Jak ustalić zagubiony lub zapomniany klucz swojej sieci WLAN? (Windows XP / Vista / 7)

Utworzyłeś zabezpieczone połączenie WLAN między swoim komputerem i ruterem. Teraz chciałbyś podłączyć do tej sieci bezprzewodowej dodatkowy komputer lub inne urządzenie, jednak zapomniałeś zdefiniowany kiedyś klucz zabezpieczeń sieciowych. Niestety, na domiar złego nigdzie go nie zanotowałeś. Jak poradzić sobie w opisanej sytuacji i odzyskać zagubiony klucz?

Vista i Windows 7. Klucz WEP/WPA jest zapisany w komputerze, w którym jest skonfigurowane wspomniane połączenie w sieci WLAN. Jeśli zdefiniowałeś ów klucz za pomocą narzędzi systemu Windows, uda ci się go odczytać bez pomocy zewnętrznego oprogramowania. Przywołaj Panel sterowania, a w nim aplet Centrum sieci i udostępniania. Na ekranie pojawi się lista połączeń sieciowych. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę połączenia sieci bezprzewodowej, po czym wskaż polecenie Stan w menu podręcznym. Następnie przywołaj właściwości sieci bezprzewodowej i przeskocz na kartę Zabezpieczenia. Znajdziesz na niej pole wyboru, którym zainicjujesz wyświetlanie klucza zabezpieczeń.

Windows XP. W tym środowisku nie obejdziesz się bez dodatkowego oprogramowania. Skorzystaj z bezpłatnego narzędzia WirelessKeyView (wersja 32-bitowa / wersja 64-bitowa). Pobierz archiwum ZIP odpowiednie dla posiadanej wersji systemu operacyjnego, po czym uruchom zawarty w nim plik WirelessKeyView.exe. Klucz, którego szukasz, pojawi się w kolumnie Key (Ascii).

Program WirelessKeyView okaże się pomocny także w Viście i Windows 7, gdy nie uda ci się ustalić klucza za pomocą wewnętrznych narzędzi systemu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: