Jak stwierdzić przed otwarciem czy plik jest zarażony wirusem

Nie spodziewałeś się załącznika do poczty, który właśnie dostałeś. Albo może strona w Internecie pyta czy zainstalować oprogramowanie, którego nie znasz. Albo kumpel, którego komputer może być zarażony daje Ci pendrive z plikiem, który miałby być otwarty w Twoim komputerze. Dowiedz się jak stwierdzić czy plik jest zarażony wirusem.


Twój instynkt wskazuje dobrze: Jeżeli nie jesteś pewien pliku, nie ściągaj go ani nie otwieraj zanim wykonasz trochę pracy detektywa. Mniej czasu zabiera sprawdzenie podejrzanego pliku, niż usunięcie ewentualnych szkód spowodowanych przez wirusy. Ten poradnik pokaże Ci jak chronić się przed infekcją.

Polegaj na swoim oprogramowaniu

Twoje oprogramowanie odpowiadające za bezpieczeństwo (antywirus, bądź program zabezpieczający pocztę) najprawdopodobniej ma możliwość sprawdzenia pliku przed jego otwarciem (lub nawet przed transferem go z dysku przenośnego na Twój komputer). Oto jak to zrobić:

1. Wyświetl plik w osobnym oknie

2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na jego ikonie, aby pojawiło się menu

3. Twój program antywirusowy będzie miał własną opcję, która wyświetli się w tym menu. Będzie to skanuj plik, lub coś zbliżonego. Kliknij tę opcję, aby rozpocząć skanowanie.

Zobacz również:

Jeżeli Twoje oprogramowanie antywirusowe nie dodaje własnej opcji w menu rozwijanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, otwórz panel kontrolny oprogramowania zabezpieczającego i przejdź do sekcji skanowanie. Tutaj powinieneś być w stanie wybrać konkretne pliki, które chciałbyś przeskanować (czasami tego typu opcje znajdują się w menu Zaawansowane).

Badania w Internecie

W przypadkach, gdy nie możesz przeskanować podejrzanego pliku, czy też przeglądarka próbuje coś zainstalować, wykonaj następujące czynności:

1. Zbierz jak najwięcej szczegółów dotyczących podejrzanego oprogramowania. Zapamiętaj jak nazywa się program, jak również adres strony, gdzie się pojawił po raz pierwszy.

2. Przeszukaj Internet pod kątem nazwy programu. Poziom bezpieczeństwa pliku zostanie przed Tobą odkryty po przeczytani, zazwyczaj, kilku pierwszych wyników. Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz co i jak, przeszukaj jeszcze raz Internet dodając do nazwy pliku terminy jak, "malware", "safe", "remove" etc. Również postaraj się sprawdzić jaką reputacje ma strona, na której pojawiło się oprogramowanie. Jeżeli w dalszym ciągu nie czujesz pewności, zostaw plik w spokoju, nie ściągaj go i nie otwieraj.

Uaktualniaj oprogramowanie

1. Najnowsze wersje przeglądarek internetowych są w stanie na poczekaniu sprawdzać, czy plik może zagrozić systemowi i przestrzegają przed ściąganiem tego typu programów, niekiedy blokując możliwość ściągnięcia, jeżeli zostanie wykryty wirus.

2. Większość programów obsługujących e-mail skanuje załączniki zanim je ściągnie z serwera pocztowego. Sprawdzaj wyniki tego typu skanów.