Jak uruchomić tryb awaryjny (Windows XP)?

Konieczność użycia trybu awaryjnego w Windows XP zachodzi wtedy, gdy system zaczyna działać w dość dziwny sposób, co jest najczęściej objawem infekcji złośliwym oprogramowaniem. Dzięki temu trybowi możemy oczyścić go ze szkodników.

Tryb awaryjny Windows XP ładuje tylko najbardziej podstawowe komponenty systemu i sterowniki.

Aby tak właśnie uruchomić XP, naciskamy klawisz F8 w momencie rozruchu komputera. Następnie wchodzimy do menu zaawansowanych opcji, gdzie pierwsze trzy do wyboru to: Tryb Awaryjny, Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci oraz Tryb Awaryjny z Wierszem Polecenia. Pierwsza to minimum ładowania komponentów systemu, druga - to samo, co pierwsza + elementy niezbędne do połączenia z siecią, ostatnia to wejście do konsoli (uruchamianej normalnie przez cmd w menu Uruchom), skąd możemy uruchamiać programy i dokonywać innych operacji.

Jak uruchomić tryb awaryjny (Windows XP)?

Tryb awaryjny XP

Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci to rzecz niezbędna w przypadku programów antywirusowych, które potrzebują połączenia z chmurą lub serwerami producenta, aby wyeliminować szkodniki. Możemy także ew. pobrać z sieci szczepionką na danego wirusa. Tryb Awaryjny z Wierszem Polecenia wymaga od nas wpisania ścieżki dostępu do pliku .exe programu antywirusowego, aby go uruchomić.