Jak ustawić domyślną przeglądarkę?

Obecnie rzadko już spotykamy użytkownika, który ma w systemie tylko jedną przeglądarkę. Każdy produkt kusi bowiem swoimi rozwiązaniami, a także możliwościami konfiguracyjnymi. Jeśli jednak zdecydujemy się na jedną, a nie chcemy usuwać pozostałych, jak ustawić domyślną przeglądarkę?

Większość przeglądarek internetowych ma miły zwyczaj pytania zaraz po instalacji, czy mają być domyślnymi? Wówczas wystarczy zaakceptować tą propozycję i gotowe. Jeśli w trakcie używania komputera zechcemy zmienić domyślną, czeka nas kilka kliknięć. Otwieramy przeglądarkę, która ma stać się domyślną. Jeśli jest to Firefox, wchodzimy w zakładkę Narzędzia, następnie Opcje i Zaawansowane. Widzimy na dole opcję Przy uruchamianiu sprawdzaj, czy Firefox jest domyślną przeglądarką". Zaznaczamy pole, wciskamy "Sprawdź teraz" i otrzymamy pytanie, czy ustawić FF jako domyślną. Gotowe.

Firefox

Firefox

Przy Google Chrome postępujemy podobnie - naciskamy ikonkę klucza, wybieramy Ustawienia, a następnie klikamy na dole ekranu w przycisk "Ustaw aplikację Google Chrome jako domyślną przeglądarkę".

Ustawianie Chrome jako przeglądarki domyślnej

Ustawianie Chrome jako przeglądarki domyślnej

W przypadku Opery mamy pytanie o ustawienie jej jako domyślnej za każdym razem,gdy uruchamiamy przeglądarkę. Jeśli jednak klikniemy NIE, a potem zmienimy zdanie, nic straconego. Klikamy na logo Opery w lewym, górnym rogu, wybieramy Ustawienia, a następnie Preferencje. Przechodzimy do zakładki Zaawansowane, a tam wybieramy sprawdzenie, czy Opera jest domyślną przeglądarką.Mamy obok przycisk "Szczegóły", pozwalający na dostosowanie kolejnych ustawień.

Opera jako przeglądarka domyślna

Opera jako przeglądarka domyślna

Internet Explorer możemy ustawić na dwa sposoby. Pierwszy to wejście do Panelu Sterowania, a następnie wybranie Opcji Internetowych. Tam wybieramy zakładkę Programy i widzimy wszystkie domyślne programy. Na dole widać USTAW JAKO DOMYŚLNY - po kliknięciu IE stanie się domyślną przeglądarką. Do tego okienka dostać możemy się także z poziomu przeglądarki - klikamy w niej na Narzędzia, a następnie Opcje Internetowe.

IE jako domyślna przeglądarka

IE jako domyślna przeglądarka


Zobacz również