Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

Zapisz klip z internetowego serwisu wideo na komputerze i zabierz go ze sobą w podróż. Nie musisz martwić się o brak zasięgu, ani limity transferu danych. Testujemy siedem usług sieciowych do ściągania filmów z internetowych serwisów wideo.


Liderem na rynku sieciowych serwisów wideo jest oczywiście należący do Google YouTube, który każdego miesiąca odwiedza miliard unikalnych użytkowników, oglądających ponad sześć miliardów godzin materiałów wideo. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Ziemi daje to blisko godzinę spędzoną na słuchaniu muzyki ulubionych wykonawców, ale i oglądaniu filmów z wygłupami psa – pająka. Mimo to wideo online to nie tylko YouTube, bowiem wiele ciekawych materiałów znajdziesz w serwisach Vimeo (to hit ostatnich kilkunastu miesięcy), Dailymotion, Metacafe oraz mniej znanych w Polsce Vube i Veoh.

Faktem jest także, że w erze szerokopasmowego internetu filmy i teledyski ogląda się online. Mimo to, zdarza się że możliwość zapisania nagrania wideo na dysku komputera okazuje się przydatna. Jedziesz na działkę z dala od miasta? Chcesz mieć ulubione wideo na swoim smartfonie bez obciążania pakietu internetowego? Mamy na to sposób.

Zobacz również:

  • Albo płacisz, albo oglądasz reklamy. Youtube zabiera się za adblockery

W telegraficznym skrócie: możesz pobierać i konwertować nagrania wideo z serwisów online za pomocą:

  • usług sieciowych obsługiwanych przez przeglądarkę internetową (Dirpy, Clipconverter, 9xBuddy);
  • rozszerzeń dla przeglądarek internetowych (FastestTube, SaveFrom, Video DownloadHelper);
  • dedykowanych programów instalowanych na komputerze, smartfonie lub tablecie (YTD Video Downloader, TubeBox, TubeMate).
Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

9xBuddy pozwala na zapis przekonwertowanego materiału do formatów wideo MP4, FLV, 3GP oraz audio WebM i M4A. Przycisk Create Short URL tworzy krótki adres do strony pobierania, który udostępnisz znajomym np. przez Facebooka.

Do testu wybraliśmy siedem usług sieciowych umożliwiających ściągnięcie filmu z popularnych serwisów wideo. W tym miejscu wyprzedźmy nieco fakty. Miejsce na podium w naszym rankingu zajęły Dirpy, Clipconverter i 9xBuddy. To obecnie najlepsze tego typu aplikacje webowe dostępne w internecie. Na kolejnych miejscach znalazły się SaveFrom, Telechargerunevideo (nazwa ta skracana jest do Telecharger), Share-Tube oraz File2HD.

(Nie) tylko YouTube

Wszystkie testowane usługi sieciowe umożliwiają ściągnięcie filmu z YouTube, a dla Share-Tube i File2HD jest to jedyny obsługiwany serwis wideo online. File2HD pozwala (rzekomo) pobrać dowolny plik z dowolnej strony, ale tutaj na przechwałkach wyraźnie się kończy. Sprawdziliśmy, to nie działa!

Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

Test usług sieciowych umożliwiających pobieranie filmów z serwisów wideo.

Wybierz SaveFrom, Telecharger, 9xBuddy, Clipconverter lub Dirpy jeśli chcesz kopiować klipy z Vimeo, Dailymotion i Metacafe. To bez wątpienia najpopularniejsze serwisy wideo w Polsce i na świecie i to tam znajdziesz wiele interesujących nagrań, które z różnych względów nie zostały opublikowane w YouTube. Dirpy, jako jedyny w zestawieniu, potrafi zgrać i przekonwertować nagranie opublikowane na Wrzuta.pl, a SaveFrom w serwisie ZippCast. Zajrzyj do tabeli, aby sprawdzić, które usługi online umożliwiają pobieranie filmów z Veoh, Blip.tv oraz Vube.

Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

Usługa Telecharger umożliwia pobieranie klipów wideo z serwisów YouTube, Dailymotion, Vimeo, Youku oraz Facebooka. Interfejs tej strony jest w języku francuskim, ale czy komuś to przeszkadza?

To jednak nie wszystko. Clipconverter pomaga w konwertowaniu i pobieraniu plików audio-wideo także z MyVideo, YouPorn i Pornhub (to propozycja ta miłośników rozrywki dla dorosłych), 9xbuddy multimediów z Tune.tk, SoundCloud, Mixcloud, LiveLeak oraz serwisów społecznościowych Facebook, Instagram, Flickr, VK.com, a SaveFrom jeszcze z kilku innych, choć w dużej mierze tych rosyjskojęzycznych.

Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

SaveFrom umożliwia ściąganie klipów wideo z YouTube, Vimeo, Dailymotion, Metacafe i - jako jedyny w naszym zestawieniu – także z ZippCast.

Clipconverter pozwala zapisać film w oryginalnej postaci (bez konwersji) oraz w najważniejszych formatach wideo (MP4, AVI, 3GP, MOV) oraz audio (MP3, M4A oraz ACC). M4A to format zapisu dźwięku, zgodny ze standardem MP4, ale pozbawiony strumienia wideo. 3GP dość dobrze nadaje się do zapisu plików multimedialnych, które będziesz odtwarzać na swoim telefonie komórkowym, smartfonie lub tablecie. Film w 3GP ma nawet kilka razy mniejszy rozmiar niż plik zakodowany w innym formacie, a przy tym oferuje zadowalającą jakość nagrania.

Dirpy, 9xbuddy, SaveFrom oraz Telecharger obsługują konwersję klipów do formatów FLV oraz WebM. Ten pierwszy to nic innego jak Flash Video, kontener multimedialny przeznaczony do dystrybucji plików wideo przez internet, który coraz częściej wypierany jest przez zyskujący na znaczeniu format WebM od Google. Z kolei Share-Tube jako jedyny w zestawieniu pozwala na zapis nagrań do formatów WMV (wideo) oraz WMA (audio).

Jak to działa?

Ściąganie z internetu jest banalnie proste. Zilustrujmy to na przykładzie usługi 9xBuddy. W pasku wyszukiwania wklej adres URL nagrania wideo, które chcesz zapisać na dysku komputera, a następnie kliknij przycisk Download. Poczekaj sekundę, aż film zostanie zweryfikowany, po czym przewiń stronę na dół aby zobaczyć dostępne formaty i jakość nagrania. W 9xBuddy do wyboru masz formaty MP4, WebM, FLV, 3GP oraz M4A. Kliknij Show Size, aby sprawdzić rozmiar pliku do pobrania, a następnie za pomocą skrótu Download now ściągnij interesujące nagranie na komputer. Na czym zarabia 9xBuddy? Na wyskakujących reklamach, które pojawiają się jeśli klikniesz w dowolnym miejscu na stronie.

Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

Ściągając klip z YouTube możesz wskazać jakość nagrania. Do wyboru masz pliki w formacie MP4 i jakości High Definition (720p), High Quality (480p) lub Standard Quality (360p) oraz pliki formatu 3GP w rozdzielczości odpowiedniej dla urządzeń mobilnych (240p).

Strona Dirpy przypomina witrynę Google, z czasów kiedy ci stawiali pierwsze kroki na rynku. Na głównej umieszczono jedynie pasek do wprowadzenia adresu do materiału wideo plus kilka skrótów do serwisów społecznościowych. Mimo, że serwis sprawia wrażenie przejrzystego, już na kolejnej podstronie pojawiają się reklamy. Dirpy bywa jednak zwodnicze, bowiem dwa duże przyciski „Download” prowadzą do pobierania bliżej nieznanego programu, którego my nie zdecydowaliśmy się zainstalować na komputerze. Kliknij Record Audio, aby przekonwertować klip do formatu MP3 lub Record Video, aby zapisać nagranie do MP4, WebM, FLV lub 3GP.

Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

Dirpy to niemal doskonała usługa do pobierania klipów z serwisów wideo online. Nie trudno tutaj jednak o pomyłkę, bowiem pod dwoma dużymi przyciskami Download kryje się reklama. Zamiast tego użyj odnośników Record Audio oraz Record Video. Można się przyzwyczaić…

Z kolei W File2HD wprowadź adres URL klipu, zaakceptuj warunki użytkowania (Terms of Service) oraz ogranicz wyniki wyszukiwania do materiałów wideo (filtr Movies). Lista wyników zawiera odnośniki do dostępnych nagrań w różnej jakości i formacie. Kliknij jeden z nich prawym przyciskiem myszy i zapisz na dysku komputera. File2HD jest darmowy, ale ma pewne ograniczenia. W trakcie testów możliwość dalszego pobierania z serwisu została zablokowana z zachętą do zamówienia konta premium. Nasz darmowy limit, liczony w kilkuset megabajtach pobranych plików, po prostu się wyczerpał.

Jak ściągać filmy z sieci - za darmo i bez dodatkowych narzędzi

File2HD pokazuje listę plików znalezionych na wskazanej stronie wraz z dostępnymi dla niej formatami i jakością konwersji. Zawęź wyniki do filmów (Movies), aby pobrać tylko materiał wideo.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: