Jak stworzyć płytę ratunkową dla Windows XP, Visty i Windows 7

Przezorny zawsze ubezpieczony - zaopatrz się zawczasu w systemowy dysk naprawczy, który pomoże ci w wypadku poważnej awarii Windows.


W sytuacji, gdy awaria systemu nie pozwala na użycie płyty instalacyjnej Windows lub gdy jej w ogóle brak (zgubiona bądź nie otrzymana w momencie zakupu nowego komputera), dysk ratunkowy to konieczność. Dzięki zawartym na takim CD narzędziom naprawczym będzie można zdiagnozować i usunąć problemy utrudniające poprawne funkcjonowanie systemu.

Najprostszym rozwiązaniem byłoby użycie kreatora płyty ratunkowej Windows XP/Vista/7, który zamieściliśmy na krążku DVD dołączonym do PC Worlda nr 4/2010. Za jego pomocą można łatwo przygotować dysk ratunkowy umożliwiający uruchomienie specjalnej wersji systemu wprost z CD. W wypadku awarii podstawowego systemu operacyjnego płyta pozwoli wykonać niezbędne naprawy lub skopiować dane.

Jeśli nie masz możliwości skorzystania z tego narzędzia, wypróbuj rozwiązania, które proponujemy w dalszej części tekstu.

Windows XP

Aby wykonać dysk ratunkowy dla "ikspeka" pobierz i zainstaluj aplikację Ultimate Boot CD for Windows (UBCD4Win). Jest to kompleksowy zestaw programów diagnostycznych i naprawczych, umożliwiający przygotowanie bootowalnej płyty opartej na Windows XP.

Aby stworzyć płytę:

1. Zainstaluj program UBCD4Win.

2. Włóż płytę instalacyjną Windows XP do napędu.

3. Utwórz na dysku katalog, np. XPCD.

4. Upewnij się, że Eksplorator Windows pokazuje wszystkie - a więc również ukryte - pliki (menu Narzędzia | Opcje folderów, zakładka Widok, zaznaczone pole wyboru Pokaż ukryte pliki i foldery).

5. Skopiuj całą zawartość płyty instalacyjnej systemu do katalogu XPCD.

6. Uruchom program UBCD4WinBuilder.exe.

Uwaga: jeśli uruchamiasz aplikację po raz pierwszy, musisz zaakceptować licencję użytkownika. Program zapyta cię też, czy ma wyszukać pliki instalacji Windows - wybierz opcję Nie.

7. W oknie głównym kreatora:

- w polu Źródło wskaż ścieżkę do folderu, do którego skopiowałeś zawartość płyty Windows

- zaznacz pole wyboru Twórz ISO obraz i podaj nazwę obrazu płyty

- jeśli zaznaczysz dodatkowo pole Wypal na CD, program automatycznie wykona płytę naprawczą po stworzeniu obrazu ISO, do czego oczywiście będzie potrzebny czysty nośnik

- kliknij przycisk Pluginy, aby uzyskać dostęp do informacji o wtyczkach instalowanych w środowisku UBCD4Win. Twoja uwaga powinna skupić się głównie na pozycjach AV: oznaczających sygnatury wirusów. Kliknij Konfig przy tych pozycjach aby zaktualizować definicje przez Internet. Po zakończeniu operacji kliknij Zamknij.

- w oknie głównym kreatora kliknij przycisk Buduj

- po skończeniu pracy kreatora kliknij Zamknij.

8. Jeśli nie zaznaczyłeś wcześniej opcji Wypal na CD, uruchom teraz narzędzie do nagrywania danych na płytach, np. Nero czy ImageBurn, zlokalizuj obraz ISO wykonanej płyty naprawczej i nagraj go na nośniku (zobacz, jak nagrywać obrazy płyt CD/DVD).

Aby skorzystać z płyty ratunkowej UBCD4Win, należy w BIOS-ie ustawić czytnik płyt optycznych jako pierwszy napęd startowy. Sposób modyfikacji BIOS-u różni się w zależności od jego producenta - zwykle wystarczy wcisnąć klawisz DEL lub jeden z klawiszy funkcyjnych. W sekcji Boot należy odszukać menu Boot Device Prority i w pozycji 1st Boot Device ustawić czytnik płyt.

Windows Vista i Windows 7

W Viście opcja tworzenia płyty ratunkowej pojawiła się wraz z wydaniem przez Microsoft testowej wersji dodatku Service Pack 1 dla tego systemu. Była obecna w SP1 RTM, ale producent w finalnej odsłonie pakietu niestety ją usunął.

W tej sytuacji z pomocą może przyjść NeoSmart Windows Vista Recovery Disc - narzędzie dostępne w formie obrazu ISO gotowego do nagrania na płycie CD.

NeoSmart oferuje również obrazy płyt ratunkowych dla "siódemki" - Windows 7 Recovery Disc. Użytkownicy najnowszej wersji Windows nie muszą się jednak tak gimnastykować - opcje tworzenia płyt ratunkowych są w nią wbudowane.

Dostęp do nich uzyskasz za pośrednictwem menu Start | Panel sterowania | System i zabezpieczenia | Kopia zapasowa | Przywracanie - w lewym panelu zauważysz opcję Tworzenie dysku naprawy systemu. Możesz też po prostu w pasku wyszukiwania menu Start wpisać system repair disc, a uruchomi się stosowny kreator.

Płytę stworzysz wybierając tę ostatnią pozycję i postępując zgodnie z wyświetlanymi przez system instrukcjami. Utworzony w ten sposób dysk oferuje opcje przywracania systemu, odzyskiwanie wykonanych obrazów systemu, diagnostyki pamięci oraz wiersz poleceń.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: