Jak sprawdzić, co wie o Twoich zainteresowaniach Facebook?

Reklamy wyświetlane na Facebooku są - zgodnie z tym, co pisze firma - dopasowane do zainteresowań użytkownika. A skąd FB o nich wie? Mechanizm jest prosty - śledzi, jakie strony i posty się polubia oraz jakie publikuje. Jak sprawdzić, co wie o Tobie FB? Pokażemy to w poniższym tekście oraz wyjaśnimy, jak usunąć reklamy o rzeczach, które przestały Cię interesować.

Wchodząc w standardowe ustawienia prywatności, ciężko znaleźć tam dział poświęcony dopasowywaniu reklam. Aby darować sobie zbędnego klikania i grzebania w opcjach, wystarczy wejść na swoje konto w i pasku adresu dopisać: /ads/preferences, a następnie potwierdzić, naciskając ENTER.

Wejście na stronę dopasowywania reklam

Wejście na stronę dopasowywania reklam

W nowym okienku możesz zobaczyć, na jakiej podstawie Facebook dopasowuje pod Ciebie reklamy. Po prawej stronie możesz edytować dane dotyczące Twojego wieku, lokalizacji, itp., w środku znajdują się Zainteresowania podzielone na kategorie, a na dole - lista reklamodawców, których ogłoszenia będą Ci się regularnie wyświetlać.

Preferencje reklam na Facebooku

Preferencje reklam na Facebooku

Jeśli chcesz zmienić reklamy - np. coś przestało Cię interesować - wówczas kliknij na daną kategorię. W okienku zostaną wyświetlone przykładowe reklamy, jakie możesz zobaczyć dzięki tej kategorii. Jeśli klikniesz na ikonkę smutnej buzi, wówczas poinformujesz FB, że dana kategoria Cię już nie interesuje. Zniknie ona z listy, a co za tym idzie - nie zobaczysz powiązanych z tematem reklam.

Usuwanie zainteresowań

Usuwanie zainteresowań

Jeśli przestały interesować Cię oferty danego reklamodawcy jak firma czy instytucja, wówczas na stronie głównej preferencji zjedź na dół. Zobaczysz ich listę - każdy to jedno okienko. Wystarczy tylko kliknąć na X w prawym górnym rogu wybranego, aby ukryć reklamy od niego.

Ukrywanie wybranych reklamodawców

Ukrywanie wybranych reklamodawców

I to już wszystko. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas wyrzucać te tematy, które Cię nie interesują.