Jak skonfigurować kartę graficzną?

Pokazujemy, jak poprawnie skonfigurować kartę graficzną, abyś miał pewność, że wszystko działa, jak należy.

Większość nowoczesnych komputerów osobistych posiada zintegrowany układ graficzny, który umieszczony jest w procesorze (CPU). Jednak, jeżeli posiadasz laptopa stworzonego do gier lub komputer stacjonarny prawdopodobnie posiadasz także dedykowaną kartę graficzną o wysokiej wydajności. Jest ona przydatna, gdy zamierzasz grać w gry lub edytować np. filmy.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Pokażemy Ci, jak ustawić Twoją dedykowaną kartę graficzną, aby była ona wykorzystywana zamiast słabszej zintegrowanej z procesorem jednostki.

W teorii komputer powinien automatycznie przełączać się pomiędzy zintegrowaną, a dedykowaną kartą graficzną w zależności od tego, jak wymagające jest bieżące zadanie. Niestety w praktyce rozwiązanie to nie zawsze działa, jak powinno i zdąża się, że większość zadań wykonuje zintegrowany układ graficzny, a droga dedykowana karta graficzna pozostaje nieużywana. Dlatego dobrym pomysłem jest ustawienie wydajniejszej dedykowanej karty graficznej jako domyślnej.

Jak ustawić domyślną kartę graficzną?

Otwórz panel sterowania Nvidia. Możesz to zrobić klikając prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Opcję tą znajdziesz również na pasku zadań.

Przejdź do sekcji Zarządzanie ustawieniami 3D

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Kliknij kartę Ustawienia programu i wybierz program, dla którego chcesz ustawić domyślną kartę graficzną, którą wybierzesz z rozwijanej listy.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Możesz również ustawić preferowany procesor graficzny z rozwijanej listy. Jeżeli chcesz użyć wydajniejszej karty graficznej wybierz High-performance Nvidia processor.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Uwaga: W przypadku kart graficznych od ATI/AMD proces ten różni się nieco od tego przedstawionego dla kart Nvidia. Otwórz centrum sterowania w taki sam sposób, jak przedstawiony powyżej. Następnie znajdź ustawienia karty graficznej i ustaw maksymalną wydajność.

Jeżeli korzystasz ze stacjonarnego komputera PC i nie zależy Ci na oszczędzaniu energii możesz wybrać aby preferowaną kartą graficzną była ta wydajniejsza. Spowoduje to, że będzie ona wykonywać wszystkie obliczenia, a zintegrowana z procesorem karta graficzna nie będzie używana. Aby to zrobić otwórz Ustawienia globalne i w sekcji preferowany procesor graficzny wybierz dedykowaną kartę graficzną.