Jak skonwertować e-booka w ePUB na format zgodny z Kindle?

Kindle zdobył już w Polsce dużą popularność, ale... naszym kraju wciąż dominuje format ePUB, którego Kindle nie odtwarza. Jak dokonać konwersji e-booka w formacie ePUB na format, który możemy odczytać w Kindle? Pomoże nam w tym Calibre.

Książki na Kindle

W Polsce najpopularniejszym formatem, w którym dostępne są e-booki jest wciąż ePUB, który można co prawda czytać na Apple iPad, Barnes & Noble Nook, Sony Reader, ale nie na Kindle. Na szczęście jest sposób, by go łatwo przekonwertować na plik MOBI, który odczytywany jest przez e-czytnik firmy Amazon.

Jak skonwertować e-booka w ePUB na format zgodny z Kindle?

Calibre

Konwersja z EPUB do MOBI krok kroku

Najpopularniejsze narzędzie do takiej konwersji to darmowy Calibre. Do tego jest po polsku.

Zobacz również:

  • Jaki prezent na Dzień Matki do 100, 200 i 300 zł?

1. Pobierz i zainstaluj aplikację, która jest kombajnem do konwersji e-książek - Calibre.

2. Wybierz miejsce zapisu twoich e-booków oraz model Kindle w powitalnym kreatorze, który pokaże się po uruchomieniu programu. Możesz tu podać swojego maila przypisanego do Kindle, za pomocą którego aplikacja będzie przesyłać skonwertowane pliki bezprzewodowo na Kindle. Ale e-booki z Calibre możemy też przesyłać na e-czytnik Amazonu za pomocą kabla USB.

3. Wybierz z menu "Dodaj książkę" i zaimportuj swojego e-booka w formacie ePUB do biblioteki Calibre.

4. Podłącz swojego Kindle do peceta za pomocą USB. W Calibre zapali się ikona Kindle’a.

5. Przeciągnij swojego e-booka z biblioteki Calibre na ikonę Kindle, a Calibre automatycznie przekonwertuje i znajduje e-książkę na e-czytnik.

6. Ważna uwaga - Calibre nie potrafi skonwertować plików zabezpieczonych DRM, dlatego najpierw musimy je usunąć (za pomocą przeznaczonego do tego oprogramowania), a pliki ePUb są zazwyczaj zabezpieczone.

Calibre - kombajn do konwersji e-booków

Calibre radzi sobie dobrze nie tylko z ePUB, ale także z konwersja innych formatów takich jak LIT, MOBI, HTML, PRC, RT, PDB, TXT i PDF.

Komentarz

Oczywiście najwygodniej jest od razu kupować w e-booki w niezabezpieczonym DRM formacie MOBI. Na szczęście coraz więcej polskich e-księgarń zaczyna oferować książki w formacie zgodnym z Kindle. Ale póki co w Polsce wciąż dominuje ePUB, więc konwersja w Calibre jeszcze przez jakiś czas z pewnością będzie przydatna. Warto tez wspomnieć jeszcze, że Amazon wydał niedawno mały (w przeciwieństwie do rozbudowanego w opcje Calibre) programik pt. Send to Kindle, który nie ma wielu możliwości, ale w łatwy i szybki sposób pozwala wrzucać e-booki na Kindle.