Jak sformatować komputer? Formatowanie dysku twardego w systemie Windows

MiniTool Partition Wizard Free

MiniTool Partition Wizard Free to kolejny wydajny, a co istotne - darmowy program do zarządzania partycjami dysku twardego. Za jego pomocą można dowolnie tworzyć i kasować partycje, formatować je, ukrywać, nadawać i zmieniać litery partycjom czy też ustawiać ich rodzaj. Do tego użytkownik otrzymuje wygodne narzędzie do konwersji pomiędzy FAT/FAT 32 a NTFS. Bez problemu radzi sobie z dyskami twardymi do 3 TB pojemności. Posiadaczy dysków SSD zainteresuje z pewnością fakt, że aplikacja posiada funkcję optymalizowania partycji na tego rodzaju nośnikach danych. Jeśli zajmujesz się zawodowo usługami związanymi z komputerem, oprócz wydania darmowego dostępne jest także komercyjne Pro, oferujące dodatkowe narzędzia i możliwości, umożliwiające jeszcze wydajniejsze formatowanie dysku.

MiniTool Partition Wizard Free

MiniTool Partition Wizard Free

Wymazywanie danych

Jeśli zachodzi potrzeba usunięcia wszystkich danych, ale bez potrzeby formatowania partycji, wówczas do dyspozycji użytkowników Windows jest kilka ciekawych rozwiązań.

CCleaner

Popularny CCleaner to kolejny sposób na skuteczny format dysku C ("C" to litera najczęściej wybierana na oznaczenia partycji systemowej) i dysków oznaczonych innymi literami.Program ten służy czyszczeniu systemu z niepotrzebnych plików, uszkodzonych kluczy rejestru, itp., ma jednak jeszcze inne narzędzia, a wśród nich znajduje się Wymazywanie dysku. Pozwala to na nadpisanie danych na wybranym. Co więcej, użytkownik sam wybiera, ile razy mają zostać nadpisane - 1, 3, 7 czy 35 razy. Ta ostatnia metoda może pochłonąć kilka godzin, jednak jest najbardziej skuteczna. Jeśli wykonujesz format komputera dla siebie, wystarczy jednokrotne nadpisanie, w przypadku jego sprzedaży zaleca się 3 lub 7 nadpisań. Taki format dysku C sprawi, że nie będzie można odzyskać danych nawet silnymi aplikacjami.

CCleaner

CCleaner

Ace Utilities

Ace Utilities to pakiet narzędzi, wśród których znajduje się Delete Forever - umożliwia format Windows 7, XP, Visty czy 8/8.1. Choć pakiet ten nie jest darmowy, wersja testowa pozwala na używanie go 30 dni, co jest czasem wystarczającym do wypróbowania narzędzia w praktyce. Można oczywiście korzystać wówczas nie tylko z opcji permanentnego kasowania plików, ale również i innych dostępnych możliwości.

Ace Utilities

Ace Utilities

Najlepsze gotowe zestawy komputerowe kwiecień 2017

Do 1000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 2000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 3000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Do 4000zł: sprawdź gotowy zestaw w morele.net

Więcej gotowych zestawów znajdziesz w artukule: Ranking komputerów stacjonarnych – kwiecień 2017

Hardwipe

Hardwipe to aplikacja do permanentnego usuwania danych z dysku. Może być używana zarówno do kasowania niepotrzebnych rzeczy z dysku twardego komputera, jak też i z urządzeń przenośnych. Obsługuje opcję wymazywania całych dysków, co przydaje się np. wtedy, gdy chcemy oczyścić cała partycję czy pendrive’a z plików. Co dośc praktyczne to fakt, że Hardwipe integruje się z menu kontekstowym Eksploratora Windows, dzięki czemu jest zawsze pod ręką. Możemy używać programu także do usuwania śmieci z kosza. Nowa edycja programu likwiduje zauważone w nim błędy, wprowadza także drobne

Hardwipe

Hardwipe

Soft4Boost Secure Eraser

Soft4Boost Secure Eraser to darmowa aplikacja, który umożliwi bezpowrotne kasowanie danych. Nadpisywane są one kilkakrotnie, przez co jest praktycznie niemożliwe jest ich odzyskanie w jakikolwiek sposób. To doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy np. sprzedajesz komputer lub twardy dysk i nie chcesz, aby ktokolwiek mógł dowiedzieć się, co było na nim przechowywane. Soft4Boost Secure Eraser usuwa zarówno wybrane pliki, jak i całe foldery. Sposoby, w jaki kasuje dane, to UUS DoD 5220.22-M (E, ECE), VSITR, GOST Р50739-95, metoda Gutmann i inne. Ponadto program umożliwia stosowanie jednej z jedenastu dostępnych skórek.

Soft4Boost Secure Eraser

Soft4Boost Secure Eraser

Active@ Kill Disk

Active@ Kill Disk to bardzo użyteczne i darmowe narzędzie do permanentnego usuwania danych z dysku komputera. Po uruchomieniu programu wszystkie informacje zostaną bezpowrotnie wykasowane i nikt nie będzie w stanie ich odzyskać. Active@ Kill Disk to program, który wykrywa i wyświetla informacje o wszystkich partycjach, dyskach i pamięciach zewnętrznych, usuwa kompletnie dane i partycje poprzez jednorazową zmianę wartości każdego sektora na zero (metoda One Pass Zero). Zastosowany system plików nie ma znaczenia, ponieważ program korzysta z dostępu niskiego poziomu.

Active@ Kill Disk

Active@ Kill Disk


Zobacz również