Jak ustawić połączenie sieci VPN w systemie Windows 7

Wirtualna Sieć Prywatna może ułatwiać pracę lub zwyczajnie pomóc w udostępnianiu plików na duże odległości. Wyjaśniamy krok po kroku, jak skonfigurować połączenie VPN oraz jak ustawić własną sieć tego typu.

VPN (Virtual Private Network, czyli Wirtualna Sieć Prywatna) jest technologią, która umożliwia komputerowi wykorzystanie publicznego połączenia z siecią Internet, jako tunelu pomiędzy maszyną i siecią, aby połączyć się z siecią prywatną. Najbardziej popularnym przykładem mogą być zastosowania biznesowe, gdzie pracownicy mogą połączyć się z domu lub z podróży z firmową siecią.

Są dwa główne sposoby ustawiania połączenia VPN. Pierwszym i najbardziej popularnym, zwanym wychodzącym, jest konfigurowanie osobnego komputera, który dokonuje przyłączenia do sieci. Drugi możliwy scenariusz, tak zwanym przychodzący, odbywa się ze strony sieci, gdzie komputer zezwala na przeprowadzenie zabezpieczonych połączeń z innych komputerów. System Windows 7 wyposażony jest od razu w klienta sieci prywatnych: Agile VPN, który sprawia, że ustanawianie połączeń jest rzeczą całkiem prostą.

Krok po kroku: Łączenie się z siecią VPN (wychodzące)

Krok 1 Kliknij przycisk Start. W polu wyszukiwania wpisz VPN i wybierz Skonfiguruj połączenie wirtualnej sieci prywatnej (VPN).

Krok 2 Podaj adres IP lub nazwę domeny serwera, do którego chcesz się połączyć. Jeśli łączysz się z siecią udostępnioną w Twojej pracy, to administrator z działu IT powinien dostarczyć odpowiednie dane.

Krok 3 Jeśli chcesz wprowadzić ustawienia, ale nie chcesz się łączyć, zaznacz opcję Nie łącz mnie teraz, w przeciwnym przypadku pozostaw ją niezaznaczoną i naciśnij przycisk Dalej.

Krok 4 Na tym ekranie możesz podać swoją nazwę użytkownika oraz hasło. Możesz również zostawić te pola puste, ale dane będziesz musiał podać podczas nawiązywania połączenia. Kliknij przycisk Połącz.

Krok 5 Aby połączyć się z siecią, kliknij na ikonie sieci systemu Windows w prawym dolnym rogu ekranu. Następnie wybierz opcję Połącz pod wpisem dotyczącym sieci VPN.

Krok 6 W oknie połączenia z siecią VPN wprowadź odpowiednią domenę oraz dane potrzebne do logowania, a następnie kliknij przycisk Połącz.

Jak ustawić połączenie sieci VPN w systemie Windows 7

Połączenie z siecią VPN - ekran logowania

Krok 7 Jeśli nie możesz się połączyć, to problemem może być konfiguracja serwera. Jest wiele różnych typów sieci VPN. Skonsultuj się z administratorem sieci, aby dowiedzieć się, jaki jest używany przez firmę (może to być na przykład PPTP). Po uzyskaniu odpowiednich informacji wybierz przycisk Właściwości na ekranie połączenia z siecią VPN.

Krok 8 Przejdź do zakładki Bezpieczeństwo i wybierz odpowiedni typ sieci VPN z rozwijanej listy. Może również zaistnieć potrzeba odznaczenia opcji dotyczącej domeny systemu Windows w zakładce opcji. Kiedy zakończysz, kliknij OK, a następnie Połącz.

Krok po kroku: Tworzenie sieci VPN (dla połączeń przychodzących)

Krok 1 Kliknij przycisk Start i w polu wyszukiwania wpisz Centrum sieci i udostępniania.

Krok 2 Kliknij opcję Zmień ustawienia karty sieciowej w menu z lewej strony.

Krok 3 Kliknij na Plik i z menu wybierz opcję Nowe połączenie przychodzące….

Krok 4 Wybierz użytkowników, którym chcesz dać dostęp i kliknij Dalej.

Krok 5 Zaznacz opcję Przy użyciu Internetu i kliknij Dalej.

Krok 6 Wybierz protokół internetowy, którego chciałbyś używać. Domyślnie jest to TCP/IPv4, który działa całkiem dobrze.

Jak ustawić połączenie sieci VPN w systemie Windows 7

Tworzenie sieci VPN - wybór protokołu sieciowego

Krok 7 Wreszcie kliknij na przycisk Udziel dostępu. Właśnie skonfigurowałeś sieć VPN, które oczekuje na połączenia przychodzące.