Jak testować pamięć RAM

Niekiedy twój system zawiesza się bez widocznej przyczyny. Przypuszczasz, że powodem może być awaria jednego z modułów pamięci RAM. Dlatego chciałbyś sprawdzić, czy pamięć RAM działa poprawnie. Jak to zrobić?

Przetestowanie pamięci RAM jest zalecane nie tylko w razie przypuszczenia, że uległa uszkodzeniu, lecz także po zakupieniu i zainstalowaniu nowej pamięci (przede wszystkim w przypadku nabycia używanych układów).

W środowiskach Vista i Windows 7 możesz skorzystać z wewnętrznego narzędzia do testowania pamięci RAM. Znajdziesz je w Panelu sterowania. Kliknij polecenie Wygląd klasyczny. Otwórz aplet Narzędzia administracyjne i kliknij odnośnik Narzędzie diagnostyczne pamięci. Teraz wystarczy zainicjować testy pamięci. Opisane narzędzie można też przywołać z poziomu menu rozruchowego systemu.

Użytkownicy Windows XP muszą skorzystać z zewnętrznego oprogramowania (zalecamy je także użytkownikom Visty i Windows 7). Godny polecenia, a na dodatek bezpłatny jest program memtest86+ (dostępny pod tym adresem internetowym). Pobrany z powyższego adresu obraz płyty należy nagrać na pusty nośnik, np. bezpłatnym programem CD Burner XP Pro (dostępny pod tym adresem internetowym), a następnie uruchomić system z przygotowanego w ten sposób krążka. Być może zajdzie konieczność zmiany kolejności sprawdzania napędów w BIOS-ie (poszukaj parametru o nazwie Boot Sequence lub podobnej).