Jak ustawić equalizer?

Podczas używania odtwarzaczy muzycznych czasem pojawia się potrzeba zmiany ustawień korektora graficznego czyli tak zwanego equalizera. Jak dopasować dźwięk do własnych preferencji? Jak ustawić equalizer?

W programach takich jak Winamp oprócz domyślnego ustawienia equalizera mamy również bardziej precyzyjne. Niektórzy chcą je dostosować do gatunku muzyki, który właśnie słuchają, aby wydobyć lepsze brzmienie. Jak ustawić equalizer, aby muzyka brzmiała najlepiej? Czytajcie dalej.

Jak ustawić equalizer w Winampie

W programie Winamp aby uruchomić equalizer należy na górnej belce menu kliknąć przycisk Widok i następnie zaznaczyć opcje Equalizer. W ten sposób w naszym Winampie pojawia się nowe okno z suwakami. To jest właśnie equalizer. Korektor ten daje nam po pierwsze możliwość dostosowania dźwięku do swoich upodobań poprzez zmiany ustawień poszczególnych suwaków.

U góry equalizera widać prostą belkę z suwakiem ustawionym po środku - to miejsce w którym ustawia się balans. Za pomocą tego przełącznika zmieniamy natężenie dźwięku w kanale lewym lub prawym. Pierwsza sekcja patrząc od lewej do prawej to tzw. przed-wzmacniacz (pre-amp).

Za jego pomocą możemy wzmocnić siłę dźwięku. Każdy z kolejnych suwaków odpowiada za pasmo dźwięku wysyłanego na nasze głośniki lub słuchawki. Pasma opisane są na dole korektora graficznego rozpoczynając od niskich, basowych (70Hz) aż po wysokie (16kHz). Dla tych których nie chcą manualnie ingerować w ustawienia equalizera przygotowane zostały gotowe zestawy ustawień.

Aby ich użyć należy w oknie equalizera użyć przycisku preset i wybrać z menu rozwijanego opcje load. Następnie wybrać preset. Pojawi się okno zdefiniowanych ustawień. Jest tam do wyboru wiele opcji między innymi można wybierać spośród ustawień: soft, rock, classic.

Jak ustawić equalizer w Windows Media Player

Aby ustawić equalizer w Windows Media Player należy na górnej belce odtwarzacza kliknąć przycisk Widok, następnie wybrać Akcesoria i z listy wybieralnej kliknąć Korektor Graficzny. Naszym oczom ukazuje się equalizer zbudowany dość podobnie jak ten w opisanym wyżej Winampie. Po prawej stronie przed-wzmacniacz, dalej patrząc w prawo suwaki tonowe, na końcu regulator balansu.

W tym equalizerze mam również możliwość wyboru gotowych zestawów ustawień. Aby uruchomić taki zestaw należy na equalizerze kliknąć strzałkę w dół przy przycisku opisanym jako default. Grunge, metal, techno - w zależności od upodobań istnieje możliwość ustawienia przyjemnych dla swojego ucha parametrów dźwięku.


Zobacz również