Jak tworzyć notatki na Pulpicie Windows 7

Notatki na Pulpicie Windows to idealne rozwiązanie na wypadek kłopotów z pamięcią. Jeżeli na przykład nie potrafisz zapanować nad zadaniami, które masz wykonać wykorzystaj elektroniczne zapiski do notowania najważniejszych spraw. Dzięki ich elektronicznej postaci, są łatwe w tworzeniu i zarządzaniu.

Notatki to często jedyny sposób, by nie zapomnieć o ważnym spotkaniu czy wykonaniu jakiegoś zadania. Idealnie w tej roli sprawdzają się niewielkie żółte karteczki, przyklejane się w różnych miejscach. Stanowią one wręcz symbol notowania. Wersję tradycyjną notatek lepiej jednak zastąpić formą elektroniczną. Idealnym miejscem na elektroniczne zapiski jest pulpit Windows. Wystarczy skorzystać z odpowiedniego oprogramowania , które zostało wbudowane w system operacyjny. Pokażemy ci, jak z nich korzystać. Dowiesz się również, co zrobić by uchronić je na wypadek awarii.

Kopia zapasowa takich zapisków jest wręcz niezbędna. Przyda się ona również wtedy, gdy zechcesz szybko przenieść swoje notatki na inny komputer.

Tworzenie notatki

Rozwiń menu startowe i wybierz polecenie Sticky Notes. Jeżeli skrót do notatek został usunięty z menu wystarczy najczęściej w pole wyszukiwania wpisać literę s i wcisnąć klawisz [ENTER]. Na ekranie pojawi się niewielkie, żółte okno. Możesz w nim umieścić krótką informację tekstową. Aby stworzyć kolejną notatkę kliknij znak + w lewym górnym rogu dowolnej notatki, bądź użyj skrótu [CTRL][N].

Wystarczy wpisać w pole wyszukiwania literę S i Windows szybko odnajdzie program do tworzenia notatek

Wystarczy wpisać w pole wyszukiwania literę S i Windows szybko odnajdzie program do tworzenia notatek

Edycja notatki

Jeżeli chcesz zmodyfikować wygląd elektronicznej kartki kliknij ją prawym przyciskiem myszy i w menu kontekstowym wskaż na przykład inny kolor. Rozmiar dobierzesz przeciągając kursorem krawędzie reprezentującego ją okna. Zmiana formatowania zawartości wymaga użycia skrótów klawiaturowych. [CTRL][SHIFT][<] powoduje zmniejszenie rozmiaru czcionki, zaś [CTRL][SHIFT][>] jego zwiększenie. Po wciśnięciu [CTRL][SHIFT][L] w notatce pojawi się lista punktowana, jeżeli jeszcze raz użyjesz tego skrótu zostanie ona zamieniona w listę numerowaną. Kolejne wciśnięcia powodują modyfikację sposobu oznaczania listy. Pogrubienie uzyskasz za pomocą [CTRL][B], a do podkreślenia wymagany jest skrót [CTRL][U].

Notatki na Pulpicie mogą mieć różne kolory, rozmiary i zawierać różny format tekstu

Notatki na Pulpicie mogą mieć różne kolory, rozmiary i zawierać różny format tekstu

Archiwum notatek

Aby stworzyć archiwum notatek, uruchom Eksploratora Windows i otwórz w nim folder C:\Użytkownicy\nazwa_użytkownika\AppData, następnie Roaming\Microsoft\Sticky Notes. Zwróć uwagę, że jest to katalog ukryty. Wpisz więc powyższą ścieżkę w polu adresu menadżera plików lub włącz wyświetlanie ukrytych i systemowych zasobów w Eksploratorze. Odszukaj plik o nazwie StickyNotes.snt. Zawiera on wszystkie notatki wyświetlane na ekranie. Skopiuj go i zapisz w dowolnym miejscu - na dysku przenośnym, w sieci, na innym komputerze. Jeżeli chcesz wyświetlić notatki na innym komputerze bądź odtworzyć utracone zapiski, otwórz powyższy katalog w nowym miejscu i wklej do niego skopiowany plik notatek.


Zobacz również