Jak sprawdzić czy mikrofon działa i jak go ustawić?

Chciałbyś upewnić się przed spotkaniem, że Twój mikrofon funkcjonuje poprawnie? A może chcesz zmienić jego ustawienia? Sprawdź, jak zarządzać mikrofonem z poziomu systemu operacyjnego Windows 10.


Mikrofon to obok kamery najpopularniejszy podzespół każdego komputera stacjonarnego oraz laptopa w 2020 roku. Te akcesoryjne komponenty są niezbędne podczas pracy oraz nauki zdalnej.

Komputer z dodatkowym mikrofonem

Źródło: Ian Harber / Unsplash

Komputer z dodatkowym mikrofonem

Źródło: Ian Harber / Unsplash

Niestety czasami zdarza się, że mikrofon nie działa. Z pewnością nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, w której z powodów technicznych nie może wziąć udziału w telekonferencji, spotkaniu czy zajęciach online. Często zdarza się również, że posiadamy dwa mikrofony (jeden wbudowany w komputer, a drugi znacznie lepszej jakości w zestawie słuchawkowym), a system operacyjny nagrywa z tego oferującego gorszą jakość.

Na szczęście Windows posiada wbudowane narzędzie do testowania mikrofonów oraz Mikser pozwalający na dostosowywanie parametrów mikrofonu oraz głośników.

W tym artykule pokazujemy, jak sprawdzić, czy mikrofon działa poprawnie oraz jak dostosować jego ustawienia.

Jak przetestować mikrofon w Windows 10

Do przetestowania mikrofonu posłuży nam narzędzie wbudowane w system operacyjny Windows 10.

Uruchom komputer i przejdź do prawego dolnego rogu ekranu. Na pasku powiadomień znajduje się regulator głośności (możliwe, że pojawi się po otworzeniu wszystkich skrótów) za pośrednictwem pionowej strzałki.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na regulator głośności, aby wywołać menu kontekstowe, a następnie wybierz Otwórz ustawienia dźwięku.

Menu kontekstowe regulatora dźwięku

Menu kontekstowe regulatora dźwięku

Alternatywnie możemy przejść do Ustawienia > System > Dźwięk.

W ustawieniach znajdziemy zakładkę Wejście. To właśnie ona odpowiada za ustawienia mikrofonu.

Ustawienia dźwięku w Windows 10

Ustawienia dźwięku w Windows 10

Nieco niżej znajdziemy sekcję przetestuj mikrofon. Gdy wypowiem coś w pobliżu komputera suwak pokaże nam, że dźwięk został zarejestrowany przez mikrofon.

Test mikrofonu

Test mikrofonu

Jak wybrać mikrofon, który ma rejestrować dźwięk

Ustawienia Windows 10 w sekcji System > Dźwięk > Wejście pozwalają także na wybór urządzenia wejściowego, które ma rejestrować dźwięki z otoczenia.

Wybór mikrofonu do rejestrowania dźwięku

Wybór mikrofonu do rejestrowania dźwięku

Jak zmienić ustawienia mikrofonu

Czasami zdarza się, że mikrofon jest zbyt czuły i rejestruje zbyt dużo dźwięków z otoczenia. W takiej sytuacji możemy dostosować czułość mikrofonu z poziomu ustawień systemu Windows. W sekcji System > Dźwięk > Wejście musimy przejść od Właściwości urządzenia. Z tego miejsca możemy swobodnie regulować czułość mikrofonu.

Dostosowanie czułości mikrofonu

Dostosowanie czułości mikrofonu

Mikrofon nie działa. Co robić?

Czasami zdarza się, że mikrofon nie działa. Jeżeli przetestowaliśmy jego działanie i wiemy, już, że jest on nieaktywny warto sprawdzić, czy nie został wyciszony kombinacją klawiszy. Część laptopów posiada dedykowane klawisze funkcyjne pozwalające na wyłączenie mikrofonu.

Skrót do wyciszania mikrofonu w komputerach Lenovo

Skrót do wyciszania mikrofonu w komputerach Lenovo

Jeżeli to nie pomoże warto przeinstalować sterowniki oraz odpiąć i podpiąć ponownie urządzenie (w przypadku posiadania zewnętrznego mikrofonu).