Jak stwierdzić, czy witryna internetowa jest bezpieczna?

Ostatnimi czasy, dużo się czyta o atakach przez przeglądanie stron internetowych. Skąd my - zwykli użytkownicy - mamy wiedzieć, która strona internetowa jest bezpieczna?

Prawdopodobnie czytałeś historie o tzw drive-by download, czyli wirusach i oprogramowaniu szpiegowskim, które przemyka na nasz komputer po wizycie na podejrzanej stronie internetowej. Jest to niestety straszna prawda: wyglądające na niegroźne kliknięcie linka - nawet znajdującego się na samej górze wyszukiwania w Google - może prowadzić do zarażenia komputera złośliwym oprogramowaniem. Jak można sprawdzić czy link prowadzi do bezpiecznej strony, zanim się go kliknie?

Zacznij od Web of Trust, darmowego dodatku do przeglądarki, który jest dostępny dla Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera i Safari. To sprytne narzędzie sprawdza wyniki wyszukiwania zanim je klikniesz, korzystając z systemu wartościowania opartego na światłach drogowych (czerwone, żółte, zielone), aby wskazać, których odnośników należy unikać, a które są bezpieczne. Web of Trust zawiera ranking stron na podstawie bazy danych użytkowników, co znaczy, że reputacja strony internetowej jest określana na podstawie doświadczeń innych użytkowników, nie na jakichś potencjalnie przeterminowanych danych diabli wiedzą skąd. (Możesz również dodawać własne noty stronom, w trakcie ich odwiedzania, jednak to tylko opcja, z której możesz nie korzystać.)

Warto pamiętać, że podczas gdy, Web of Trust działa świetnie z kontami pocztowymi z Gmail czy Yahoo, to nie działa z Outlook, czy Microsoft Live mail i innymi klientami poczty elektronicznej. Do tego typu klientów pocztowych należy użyć jakiegoś rodzaju ochrony lokalnej, jak na przykład oprogramowanie antywirusowe.