Jak skanować dokumenty?

Choć pytanie, jak skanować dokumenty może wydawać się banalne, to jednak osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem i sprzętem elektronicznym, mogą zapoznać się z tą ułatwiającą życie poradą.

W dzisiejszych czasach skanery są najczęściej elementem “kombajnu", czyli połączenia kserokopiarki z drukarką i skanerem. Wraz z nabyciem takiego urządzenie otrzymujemy od razu płytę instalacyjną z jego oprogramowaniem, gdzie znajduje się między innymi aplikacja do obsługi skanera#. Różnią się one w zależności od producenta, jednak wszystkie mają możliwość wyboru formatu skanowanego dokumentu, przy czym często możemy wybrać rozróżnienie pomiędzy zdjęciem czarno-białym, zdjęciem kolorowym, a także dokumentem czarno-białym i kolorowym. Jest możliwe także ustawienie jakości skanowania - często wyrażane w dpi (dots per inch). Im większa jego wartość, tym lepsza jakość skanowania, co wiąże się także z wielkością zapisanego dokumentu. Możemy zapisywać efekty skanowania zarówno jako pliki graficzne, dokumenty tekstowe, a także PDF-y.

Jak skanować dokumenty?

VueScan

Jeśli nie mamy oprogramowania do skanera, możemy skorzystać z jednego z licznych programów do obsługi tych urządzeń, na przykład VueScan. Aplikacja ta rozpoznaje samoczynnie ponad dwa tysiące modeli skanerów, w tym również te, będące elementem kombajnu. Warto także zauważyć, że system Vista posiada "Galerię fotografii systemu Windows", za pomocą której możemy skanować i edytować obrazy.