Jak uatrakcyjnić prezentacje w PowerPoint 2007 i 2000-2003 - 16 mistrzowskich sztuczek


6. Efektowne zdjęcia - PowerPoint 2007

W PowerPoint 2007 po wstawieniu zdjęcia możesz opatrzyć je atrakcyjnymi efektami takimi jak obramowanie, cień, odbicie, owal, perspektywa i inne. Przejdź na kartę Formatowanie. W sekcji Style obrazu ukaże się podgląd kilku efektów na przykładowym obrazku. Kliknij przycisk z kreską i trójkątem po prawej stronie, aby otworzyć pełną galerię. Wybierz jeden ze stylów. W razie potrzeby możesz ręcznie dostroić efekty, np. kształt ramki poleceniem Kształt obrazu, jej kolor i grubość poleceniem Obramowanie obrazu i inne atrybuty (np. cień, odbicie, poświatę, rozjaśnianie krawędzi, skos i obrót w trójwymiarze) poleceniem Efekty obrazów.

7. Tabele - PowerPoint 2007

Jednym kliknięciem możesz sformatować całą tabelę, nadając jej barwny, elegancki wygląd.

Jednym kliknięciem możesz sformatować całą tabelę, nadając jej barwny, elegancki wygląd.

Kliknij przycisk Tabela na karcie Wstawianie. Przeciągając myszą, wybierz liczbę wierszy i kolumn. Jeśli potrzebujesz komórek o zmiennej szerokości lub wysokości, zaznacz je, po czym kliknij prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Scal komórki lub Podziel komórki. Alternatywnie możesz wstawiać komórki lub usuwać je ręcznie po wcześniejszym kliknięciu przycisku Rysuj tabelę lub Gumka - oba znajdują się na karcie Projektowanie.

Gdy uporasz się z układem tabeli, zadbaj o jej wygląd. W sekcji Style tabeli masz dostępne gotowe wzorce, którymi za jednym zamachem sformatujesz całą tabelę.

8. Wykresy - PowerPoint 2000-2003

Wykresy są wstawiane na podstawie arkuszy w Excelu.

Wykresy są wstawiane na podstawie arkuszy w Excelu.

Aby umieścić wykres na slajdzie, kliknij obszar, gdzie ma się znaleźć, i skorzystaj z menu Wstaw | Wykres. W starszych wersjach PowerPointa pojawi się okno z arkuszem danych.

Zastąp przykładowe wartości właściwymi. Następnie kliknij jeden ze słupków prawym przyciskiem myszy, wskaż polecenie Formatuj serie danych. Przeskocz na kartę Desenie i wskaż żądany kolor słupka. Ponownie kliknij słupek prawym przyciskiem, wskaż polecenie Typ wykresu i wybierz żądany typ.

9. Wykresy - PowerPoint 2007

Aby wstawić wykres w PowerPoint 2007 przeskocz na kartę Wstawianie i kliknij przycisk Wykres. Pojawi się okno z wyborem typu wykresu. Wskaż żądany i potwierdź przyciskiem OK. Wówczas uruchomi się Excel 2007 z przykładowym arkuszem. Wstaw w nim właściwe dane, a zmiany zostaną automatycznie przeniesione do wykresu. Gdy zakończysz edycję arkusza, wystarczy zamknąć okno Excela. Późniejsze zmiany są możliwe po kliknięciu wykresu prawym przyciskiem i wskazaniu polecenia Edytuj dane.

Jeśli nie odpowiadają ci domyślne kolory wykresu, kliknij żądaną serię danych (np. słupek lub linię), po czym polecenie Wypełnienie kształtu. Alternatywnie możesz przeskoczyć na kartę Projektowanie i wybrać jeden z predefiniowanych schematów kolorów w rubryce Style wykresu. Zaawansowane opcje formatowania znajdziesz na karcie Układ. Tu ustawisz wygląd tytułu, legendy, etykiet, tabeli, osi itp.

10. Podkład muzyczny - PowerPoint 2000-2003

Jeśli chcesz okrasić pokaz podkładem muzycznym, ustaw żądaną głośność, zadbaj o to, aby trwał przez cały pokaz (był odtwarzany w pętli), i ukryj ikonę głośnika.

Jeśli chcesz okrasić pokaz podkładem muzycznym, ustaw żądaną głośność, zadbaj o to, aby trwał przez cały pokaz (był odtwarzany w pętli), i ukryj ikonę głośnika.

W podobny sposób możesz opatrzyć całą prezentację utworem muzycznym. Przeskocz do pierwszego slajdu w prezentacji (lub do slajdu, przy którym ma rozpocząć się muzyka). Otwórz menu Wstaw | Filmy i dźwięki | Dźwięk z pliku. Wybierz żądany utwór muzyczny.

Warto zdecydować się na automatyczne odtwarzanie pliku. Warto też zadbać o to, aby nie został odtworzony tylko raz, lecz nieustannie podczas trwania prezentacji. Kliknij prawym przyciskiem ikonę symbolizującą wstawiony dźwięk i wskaż polecenie Edytuj obiekt dźwiękowy. Zaznacz pole wyboru W pętli do zatrzymania i potwierdź przyciskiem OK.