Jak sprawdzić, czy procesor obsłuży 64-bitową wersję Windows

32-bitowy czy 64-bitowy Windows? W podejmowaniu decyzji, czy przesiąść się na 64-bitową wersję systemu operacyjnego, czy pozostać przy 32-bitowej, ogromną rolę odgrywa pojemność pamięci RAM. Jeśli przekracza 4 GB, zaleca się koniecznie zainstalować 64-bitowy system. W przeciwnym razie będziesz mógł wykorzystać tylko fragment pamięci RAM. Jednak także procesor musi mieć określone właściwości, aby obsługiwał 64-bitowy Windows. Jak sprawdzić, czy twój układ poradzi sobie z tą wersją systemu?

Warto wiedzieć, że oprogramowanie Virtual PC w Windows 7 wymaga jeszcze innej funkcji, w którą są wyposażone nowoczesne procesory. Mowa o wirtualizacji sprzętowej. Bez niej nie uda się zrealizować trybu XP Mode. Podobna sytuacja ma miejsce w wypadku innych aplikacji wirtualizujących.

Aby szybko i wygodnie sprawdzić, co potrafi twój procesor i czy nadaje się do współpracy z 64-bitowym systemem, skorzystaj z przenośnego narzędzia SecurAble (bezpłatne, dostępne do pobrania z tego adresu internetowego). Program nie wymaga instalowania. Wystarczy pobrać i uruchomić plik z rozszerzueniem exe. W niewielkim oknie zostanie wyświetlona informacja, czy twój procesor obsługuje 64-bitowy tryb przetwarzania danych (z lewej), czy obsługuje mechanizm ochrony przed wykonywaniem danych (DEP, Data Execution Prevention) i wirtualizację sprzętową (z prawej strony). Tuż powyżej narzędzie podaje małą czcionką typ układu i jego częstotliwość taktowania.


Zobacz również