Jak sprawdzić, której wersji systemu Windows 10 aktualnie używasz

Microsoft ostatnio poinformował o zaprzestaniu wprowadzania aktualizacji dla starszych wersji systemu Windows 10. W tym poradniku pokażemy ci, jak sprawdzić, którą wersję posiadasz na swoim urządzeniu.

Korzystając z systemu Windows, nie zawsze jest oczywiste, którą wersję aktualnie mamy zainstalowaną na swoim urządzeniu. Znajomość tej informacji jest obecnie coraz ważniejsza, biorąc pod uwagę ostatnie komunikaty o zaprzestaniu wprowadzania aktualizacji dla starszych wersji Windowsa. Te informacje nie są dostępne na pierwszy rzut oka, ale bardzo łatwo je znaleźć. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, w którym dowiesz się jak to zrobić.

Informacje dotyczące aktualnie używanego systemu operacyjnego, ale także te dotyczące podzespołów naszego komputera, tj. procesor czy pamięć RAM, znajdują się w panelu systemowym pod zakładką Informacje. Aby otworzyć ten panel, należy:

  • kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę Ten komputer
  • wybrać opcję Właściwości.

Jak sprawdzić, której wersji systemu Windows 10 aktualnie używasz

Okno wyboru zadań

Istnieje również inny sposób, który wykorzystuje wbudowaną wyszukiwarkę systemową, znajdującą się na pasku zadań. Ten sposób jest tak samo prosty, jak poprzedni, wystarczy kolejno:

  • nacisnąć przycisk Start (na klawiaturze lub w lewym dolnym rogu ekranu)
  • wpisać "wersja" w polu wyszukiwarki
  • zatwierdzić przyciskiem Enter na klawiaturze

Jak sprawdzić, której wersji systemu Windows 10 aktualnie używasz

Okno wyszukiwarki

Niezależnie od użytej metody, ukaże nam się okno z danymi naszego urządzenia. Znajdziemy tu informacje dotyczące wersji, a także kompilacji czy daty instalacji. Z tego miejsca możemy szybko skopiować te informacje oraz zmienić nazwę komputera, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak sprawdzić, której wersji systemu Windows 10 aktualnie używasz

Okno z informacjami dot. systemu Windows

Jeśli chcesz, aby aktualna wersja twojego systemu Windows wyświetlała się na pulpicie, tutaj wyjaśniamy, jak to zrobić.