Jak unikać niebezpiecznego oprogramowania

Każdy z nas miał kiedyś problemy z niebezpiecznym oprogramowaniem. Jak sobie z nim radzić? Jak nie dać się nabrać i nie zainstalować programów tego niebezpiecznego gatunku w swoim komputerze?

Malware jest terminem używanym na określenie szerokiej kategorii szkodliwych programów, w skład której wchodzą wirusy, robaki, konie trojańskie, tak zwane rootkity, spyware oraz adware. Efekty działania szkodliwego oprogramowania mogą być naprawdę różne: począwszy od lekkiej irytacji użytkownika, poprzez denerwujące wyłączanie się komputera, aż do kradzieży tożsamości. Należy pamiętać, że zdecydowanie łatwiej jest unikać malware niż je usuwać. A unikanie składa się z dwuczęściowej strategii, którą przedstawiamy poniżej.

Zapobiegaj malware poprzez mądre zachowanie w sieci Internet

Najistotniejszym czynnikiem w zapobieganiu infekcji na komputerze jesteś Ty. Nie trzeba specjalistycznej wiedzy lub równie specjalistycznego szkolenia. Trzeba tylko czujność, aby unikać pobierania i instalowania rzeczy, których nie rozumiesz lub do których nie masz zaufania, nie ważne jak bardzo kuszące by były, z następujących źródeł:

Ze stron internetowych: Jeśli nie jesteś pewien, to opuść stronę, a następnie dowiedz się więcej o oprogramowaniu, o którego instalację jesteś proszony. Jeśli jest w porządku, to zawsze możesz wrócić na odpowiednią stronę i je zainstalować. Jeśli nie jest w porządku, to właśnie uniknąłeś bólu głowy związanego z infekcją komputera.

Z poczty elektronicznej e-mail: Nie ufaj niczemu, co jest w jakikolwiek sposób związane z rozsyłanymi masowo wiadomościami określanych jako spam. Ostrożnie podchodź do wiadomości od osób, które znasz, zwłaszcza jeśli wiadomość zawiera linki lub załączniki. Jeśli treść, którą masz obejrzeć lub zainstalować, budzi Twoje wątpliwości, to nie rób tego.

Z fizycznych nośników danych: Twoi przyjaciele, rodzina i współpracownicy mogą nieświadomie przekazać Ci dysk lub pamięć flash z zainfekowanym pliku znajdującym się na nich. Nie wierz ślepo w zapewnienia, że te pliki są bezpieczne. Lepiej je zeskanować za pomocą oprogramowania zabezpieczającego. Jeśli nadal nie masz pewności, nie przyjmuj, a już na pewno nie otwieraj, takich plików.

Z wyskakującego okienka: Niektóre wyskakujące okna czy pola próbują zmusić użytkownika do pobrania oprogramowania lub zaakceptowania bezpłatnego skanowania systemu czymś bliżej nieokreślonym. Często te wyskakujące okienka korzystają z taktyki zastraszania, abyś sądził, że potrzebujesz tego, co oferują, aby być w pełni bezpiecznym. Zamykaj tego typu wyskakujące komunikaty bez klikania na nic w środku (jak również X w rogu. Najlepiej użyć do zamknięcia takiego okna Menedżera zadań Windows (Ctrl-Alt-Delete lub Shift-Ctrl-Esc).

Z innego fragmentu oprogramowania: Niektóre programy mogą podjąć próbę zainstalowania złośliwego oprogramowania jako części ich własnego procesu instalacji. Podczas instalacji oprogramowania zwrócić szczególną uwagę na pola wiadomości przed kliknięciem przycisku Dalej, OK, lub Zgadzam się. Przejrzyj umowę użytkownika zwracając uwagę na wszystko, co sugeruje, że złośliwe oprogramowanie może być częścią instalacji. Jeśli coś wzbudzi Twoje wątpliwości, to nie wahaj się anulować instalację, sprawdzić się wszystko odpowiednim programem. Uruchom ponownie instalację, dopiero jeśli okaże się, że proces jest bezpieczny.

Z nielegalnych usług umożliwiających wymianę plików: Jesteś zdany tylko i wyłącznie na siebie, jeśli zdecydujesz się na wejście do tej krainy. Kontrola jakości i bezpieczeństwa w świecie nielegalnego oprogramowania niemal nie istnieje, a atakującemu łatwo jest nazwać dowolny malware identycznie, jak popularny film, album muzyczny lub program i tym samym skusić użytkownika do pobierania.

Usuwanie malware przy użyciu odpowiedniego oprogramowania

Niezależnie od tego, jak ostrożny jesteś, zawsze istnieje szansa, że pewnego dnia Twój komputer zostanie zainfekowany. Wszystko to dlatego, że złośliwe oprogramowanie jest zaprojektowane tak, aby wkraść się do komputera na sposoby, jakich nie sposób przewidzieć. Skorzystaj z pomocy następującego oprogramowania:

Uaktualniony system operacyjny: Użyj funkcji Windows Update. Skorzystaj z jej możliwości do automatycznego powiadamiania o aktualizacjach, albo jeszcze lepiej wykorzystaj w pełni jej możliwości i spraw, aby automatycznie pobierała i instalowała aktualizacje systemu Windows.

Aktualizacja przeglądarki internetowej: Bez względu na to jakiej przeglądarki używasz, utrzymanie jej zawsze zaktualizowanej ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania infekcji. Skorzystaj z funkcji przeglądarki do blokowania wyskakujących okienek, przeglądania historii pobierania i opcji automatycznych aktualizacji.

Oprogramowanie antywirusowe: Musisz uruchamiać program antywirusowy i aktualizować go stale, aby być bezpiecznym. Zaplanuj pełne skanowanie komputera do wykonania co najmniej raz w miesiącu. Nie używaj dwóch różnych programów antywirusowych, ponieważ będą one kolidować ze sobą.

Anty-malware: Nazywany również anty-spyware. Wiele aplikacji antywirusowych zawiera składnik anty-malware. Jeśli twój nie posiada takiej opcji, to pobierz i zainstaluj, a następnie używaj samodzielnego program anty-malware, który nie wchodzi w konflikt z używanym przez Ciebie programem antywirusowym. Pamiętaj, aby dokonywać aktualizacji.

Zapora (Firewall): Jeśli nie używasz żadnego programu, który pełni funkcję zapory, to korzystaj z tej oferowanej przez system Windows. Pamiętaj, żeby nie używać dwóch programów typu firewall jednocześnie, ponieważ będą one kolidować ze sobą.

Filtr antyspamowy: Jeśli program poczty e-mail nie jest dokonuje odpowiedniego filtrowania spamu ze skrzynki odbiorczej, to należy rozważyć dodatkowe oprogramowanie filtrujące niechcianą pocztę. Jeśli Twoje oprogramowanie jest pełnym pakietem bezpieczeństwa, filtrowanie spamu może być dodatkową funkcją, którą należy włączyć.