Jak sprawdzić czy zapora systemu Windows jest włączona?

Zapora systemowa stosowana przez Windows jest Twoim podstawowym narzędziem obronnym przez atakami z zewnątrz. Jeśli nie korzystasz z programów innych producentów, zawsze upewniaj się, że jest włączona.

W dzisiejszym świecie zagrożeń internetowych zapory stanowią krytyczną część systemu. A jednak różnego rodzaju oprogramowanie, w tym malware, a nawet ludzie wyłączają tę ważną część systemu. Większość zapór od niezależnych producentów, to znaczy nie dostarczonych z systemem operacyjnym Windows, informuje użytkownika, kiedy zostaną wyłączone. Jednak Zapora systemu Windows wysyła niewyraźne i nieczytelne ostrzeżenia. Podążając opisanymi tutaj krokami upewnisz się, że Zapora systemu Windows w Twoim komputerze jest włączona. Krótkie poświęcenie uwagi i czasu może pomóc uratować w uratowaniu danych w dalszej perspektywie.

Sprawdź pasek narzędzi

Spójrz na prawy dolny róg ekranu w poszukiwaniu ikony czerwonej tarczy. Jeśli ją widzisz, możesz na niej kliknąć w celu upewnienia się, że Twoja zapora jest wyłączona.

Zobacz również:

  • Windows XP dominuje w jednym z krajów świata. Zgadnij, gdzie?
Jak sprawdzić czy zapora systemu Windows jest włączona?

Odnajdź ikonę Zapory systemowej Windows na pasku zadań

Otwórz Centrum zabezpieczeń

Nawet, jeśli ikona na pasku narzędzi określa stan zapory jako wyłączony, nie dostarczy dodatkowych informacji. W celu uzyskania większej ilości szczegółów kliknij na menu Start i przejdź do Panelu sterowania. Następnie odszukaj ikonę Centrum Zabezpieczeń i uruchom ją poprzez dwukrotne kliknięcie. Do opcji Centrum Zabezpieczeń można się również dostać poprzez użycie komendy Uruchom w menu Start i wpisaniu firewall.cpl, a następnie zatwierdzeniu przyciskiem OK. Poprawne wykonanie powinno spowodować pojawienie się ekranu Centrum Zabezpieczeń.

Jak sprawdzić czy zapora systemu Windows jest włączona?

W Centrum zabezpieczeń ustaw znaczniki na Włączone

Sprawdź Zaporę systemu Windows

Będąc w oknie ustawień Centrum Zabezpieczeń zobaczysz opcję do zarządzania zaporą systemową. Zielone światełka i napisy "Włączona" oznaczają, iż zapora działa. Czerwone oznaczają wyłączenie całej usługi lub jednej z jej części. Aby zmienić stan kliknij na wybranej opcji i zmień status na "Włączona".