Jak skutecznie blokować reklamy w Androidzie - Poradnik 2019

Masz dosyć reklam, które skutecznie psują przyjemność korzystania z urządzenia z Androidem? Nasz poradnik pokazuje, jak raz na zawsze poradzić sobie z irytującymi reklamami na urządzeniach z Androidem.


Reklamy są elementem naszej codzienności i nic tego nie zmieni. Żyjemy w konsumpcyjnym świecie, a producenci uciekają się do coraz to bardziej wymyślnych sposobów na reklamowanie produktów i przyciągnięcie potencjalnych klientów. Niestety prawda jest taka, że najczęściej reklamy są irytujące i przeszkadzają w użytkowaniu urządzenia.

Jak skutecznie blokować reklamy w Androidzie - Poradnik 2019

Źródło: pcworld.com

Wszyscy użytkownicy, którzy zagłębili się w temat blokowania reklam w systemie operacyjnym Android z pewnością dotarli do poradników oraz na fora, w których znajdują się porady wymuszające edycję plików systemowych. Rozwiązanie to może być nieco przerażające dla przeciętnego internauty, który nie chce bawić się w modyfikacje systemu, a jedynie usunąć reklamy. Na szczęście istnieją znacznie łatwiejsze sposoby na zablokowanie wyskakujących reklam na Androidzie i nie chodzi o wyłączenie Wi-Fi i możliwości korzystania z danych pakietowych. Wystarczy zainstalować darmową, prostą w obsłudze aplikacje, a reklamy przestaną już być problemem.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [17.05.2022]
  • Najlepsze gry mobilne. W co zagrać na telefonie z Androidem lub iOS? [MAJ 2022]

Zarówno standardowe reklamy, jak i reklamy w wyskakujących okienkach nie tylko ingerują w urządzenie mobilne, ale w skrajnych przypadkach mogą również zrujnować portfel użytkownika, który posiada ograniczoną ilość transferu danych. Szczególnie groźne są popularne ostatnimi czasy reklamy interaktywne, które pozwalają grać w gry lub oglądać filmy. Niestety "ważą" one znacznie więcej, niż tradycyjna reklama statyczna, co może być sporym problemem, gdy użytkownik przebywa poza granicami kraju i korzysta z roamingu.

Na szczęście są sposoby, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów spowodowanych wyświetlaniem reklam.

Blokowanie reklam na urządzeniu z systemem Android może być stosunkowo proste, ale prawdopodobnie wiązać się będzie ze zmianą przeglądarki internetowej. Przykładowo mobilna Opera posiada wbudowanego adblock'a, który skutecznie radzi sobie z blokowaniem większości reklam. Alternatywnie można skorzystać z Ad-block Browser lub pozostać przy domyślnej i uwielbianej przez większość użytkowników przeglądarce Google Chrome ograniczając jednocześnie ilość wyświetlanych reklam.

Oto cztery proste i skuteczne sztuczki, które można wykorzystać w celu uwolnienia się od reklam.

Wykorzystaj przeglądarkę internetową Opera

Jest to zdecydowanie najprostszy sposób na pozbycie się reklam podczas przeglądania sieci na urządzeniu pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Darmowa przeglądarka Opera Browser od pewnego czasu posiada wbudowanego adblock'a, który skutecznie radzi sobie z blokowaniem wszelkiego rodzaju reklam. Niestety może to nie być satysfakcjonujące rozwiązanie dla użytkowników korzystających na codzień z innych przeglądarek, jak Google Chrome lub Firefox. Dla nich przygotowaliśmy poradę numer trzy.

Jak skutecznie blokować reklamy w Androidzie - Poradnik 2019

Przeglądarkę Opera Browser można pobrać z Google Play.

Zainstaluj darmową przeglądarkę Ad-block Browser

Firma odpowiedzialna za bardzo popularne rozszerzenie adblock na komputery osobiste posiada również w swojej ofercie nieco mniej znaną, ale równie ciekawą przeglądarkę Ad-block Browser, która sprawi, że reklamy znikną z systemu Android.

Jak skutecznie blokować reklamy w Androidzie - Poradnik 2019

Wykrywanie reklam w obrębie Ad-block Browser jest tak skuteczne, że powinno nawet zablokować reklamy na YouTube otworzonym przy wykorzystaniu przeglądarki. Niestety w zamian trzeba pogodzić się z nieco gorszą jakością odtwarzanego wideo.

Przeglądarkę Ad-block Browser można pobrać z Google Play.

Blokowanie wyskakujących okienek w Google Chrome

Wszyscy użytkownicy, którzy na dobre przywiązali się do Google Chrome muszą nauczyć się żyć z reklamami, ale można spowodować, że będą one uruchamiane znacznie rzadziej. Częstotliwość wyświetlania natarczywych reklam można zmniejszyć poprzez przejście do Ustawień przeglądarki dostępnych po kliknięciu trzech punktów w prawym górnym rogu i wybraniu opcji Ustawienia. Następnym krokiem jest przejście do Ustawień witryn, które znajdują się na dole w sekcji Zaawansowane. W tym menu można znaleźć opcje Pop-upy i przekierowania. Należy zaznaczyć ustawienie Zablokowane.

Jak skutecznie blokować reklamy w Androidzie - Poradnik 2019
Jak skutecznie blokować reklamy w Androidzie - Poradnik 2019

Wykorzystaj wersję uproszczoną (Lite) przeglądarki Google Chrome

Jeżeli użytkownik jest przywiązany do przeglądarki Google Chrome może uruchomić jeszcze jedną opcje, która pomoże mu uniknąć wyświetlania reklam. Google Chrome od pewnego czasu posiada tryb uproszony, który kompresuje wyświetlane witryny. Rozwiązanie to w zamyśle ma ograniczyć zużycie danych oraz spowodować, że surfowanie po internecie na mniej wydajnych urządzeniach lub przy niestabilnym łączu stanie się znacznie szybsze. Aktywowanie trybu uproszonego powinno również pozytywnie wpłynąć na ilość wyświetlanych reklam.

Wykorzystanie trybu uproszczonego może spowodować, że nie wszystkie elementy witryn będą ładowane, a interfejs stanie się płaski. Zabraknie również animacji. Na szczęście w każdej chwili można wyłączyć tryb uproszczony.

Jak skutecznie blokować reklamy w Androidzie - Poradnik 2019

Aby aktywować tryb prosty w przeglądarce Chrome należy ją uruchomić, dotknąć trzech kropek znajdujących się w prawym górnym rogu i wybrać opcję Wersja uproszczona w sekcji Zaawansowane. Po dotknięciu przełącznika Google Chrome przełączy się w wersje "Lite".