Jak stworzyć listę_plików.txt

Skopiowanie nazw plików z wybranego katalogu wydawało mi się banalne... Do czasu, kiedy sam musiałem to zrobić! O ile krótką listę łatwo można przepisać w Notatniku, a nawet posłużyć się zrzutem ekranu, o tyle z większym katalogiem przyda nam się jakiś szybszy i prostszy sposób.

Kiedy chcesz skopiować jedną lub dwie nazwy plików, możesz skorzystać z prostej kombinacji klawiszy Windows. Najpierw, wybierz plik i wciśnij F2, by edytować nazwę. Teraz CTRL+A, by zaznaczyć cały tekst i CTRL+C, by skopiować go do schowka. Dalej, co jasne, wystarczy kliknąć ESC, by wyjść z edycji nazwy i wkleić tekst w dowolnym edytorze tekstu.

Kopię nazw wszystkich plików z folderu, łatwiej zrobić za pomocą wiersza poleceń, która sprawi, że nietypowa prośba o wykaz plików, będzie jak bułka z masłem.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość

Jeśli używasz Windows XP, wybierz Start > Wszystkie programy > Akcesoria > Wiersz poleceń. W wierszu, wpisz cd i ścieżkę folderu, którego "wydruk" potrzebujesz. Przykładowo, niech to będzie cd C:\pliki.

Kiedy będziesz już we właściwym miejscu, wpisz dir /b > dir.txt i wciśnij klawisz ENTER. Komputer utworzy listę plików w pliku tekstowym dir.txt w wybranej wcześniej ścieżce.

Oczywiście, jeśli potrzebujesz większej liczby informacji o plikach, możesz też wpisać powyższą komendą pomijając opcję /b, a więc: dir > dir2.txt.

Tak utworzony plik *.txt możesz teraz otworzyć w aplikacjach MS Word lub MS Excel. Możesz też otworzyć listę w Notatniku i wkleić w dowolnie wybranym miejscu.

W systemie Windows 7 wejście do wiersza poleceń jest jeszcze prostsze. Wystarczy tylko użyć Eksploratora Windows, zaznaczyć wybrany folder i kliknąć prawym klawiszem myszy, z menu kontekstowego wybierając "Otwórz okno poleceń".


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: