Jak uatrakcyjnić prezentacje w PowerPoint 2007 i 2000-2003 - 16 mistrzowskich sztuczek

Czy musiałeś kiedyś sporządzić prezentację biznesową lub do celów prywatnych? Za pomocą odrobiny kreatywności i naszych rad przygotujesz udany pokaz slajdów w programie PowerPoint. Oto 16 porad jak uatrakcyjnić prezentacje.


W prezentacjach liczy się nie tylko treść, lecz także wygląd. Za pomocą PowerPointa z pakietu Microsoft Office możesz przygotować efektowne slajdy, pod warunkiem, że wiesz, jak się do tego zabrać. Poniżej znajdziesz garść porad, które pomogą ci w obsłudze PowerPointa. Zestawienie kilkudziesięciu porad, które opisują, jak utworzyć prezentację w tym programie, zamieścimy w magazynie PC World nr 2/2010.

Wprowadzone w Office 2007 wstążki w znacznym stopniu zmieniły obsługę aplikacji. Dlatego poszczególne czynności opisujemy oddzielnie dla tej edycji PowerPointa, poświęcając jej dużą część porad, oddzielnie zaś dla pozostałych, wcześniejszych wersji. Nazwy poleceń menu zaczerpnęliśmy z PowerPointa 2000, w innych edycjach mogą nieco odbiegać od podanych w artykule.

1. Slajd wzorcowy - PowerPoint 2000-2003

Przykładowa prezentacja pomoże ci utworzyć swoją własną.

Przykładowa prezentacja pomoże ci utworzyć swoją własną.

Pierwszy krok podczas tworzenia prezentacji w PowerPoincie polega na przygotowaniu slajdu wzorcowego. Na tym etapie ustalisz stronę graficzną, układ, kolorystykę. Wybierzesz czcionki i ich rozmiar, a także obrazki, które będą widoczne na wszystkich slajdach. Kliknij menu Widok | Wzorzec | Wzorzec slajdów.

PowerPoint zapewnia ponadto gotowe szablony prezentacji. Okno wyboru szablonów pojawi się, gdy klikniesz menu Plik | Nowy i przeskoczysz na kartę Szablony projektów.

2. Slajd wzorcowy - PowerPoint 2007

Gotowe schematy pomagają zaprojektować układ bieżącego slajdu.

Gotowe schematy pomagają zaprojektować układ bieżącego slajdu.

W PowerPoint 2007 przeskocz na kartę Widok i kliknij ikonę Wzorzec slajdów w rubryce Widoki prezentacji. Następnie kliknij przycisk Wstaw wzorzec slajdów na karcie Wzorzec slajdów.

Aby dostać się do szablonów w PowerPoint 2007, kliknij przycisk Office i wskaż polecenie Nowy. Gotowe komplety elementów formatowania znajdziesz w sekcji Zainstalowane motywy, a całe prezentacje w sekcji Zainstalowane szablony. W programie PowerPoint 2007 można w każdej chwili zmieniać za jednym zamachem wygląd wszystkich slajdów. Przeskocz w tym celu na kartę Projekt i wskaż żądany motyw spośród widocznych na wstążce. Podgląd wszystkich motywów uzyskasz, klikając przycisk z poziomą kreską i trójkątem po prawej stronie motywów.

Gdy zakończysz formatowanie slajdu wzorcowego, możesz zabrać się za edytowanie treści prezentacji. W PowerPoincie 2000-2003 wskaż menu Widok | Normalny, a w PowerPoint 2007 przeskocz na kartę Widok i kliknij ikonę Normalny przy lewej krawędzi wstążki. Staraj się nie przeładowywać slajdów zbyt dużą ilością informacji. Powinny dominować krótkie teksty i trafne wypowiedzi, podsumowujące wygłaszany przez ciebie referat. Nie stosuj zbyt wielu ilustracji ani liczb. Duże znaczenie mają ilustracje poglądowe, które obrazowo przedstawiają to, co mówisz.

3. Układ slajdu - PowerPoint 2000-2003

Otwórz menu Format | Układ slajdu. W oddzielnym oknie lub w kolumnie po prawej stronie pojawi się zestawienie układów (noszą tu nazwę stylów). Wybierz ten, który ci odpowiada, a program samodzielnie wstawi pola na tytuł, tekst i obrazki. Nowy slajd utworzysz za pomocą menu Wstaw | Nowy slajd.

PowerPoint udostępnia ograniczony wybór gotowych układów. Na pasku narzędzi w dole okna znajdują się narzędzia, którymi możesz samodzielnie okraszać slajdy takimi elementami jak obrazki, pola tekstowe, autokształty, obiekty WordArt czy ClipArt.

4. Układ slajdu - PowerPoint 2007

PowerPoint zapewnia galerię gotowych motywów. Wystarczy jedno kliknięcie, aby obrać stonowaną szatę kolorystyczną i pasujące czcionki.

PowerPoint zapewnia galerię gotowych motywów. Wystarczy jedno kliknięcie, aby obrać stonowaną szatę kolorystyczną i pasujące czcionki.

W PowerPoint 2007 przeskocz na kartę Narzędzia główne. Kliknij ikonę Układ w grupie Slajdy. Wybierz jeden z proponowanych motywów. Nowe slajdy wstawia się przyciskiem Nowy w tej samej sekcji. Jeśli klikniesz dolną część przycisku, będziesz mógł od razu wybrać motyw tworzonego slajdu. W przeciwnym razie program automatycznie przejmie motyw z poprzedniego slajdu.

Motywy w PowerPoint 2007 są bardziej uniwersalne od stylów z poprzednich wersji programu. Bardzo ogólnie definiują układ slajdu, określając tylko jego podział na kilka obszarów. Typ elementów zawartych w poszczególnych częściach slajdu (tabela, wykres, grafika SmartArt, obraz, ClipArt lub klip multimedialny) wybiera się później, klikając ikonę w obrębie danego obszaru. Wstawiając film, trzeba wybrać, czy ma być odtwarzany automatycznie, czy dopiero po naciśnięciu klawisza.

5. Manipulowanie obiektami - PowerPoint 2007

Większość obiektów, np. zdjęcia czy inne elementy graficzne można przemieszczać, skalować i obracać. Kliknij w obrębie danego elementu, a obok kursora pojawią się cztery strzałki - teraz możesz przesunąć obiekt w dowolne miejsce. Aby zmienić jego rozmiary, kliknij jeden z niebieskich uchwytów przy krawędziach i rozciągnij bądź zwęź obiekt. Do obracania służy zielony uchwyt nad górną krawędzią obiektu. Niektóre obiekty wyposażono w żółte uchwyty w kształcie rombów. Za ich pomocą można zmieniać kształt obiektu (głębokość wcięcia, długość grota itd.) - warto je wypróbować, aby sprawdzić efekty.