Jak usunąć Cortanę z Windows 10?

Cortana, czyli wirtualna asystentka Windows, budzi skrajne emocje. Póki co wciąż nie ma jej w języku polskim, choć jeśli nie odznaczy się jej przy instalacji Windows 10, pojawia się w systemie, zajmując niepotrzebnie miejsce. Jak ją usunąć? Nie jest to proste, ale nie niemożliwe.


Z początku Cortana miała być nieusuwalnym elementem systemu, jednak użytkownicy nie byli nią zachwyceni, więc aktualizacja Windows 10 Anniversary Update (1607) wprowadziła "tylną furtkę" do pozbycia się jej.

Cortana na Windows 10 Pro i Windows Enterprise

Na systemach Windows 10 w wersjach Pro i Enterprise wpisz w okienku wyszukiwania gpedit.msc i otwórz Lokalny edytor zasad grupy (Group Policy Editor). Przejdź do Zasad lokalnego komputera (Local Computer Policy), a dalej do konfiguracji komputera, szablonów administracyjnych, komponentów Windows i Wyszukiwania (Search). Kliknij dwa raz na Allow Cortana.

Zobacz również:

  • Halo - jak oglądać serial w Polsce?
  • Aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida - którą warto wybrać?
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]
Jak usunąć Cortanę z Windows 10?

Lokalny edytor zasad grupy

Gdy pojawi się kolejne okienko, zaznacz Disabled. Potwierdź przez OK i gotowe. Uwaga - jeśli mimo to Cortana nadal widnieje w interfejsie, może być konieczny restart komputera.

Jak usunąć Cortanę z Windows 10?

Wyłączanie Cortany

Cortana na Windows 10 Home

W przypadku Windows 10 Home niezbędne jest edytowanie rejestru. W tym celu wpisz w okienku wyszukiwania regedit i uruchom pokazany w wynikach edytor. Potwierdź zezwolenie na dokonywanie zmian, a następnie znajdź w rejestrze HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search. Uwaga - może okazać się, że w Windows nie ma klucza Windows Search. W takiej sytuacji należy go stworzyć samodzielnie. Kliknij prawym przyciskiem na Windows i wybierz opcję "Nowy", a w menu - "Klucz". Nazwij go Windows Search.

Jak usunąć Cortanę z Windows 10?

Windows Search

Kliknij na stworzonym kluczu prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję "Nowa", a z menu "Wartość DWORD" w przypadku 32-bitowej wersji systemu Windows 10 lub QWORD w przypadku wersji 64-bitowej. Naciśnij prawym przyciskiem myszki na stworzonej wartości i wybierz opcję modyfikacji. Zmień nazwę na AllowCortana i wybierz wartość 0. Potwierdź naciskając OK.

Jak usunąć Cortanę z Windows 10?

Tworzenie wartości AllowCortana

I to wszystko. Podobnie jak w przypadku wydań Pro i Enterprise, może być niezbędne ponowne uruchomienie komputera, aby zmiany zostały wprowadzone.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: