Jak skanować zdjęcia?

W czasach przed aparatami cyfrowymi zdjęcia wywoływało się u fotografa, a potem zamawiano odbitki. Dziś zrzucamy je z pamięci na komputer i gotowe - możemy je sobie sami wydrukować. A co, jeśli mamy dużo starych zdjęć? Jak skanować zdjęcia, aby wyszły w wersji cyfrowej jak najlepiej?

Do skanowania musimy mieć oczywiście skaner, jednak jeśli posiadamy system Windows 7 lub Vista, nie musimy martwić się o firmowe oprogramowanie do sprzętu. Mamy bowiem funkcję Faksowanie i skanowanie w systemie Windows, do której dostęp wiedzie przez naciśnięcie Start, a potem Wszystkie Programy. W lewym okienku na dole zobaczymy funkcję SKAN. Klikamy na nią, a następnie wybieramy Nowe Skanowanie. Pojawi się okienko dialogowe, w którym wybieramy pozycję Fotografia. Ukażą się domyślne ustawienia, które możemy zmieniać według życzenia. Pamiętajmy, że im lepsza będzie jakość skanowania, tym większy objętościowo będzie plik graficzny.

Możemy podejrzeć fotkę po zeskanowaniu. W tym celu klikamy na przycisk Podgląd. Pozwoli nam to lepiej dopasować własne ustawienia. Po tym wszystkim klikamy na przycisk Skanuj i gotowe. Jeśli chcemy wybrać własne miejsce na zapis zeskanowanego obrazu, klikamy zakładkę PLIK, a następnie Opcje -> Importowanie -> Ustawienia dla -> Skanery. Tu wybieramy Importuj Do i wybieramy lokację na dysku.

Galeria systemu Windows

Galeria systemu Windows

Inny sposób to otwarcie Galerii systemu Windows. Dostajemy się do niej, klikając na START, potem Wszystkie Programy i Galeria fotografii. W menu Plik wybieramy Importowanie obrazów i wideo, a następnie skaner, jakiego będziemy używać. Możemy także ustalić format koloru, typ pliku (jaki powstanie po zapisaniu zeskanowanej fotografii), jasność i kontrast, a wszystko obejrzeć na Podglądzie. Gdy wszystko jest gotowe, wybieramy opcję SKANUJ. Możemy także oznakować obraz - system wyświetli stosowny monit w tej sprawie. Sami wybieramy nazwę znacznika.


Zobacz również