Jak stworzyć własny program portable?

Poradnik jak w łatwy i szybki sposób stworzyć wersję portable dowolnego programu działającego na systemach  z rodziny Windows.

Tradycyjny sposób użytkowania wszelkiego rodzaju aplikacji wymaga ich uprzedniego zainstalowania w systemie. Proces ten polega nie tylko na skopiowaniu plików programu do wskazanej przez użytkownika lokalizacji na dysku twardym komputera czy też dodaniu skrótu na pulpit. Podczas procesu instalacji aplikacji wprowadzane są także zmiany w rejestrze systemowym oraz mogą być dogrywane odpowiednie biblioteki niezbędne do uruchomienia danej aplikacji.

Większość z czytelników naszego portalu zapewne spotkała się już z określeniem “program portable". Aplikacja typu portable jest aplikacją, której uruchomienie nie wymaga przeprowadzenia jej instalacji. Dzięki tej właściwości program może być uruchamiany na każdym komputerze i przenoszony na różnych nośnikach pamięci zewnętrznej typu pendrive, płyta CD/DVD, karta pamięci i innych.

Zobacz również:

  • Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na iPhone'a i iPada. Nauka i zabawa na wyciągnięcie ręki

Jak to możliwe, że program uruchamia się bez instalacji? Wszystko dzięki zastosowaniu technologi wirtualizacji. Wirtualizacja aplikacji polega na stworzeniu dla niej specjalnego wirtualnego środowiska, które emuluje pewne elementy systemu operacyjnego niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.

Oczywiście istnieją już strony oferujące programy w wersji portable. Często również sami ich twórcy udostępniają swoje dzieła w takiej formie. Warto jednak samemu pokusić się o stworzenie wersji portable swoich ulubionych aplikacji.

Większość programów, które służą do tworzenie wersji portable aplikacji jest płatna. Na szczęście istnieją również dobre i darmowe programy, które w zupełności wystarczą do zastosowań domowych. Jednym z nich jest Cameyo. Jak z jego pomocą stworzyć wersję portable aplikacji?

Pierwszy krok to pobranie programu Cameyo. W tym celu przechodzimy na stronę jego twórców i klikamy Download Now. Cameyo jest dostępny dla systemów: Windows XP, Vista, 7, a także dla najmłodszego dziecka Microsoftu - Windows 8. Program nie wymaga instalacji. Po pobraniu aplikacji, uruchamiamy ją. Główny ekran Cameyo wygląda następująco:

Jak stworzyć własny program portable?

Główny ekran Cameyo

Z jego poziomu można pobrać i uruchomić bez instalacji ponad 500 przeróżnych aplikacji. My jednak zajmiemy się opcją stworzenia własnej paczki z programem w wersji portable. Następny krok to zaopatrzenie się w instalator wybranej przez nas aplikacji - w moim przypadku padło na przeglądarkę internetową Mozilla Firefox. Gdy mamy już na dysku plik instalacyjny, klikamy w Cameyo opcję Studio i następnie Capture app localy. W tym momencie aplikacja zbierze informacje o aktualnym stanie naszego systemu operacyjnego. Po wykonaniu tej czynności zostanie wyświetlony monit:

Jak stworzyć własny program portable?

Cameyo

Teraz pozostaje nam zwyczajnie zainstalować dany program na dysku twardym komputera. Po wykonaniu tej czynności klikamy w powyższym oknie Install done. Następnie Cameyo ponownie dokona analizy systemu, co może potrwać kilka minut. Jeżeli wszystko zakończy się pomyślnie ujrzymy komunikat o sukcesie operacji:

Jak stworzyć własny program portable?

Cameyo informuje o pomyślności stworzenia wersji portable

Plik *.exe z wersją portable aplikacji znajdziemy w folderze Cameyo apps, znajdującym się w Dokumentach na systemowym dysku. Plik ten możemy skopiować na przykład na pendrive i uruchomić w dowolnym momencie, na dowolnym komputerze. Aplikacje pobrane z poziomu biblioteki aplikacji programu Cameyo również znaleźć można w powyższym folderze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: