Jak sprawdzić stan twardego dysku?

Jeśli życie dysku twardego dobiegnie końca, stracisz wszystkie zapisane na nim dane. Aby uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji, należy mieć oko na jego kondycję, dzięki czemu w odpowiedniej chwili można wykonać kopię zapasową danych lub przenieść je w inne miejsce . Jak sprawdzić stan twardego dysku?


Dysk twardy - objawy zużycia

Jeśli używasz aplikacji do regularnego wykonywania backupu danych, możesz spać spokojnie. W sytuacji, gdy tego nie robisz, o kiepskiej kondycji dysku może poinformować Cię kilka objawów.

Wolniejsze działanie systemu, gier i aplikacji

Jeśli Twoje podzespoły mają aktualne sterowniki, a system jest regularnie aktualizowany, a mimo to zainstalowane w nim gry i aplikacje działają wolniej, niż dotąd, możesz potraktować to jako wczesne ostrzeżenie. Zwłaszcza, gdy "zamulenie" ma miejsce podczas otwierania folderów, wyszukiwania plików na dysku i zapisywania dokumentów. Dla pewności uruchom swój program antywirusowy i sprawdź, czy wolniejsze działanie nie jest spowodowane niemiłym szkodnikiem, który zagnieździł się gdzieś w systemie.

Dziwne odgłosy

Jeśli używasz komputera/laptopa codziennie, wydawane przez niego dźwięki słyszysz tyle razy, że stają się one niejako naturalnym tłem. Jeśli w tym tle zaczną pojawiać się nietypowe odgłosy, mogą być one jednym z symptomów zużycia twardego dysku!

Uszkodzone pliki

To najbardziej "bolesny" objaw. Tworzysz dokument mający dziesiątki tysięcy znaków, spędzasz godziny nad grafiką lub animacją, a następnie zapisujesz efekt swojej pracy. Gdy potem chcesz go otworzyć - nie jest to możliwe, ponieważ plik jest uszkodzony. I co gorsza - takich uszkodzonych danych może być więcej. To również objaw "padającego dysku", choć działania takie wywołują również niektóre szkodniki, a więc podobnie jak przy pierwszym symptomie - użyj antywirusa.

Systemowe sprawdzanie dysku

Systemy Windows mają od lat wbudowane narzędzie do sprawdzania kondycji dysku - CheckDisk. Ma ono za zadanie wykrycie wszelkich błędów, uszkodzonych sektorów i innych elementów, które mogą wywoływać problemy z prawidłowym działaniem dysku. Co prawda nie poinformuje ono, że dysk należy wymienić na nowy, jednak jego regularne używanie pozwoli Ci na ocenienie jego kondycji. Gdzie je znaleźć? Wejdź w Mój komputer, a następnie wybierz dysk, który chcesz przeskanować i kliknij na niego prawym przyciskiem myszki. W menu kontekstowym wybierz znajdujące się na samym dole Właściwości. Po ich wybraniu przejdź do zakładki Narzędzia.

Narzędzia CheckDisk

Narzędzia CheckDisk

Tutaj znajdziesz dwie opcje. Pierwsza to sprawdzenie dysku pod kątem występujących na nim błędów, druga - defragmentacja dysku. Obie operacje mogą zająć dłuższy czas (w zależności od wielkości dysku), więc warto uzbroić się w cierpliwość.

Użyj specjalistycznego oprogramowania

O ile CheckDisk pozwoli Ci ocenić pobieżnie kondycję dysku, to jednak nie poda on bardziej szczegółowych informacji na jego temat. Do tego potrzebne są bardziej specjalistyczne aplikacje. W naszej bazie oprogramowania mają swój własny dział - Zarządzanie dyskami i defragmentacja. Są w nim zarówno aplikacje całkowicie darmowe, jak i płatne. Wiele z nich służy nie tylko zbadaniu kondycji dysku twardego, ale również i jego optymalizacji.

DiskBoss - aplikacja służąca do optymalizowania pracy dysku twardego

DiskBoss - aplikacja służąca do optymalizowania pracy dysku twardego

A jeśli dysk zakończył swój żywot niespodziewanie, a Ty nie masz backupu - nie wszystko jeszcze stracone. Spróbuj użyć któregoś ze znajdujących się w naszej bazie programów do odzyskiwania danych.