Jak skonfigurować indeksowanie plików w Windows

Usługa indeksowania plików obciąża czasami komputer i zużywa dostępne zasoby, bez niej jednak trudno byłoby znaleźć dane na dużych nośnikach. Odpowiednio skonfigurowana będzie efektywna, skuteczna i szybka


Duże pojemności twardych dysków, setki zapisanych plików i gigabajty danych utrudniają znalezienie potrzebnych informacji. Wyszukiwanie mogłoby zająć mnóstwo czasu gdyby nie odpowiednie indeksowanie. Odpowiadają za to odpowiednie funkcje systemu, które w czasie przerw w pracy użytkownika sprawdzają nośniki, katalogują foldery, pliki oraz ich zawartość, spisują zawartość poczty elektronicznej przechowywanej w Outlooku. Domyślne ustawienia usługi indeksowania nie są jednak dobrane optymalne. Standardowe parametry konfiguracyjne powodują, że przez sito wyszukiwania przecieka wiele istotnych informacji. Jeżeli zależy ci na efektywnym i szybkim wyszukiwaniu danych na dyskach powinieneś dostosować sposób indeksowania do własnych wymagań.

Jak skonfigurować indeksowanie plików w Windows

Usługa indeksowania plików - wybór dysków i katalogów do indeksu

1. Wybór folderów do indeksowania

Rozwiń menu startowe i kliknij Panel sterowania. Na liście Widok według ustaw sposób prezentacji danych, na przykład Małe ikony. Kliknij łącze Opcje indeksowania. Wyświetlone zostają wszystkie katalogi uwzględniane przez system w trakcie indeksowania. Aby rozszerzyć tę domyślną listę kliknij przycisk Modyfikuj. Korzystając z niewielkich strzałek obok oznaczeń dysków i katalogów, rozwiń kolejno poszczególne listy i odszukaj foldery, które chcesz zaindeksować. Postaw obok nich zaznaczenie. Jeżeli chcesz usunąć zestaw danych ze zbioru wyszukiwania, skasuj widniejące obok niego zaznaczenie. Kliknij Ok.

Zobacz również:

  • Można się rozejść - nawet 10-letnie komputery jednak z aktualizacjami Windows 11 [AKTUALIZACJA]
Jak skonfigurować indeksowanie plików w Windows

Usługa indeksowania plików – wybór typów danych

2. Wybór typów plików i opcji indeksu

Wybierz przycisk Zaawansowane. Na karcie Ustawienia indeksowania możesz dodać do przeszukiwanych plików dane zaszyfrowane przez system, wystarczy umieścić zaznaczenie obok Indeksuj zaszyfrowane pliki. Jeżeli z jakiegoś powodu indeksowanie przestanie działać prawidłowo bądź nie będzie wyszukiwało danych, przyczyną może być uszkodzony indeks. W takiej sytuacji odbudujesz go klikając przycisk Odbuduj w sekcji Rozwiązywanie problemów. Przejdź na kartę Typy plików. W tym miejscu możesz dodać do indeksowanych zasobów, bądź usunąć z nich poszczególne typy plików. Aby zwiększyć skuteczność wyszukiwania skonfiguruj indeksowanie nie tyko nazw i właściwości plików, ale także ich zawartości. Pamiętaj jednak, że wydłuży to budowę indeksu i zwiększy obciążenie komputera. Poprawę efektywności uzyskasz zaznaczając opcję Indeksuj właściwości i zawartość pliku.