Jak uruchomić dźwięk przestrzenny w komputerze PC?

Pokażemy Ci, jak skonfigurować dźwięk przestrzenny na Twoim komputerze.


Dźwięk przestrzenny to świetna funkcja. Musisz jednak wcześniej usłyszeć jej możliwości, abyś mógł w to uwierzyć, ponieważ Twoje ulubione filmy i muzyka mogą zyskać wiele detali, jeżeli odpowiednio skonfigurujesz system dźwięku przestrzennego.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Przeprowadzimy Cię przez proces konfiguracji dźwięku przestrzennego na Twoim komputerze. Mimo, iż konfiguracja będzie się różnić w zależności od systemu, który konfigurujesz istnieją pewne ogólne zasad, które możesz zastosować.

Karta dźwiękowa

Po pierwsze, jeśli zamierzasz korzystać z ustawień dźwięku przestrzennego na komputerze PC potrzebujesz karty dźwiękowej.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój komputer posiada domyślnie wyłączoną funkcję dźwięku przestrzennego, więc musisz to sprawdzić.

Uruchom menedżer urządzeń. Znajdziesz go uruchamiając Eksplorator plików > Ten komputer. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy pod Urządzenia i dyski i wybierz Właściwości. Ujrzysz podstawowe informacje o Twoim komputerze. Po lewej stronie znajdziesz Menedżera urządzeń.

Gdy znajdujesz się już w menedżerze urządzeń przejdź do sekcji Wejścia i wyjścia audio i rozwiń ją. Jeśli Twój komputer posiada kartę dźwiękową, zostanie ona tam wyświetlona. Jeżeli nie posiadasz głośników lub korzystasz z tych wbudowanych w monitor lub telewizor przesyłając dźwięk przez HDMI za pomocą karty graficznej możesz nie zobaczyć swoje karty graficznej tylko informacje odnośnie monitora/telewizora.

Gdy wiesz już, jaką kartę dźwiękową posiadasz możesz sprawdzić w sieci jej specyfikację i dowiedzieć się, czy umożliwia ona korzystanie z dźwięku przestrzennego. Rodzaj karty graficznej możesz także sprawdzić, jeżeli znasz model płyty głównej, którą posiada twój komputer.

Jeśli nie masz odpowiedniej karty dźwiękowej będziesz musiał kupić nową wewnętrzną kartę dźwiękową wykorzystującą gniazdo PCI-E lub zewnętrzną kartę dźwiękową, którą bez problemu podłączysz za pomocą portu USB.

Wybór odpowiedniej karty dźwiękowej jest uzależniony również od systemu dźwięku przestrzennego, z którym będziesz chciał, aby współpracowała. Nie każda karta dźwiękowa obsługuje dźwięk przestrzenny 5.1 lub 7.1.

Konfiguracja dźwięku przestrzennego

Kiedy wiesz już, że posiadasz odpowiednią kartę dźwiękową, która obsługuje dźwięk przestrzenny możesz pomyśleć o systemie audio, który Ci go zapewni.

Ważne jest, abyś pamiętał, że instrukcja instalacji będzie się różnic w zależności od wybranych głośników oraz rodzaju karty dźwiękowej. Instrukcja obsługi będzie zawierała szczegółowe informacje, jak prawidłowo przeprowadzić proces konfiguracji. Zwróć szczególną uwagę na odpowiednie rozmieszczenie głośników, aby w pełni wykorzystać możliwości dźwięku przestrzennego. To bardzo ważny etap konfiguracji, od którego w dużej mierze zależeć będzie efekt końcowy.

Na komputerze przejdź do ustawień dźwięku. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę głośnika w dolnym prawym rogu ekranu na pasku zadań. Przejdź do Konfiguracja głośników i Konfiguracja zaawansowana. W tym momencie, jeżeli Twoje głośniki obsługują dźwięk przestrzenny 5.1 lub 7.1 powinieneś móc go aktywować. Nawet jeżeli to zrobisz przejdź do sekcji Odtwarzanie.

Znajdź wśród wymienionych urządzeń Twój system audio. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Konfiguruj głośniki. Jeżeli Twoje głośniki obsługują dźwięk przestrzenny będziesz mógł go poprawnie skonfigurować (nasz testowy komputer posiada jedynie głośniki stereo).

Możliwe, że Twoja karta dźwiękowa ma oddzielne oprogramowanie do zarządzania dźwiękiem np Realtek HD Audio Manager. W naszym przypadku nie jest on używany, ponieważ mamy podłączone głośniki bezpośrednio do monitora za pomocą kabla HDMI. Gdy jest ono aktywne oferuje jednak kilka ciekawych i przydatnych funkcji. Posiada system zarządzania basem oraz wyrównania głośności. Szczególnie przydatna jest jednak korekcja pokojowa, dzięki której nie będziesz musiał poświęcić zbyt wiele czasu na odpowiednim rozmieszczeniu poszczególnych głośników.