczość 240p) zajęła w tym serwisie niemal 17 minut. Takie same wyniki zanotowaliśmy w przypadku SaveFrom i Telecharger.

Testy usług pobierania klipów z serwisów online przeprowadziliśmy na komputerze przenośnym z procesorem Intel i5, wyposażonym w 8 GB pamięci RAM i szybki dysk SSD. Laptop został podłączony do szybkiego łącza internetowego o szybkości 60 Mb/s.

Bezpieczne rozszerzenia

Clipconverter udostępnia dodatek dla Firefoksa, Chrome i Safari, które dodaje przycisk na stronie YouTube, dzięki któremu możesz prosto i wygodnie konwertować i pobierać pliki wideo na dysk twardy komputera. Za każdym razem, kiedy musisz zainstalować coś z nieznanej sobie strony internetowej, pojawia się pytanie – czy to bezpieczne? Otóż nie, ale czasem warto zrobić wyjątek. Program Norton Safe Web przeanalizował stronę clipconverter.cc pod względem problemów z bezpieczeństwem i nie wykrył żadnych problemów z tym związanych. Szkoda jednak, że rozszerzenia Clipconverter i zarazem wielu innych tego typu nie można pobierać z oficjalnych sklepów Firefoksa, czy Chrome.

Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

Pasek narzędzi ClipConverter, dostępny w formie rozszerzenia przeglądarki, ułatwia pobieranie klipów z YouTube. Znajdziesz go obok przycisków Dodaj do, Udostępnij i Więcej.

Drugim dodatkiem dla Clipconverter jest tzw. bookmarklet, czyli przycisk zapisany na pasku zakładek przeglądarki internetowej. Za każdym razem, kiedy oglądasz interesujące nagranie wideo, możesz kliknąć zakładkę ClipConverter! i zainicjować pobieranie materiału na dysk komputera. Gotowy do użycia bookmarklet udostępniono także w serwisie Dirpy. Koniecznie sprawdź jak to działa w praktyce, bowiem bookmarklet to najmniej inwazyjna, a przy tym bardzo skuteczna metoda integracji przeglądarki z usługami umożliwiającymi pobieranie materiałów wideo z internetu.

Uwaga na dodatki

Serwis KeepVid, jeszcze do niedawna popularny wśród internautów, nie budzi już dłużej zaufania. Przyciski Download oraz Play Now to reklama programu iLivid (ściąganie filmów z serwisów wideo). Nie wiemy jednak, co faktycznie kryje się pod tymi linkami. Nie zdecydowaliśmy się także na włączenie apletu Java, który (rzekomo) wymagany jest do pobierania klipów wideo w KeepVid.

Serwis Savevid wymaga instalacji rozszerzenia w przeglądarce internetowej, a FullRip.net oraz YouDDL.com, wzorem KeepVid, uruchomienia apletu Java. To dość ryzykowne.

Podsumowanie testu

W zestawieniu zaprezentowaliśmy siedem usług online, które umożliwiają pobieranie nagrań wideo i audio, bez konieczności instalowania w systemie jakichkolwiek rozszerzeń i dodatków oraz uruchamiania Javy. Każda z nich została dokładnie przetestowana i o każdej możemy powiedzieć, że działa, co wcale nie jest tak oczywiste, w przypadku dziesiątek innych podobnych serwisów tego typu, które tylko udają, że robią coś pożytecznego.

File2HD oraz Share-Tube pozwalają ściągać filmy tylko z YouTube. Stąd też ich odległe miejsca w rankingu. Poza tym nie są tak wygodne w użyciu jak Dirpy czy Clipconverter. To właśnie te dwie usługi nie mają sobie równych jeśli wziąć pod uwagę łatwość użycia, liczbę rozpoznawanych serwisów wideo i obsługiwanych formatu zapisu, możliwości zawężenia nagrania do określonego czasu, czy też funkcji dodatkowych w postaci wtyczki dla przeglądarki lub bookmarkletu.

Sprawdź także pozostałą trójkę testowanych aplikacji. 9xBuddy, SaveFrom i Telecharger działają całkiem sprawnie (poza obsługą formatu 3GP) i pozwalają ściągać nagrania z mniej popularnych serwisów jak choćby Blip.tv i Vube (9xBuddy) czy ZippCast (SaveFrom).