Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Oto, jak spędzić pierwsze 30 minut z najnowszym flagowym telefonem Samsunga.


Samsung jak zwykle implementuje dużo nowych funkcji przy okazji prezentacji swoich flagowych urządzeń z serii Galaxy S. Nie inaczej jest w przypadku Galaxy S10. Telefon posiada mnóstwo przydatnych funkcji, które są zakopane głęboko w ustawieniach interfejsu One UI. Ponieważ na początku możesz czuć się trochę przytłoczony (szczególnie, gdy przesiadłeś się z urządzenia innego producenta) przygotowaliśmy dla Ciebie 10 wskazówek, które ułatwią Ci korzystanie z nowego smartfona.

Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Dostosuj przyciski nawigacyjne do własnych potrzeb

Android 9.0 Pie przyniósł nowe gesty nawigacyjne do telefonów, ale Samsung zdecydował się na zaimplementowanie własnego systemu nawigacji za gestów. Domyślnie nie jest włączony, więc trzeba go aktywować ręczenie. Aby to zrobić przejdź do Ustawień > Znajduje się on w Ustawieniach > Wyświetlacz > Pasek nawigacyjny.

Opcja "Gesty pełnoekranowe" umożliwia przeciągnięcie palcem w górę wzdłuż dolnej części ekranu, aby wywołać ekran domowy, powrót i widok ostatnio używanych aplikacji. Można również wyłączyć znajdujące się u dołu paski podpowiadające, gdzie przeciągnąć, aby zyskać cenne miejsce na ekranie. Aby to zrobić wyłącz podpowiedzi gestów. Jeśli nie podobają Ci się gesty, nadal możesz dostosować kolejność przycisków na tradycyjnym pasku nawigacyjnym.

Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Rozszerzone powiadomienia na ekranie blokady

Galaxy S10 domyślnie ukrywa wszystkie powiadomienia na ekranie blokady, co wymusza dodatkowe stuknięcie, aby zobaczyć je na ekranie blokady. Rozszerzone powiadomienia są bardziej funkcjonalne.

Możesz je włączyć w Ustawieniach > Ekran blokady > Powiadomienia. Zmień "Styl widoku" z "Tylko ikony" na "Szczegółowo", abyś mógł zobaczyć szczegóły powiadomień natychmiast po wybudzeniu telefonu. Dodatkowo w tym miejscu możesz ustawić przezroczystość powiadomień wyświetlających się na ekranie blokady.

Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Inteligentnie wyskakujące okna pop-up

Widok pop-up nadal jest dostępny na najnowszym Galaxy S10 mimo iż jest on ukryty w ustawieniach. Najlepszym sposobem na jego wykorzystanie jest włączenie systemu inteligentnego powiadamiania za pomocą wyskakujących okien. Zrobić to możesz w Ustawieniach > Zaawansowane funkcje > Widok inteligentnego wyskakującego okna.

Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Tryb nocny

One UI, pod kontrolą którego pracuje pozwala na zastosowanie ciemnego motywu w obrębie całego interfejsu i aplikacji systemowych . Aby włączyć tę funkcję przejdź do Ustawień > Wyświetlacz > Tryb nocny. Możesz włączyć go na stałe, wybrać opcję Od zachodu do wschodu słońca lub według spersonalizowanego harmonogramu. Tryb ciemny przynosi jeszcze jedną dodatkową funkcję, o której mogłeś nie słyszeć. Smartfony z serii Galaxy S posiadają wyświetlacze wykonane w technologii AMOLED, które nie zużywają energii wyświetlając kolor czarny, co może się przełożyć na dłuższy czas działania urządzenia, jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie trybu nocnego.

Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Dostosuj panele krawędziowe

Galaxy S10 posiada mały przezroczysty uchwyt na skrajnie prawej krawędzi ekranu, znany jako Edge Panel. Przeciągnięcie palcem zapewnia szybki dostęp do aplikacji, kontaktów i innych funkcji. Jest to przydatne tylko wtedy, gdy dostosujesz go do własnych potrzeb.

Można to zrobić, otwierając panel Edge'a i dotykając koła zębatego w lewym dolnym rogu. Tutaj możesz wybrać, które panele się pojawią i w jakiej kolejności. Niektóre panele, takie jak aplikacje i kontakty, zawierają dodatkowe ustawienia, dzięki czemu można wybrać dołączone elementy. Nie zapomnij dotknąć przycisku menu i sprawdzić również ustawienia uchwytu. Pozwala to na zmianę lokalizacji, rozmiaru i koloru uchwytu, za pomocą którego aktywujesz panele krawędziowe.

Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Zmień funkcje przycisku Bixby

Samsung nadal stosuje przycisk Bixby w Galaxy S10, ale na szczęście można go teraz użyć do uruchomienia innej aplikacji. Otwórz Bixby i przejdź do ustawień. W sekcji "Bixby key" możesz wybrać, czy chcesz nacisnąć pojedynczo czy też podwójne, aby uruchomić Bixby home. Ustaw Bixby na podwójne naciśnięcie i włącz opcję otwierania aplikacji w trybie pojedynczego naciśnięcia, na przykład Google.

Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Używaj trybu obsługi jedną ręką

Nawet mniejsze Galaxy S10 warianty są na tyle duże, że nie zawsze da się wygodnie z nich korzystać przy pomocy jednej dłoni. Wtedy tryb obsługi jedną ręką może być przydatny. Ta funkcja jest domyślnie wyłączona, ale można ją aktywować w Ustawieniach > Zaawansowane funkcje > Ruchy i gesty > Tryb obsługi jedną ręką. Po włączeniu tej funkcji można zmniejszyć aktywny obszar ekranu w dół do dolnego lewego lub prawego narożnika za pomocą gestu machnięcia. Po zakończeniu pracy w trybie jednoręcznym wystarczy dotknąć poza obszarem ekranu, aby przywrócić pełnowymiarowy ekran.

Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Skorzystaj z funkcji Mój sejf

Twój telefon prawdopodobnie zawiera wiele danych osobowych, a Galaxy S10 zawiera potężną funkcję pozwalającą na bezpieczne przechowywanie najbardziej poufnych danych. Freamwork Samsung Knox może zachować aplikacje i pliki w bezpiecznym miejscu zabezpieczone dodatkowo za pomocą szyfrowania sprzętowego. Chociaż brzmi to skomplikowanie proces uruchomienia nie jest trudny. Wystarczy przejść do Ustawienia > Biometria i bezpieczeństwo > Mój sejf i postępować zgodnie z instrukcjami, aby utworzyć bezpieczny kontener.

Musisz wybrać hasło, wzór lub kod PIN, aby skonfigurować Twój sejf, ale możesz również skojarzyć z nim swoje odciski palców. Aplikacje i dane umieszczone w folderze bezpiecznym są dostępne dopiero po odblokowaniu go i ponownie blokują się po uśpieniu telefonu.

Ładuj bezprzewodowo inne urządzenia

Jak skonfigurować Galaxy S10 - 10 porad

Jak wszystkie ostatnie flagowe telefony Samsunga, Galaxy S10 ładować się bezprzewodowe. To jednak nie wszystko i Galaxy S10 może również dostarczać energię do większości urządzeń z certyfikatem Qi. Aby włączyć "Wireless PowerShare", pociągnij w dół w celu otwarcia szybkich ustawień i znajdź odpowiednią ikonę. Po aktywacji, odwróć telefon ekranem do do dołu i umieść inne urządzenie z tyłu. Jest to przydatne, aby podładować bezprzewodowe wkładki douszne lub smartwatch. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podładować również innego smartfona.