Jak usunąć aplikację Xbox z systemu Windows 10?

Jeżeli nie czujesz potrzeby korzystania z aplikacji Xbox na komputerze z systemem Windows możesz ją w szybki i prosty sposób odinstalować. W tym artykule pokazujemy, jak to zrobić.


Windows 10 to bardzo przełomowy system w historii firmy Microsoft. Oprogramowanie udostępnione po raz pierwszy w wakacje 2015 roku zupełnie zmieniło podejście Microsoft do wprowadzania na rynek nowych systemów operacyjnych, a Windows 10 oferowany jest teraz jako usługa, która jest stale rozbudowywana i aktualizowana. Nowy system przyniósł ze sobą wiele zmian takich, jak powrót klasycznego menu Start, wprowadzenie Cortany oraz możliwość instalacji uniwersalnych aplikacji systemu Windows. Jedną z takich aplikacji jest Xbox - program, który pozwala sparować komputer PC z konsolą Xbox, abyś mógł zdalnie grać w gry, rozmawiać ze znajomymi, uzyskiwać dostęp do przechwytywania gier i wykonywać wiele innych czynności.

Źródło: Microsoft

Źródło: Microsoft

Chociaż aplikacja Xbox jest przydatnym narzędziem dla graczy nie każdy użytkownik systemu będzie z niej korzystać. Z pewnością nie będziesz tego chciał robić na służbowym komputerze. Logicznym krokiem byłoby odinstalowanie programu, ale nie jest to możliwe w normalny sposób.

Po tej próbie możesz założyć, że aplikacja Xbox pozostanie zainstalowana na Twoim komputerze na zawsze, ale nie jest to prawda. Istnieje bowiem łatwy sposób na usunięcie aplikacji Xbox bez konieczności korzystania z jakiegokolwiek oprogramowania dodatkowego. W tym artykule pokazujemy, jak to zrobić.

Do czego służy aplikacja Xbox?

Zanim pokażemy Ci, jak odinstalować aplikacje Xbox z systemu Windows 10 wyjaśnimy Ci, dlaczego Microsoft podjął decyzje, aby instalować ją razem z systemem operacyjnym.

Program Xbox to naprawdę potężne narzędzie dla każdego posiadacza zarówno komputera z systemem Windows, jak i konsoli Xbox One (One S/X). Aplikacja umożliwia dostęp do Twoich osiągnięć, rozmów i umożliwia granie w wieloosobowe gry. Za pomocą tego właśnie programu możesz także zdalnie grać na Twojej konsoli Xbox One przy użyciu komputera PC. Xbox na komputerze z systemem Windows 10 umożliwia także na zapisywanie zrzutów ekranu i filmów z konsoli Xbox One na komputer.

Jak odinstalować aplikację Xbox z systemu Windows 10?

Oczywiście bez względu na to, jakie funkcje posiada aplikacja Xbox możesz chcieć ją odinstalować. Jeszcze bardziej prawdopodobne stanie się to, jeżeli nie posiadasz konsoli Xbox One.

Dobrą wiadomością jest, że możesz odinstalować program Xbox z systemu Windows 10 w łatwy i szybki sposób. Cały proces zajmie Ci nie dłużej, niż kilka minut.

Oto, co musisz zrobić:

  • Otwórz pasek wyszukiwania systemu Windows 10 i wpisz PowweShell. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "Uruchom jako administrator".

  • Wpisz następujące polecenie i naciśnij przycisk Enter: Get-AppxPackage Microsoft.XboxApp | Remove-AppxPackage

  • Poczekaj na zakończenie procesu - nie powinien potrwać dłużej, niż kilka sekund.
  • Wpisz polecenie exit i kliknij Enter, aby wyjść z PowerShell.

To wszystko, co musisz zrobić, aby odinstalować aplikację Xbox z systemu Windows 10 na Twoim komputerze. Pamiętaj jednak, że duże aktualizacje rozwojowe systemu Windows 10 mogą spowodować ponowną instalację programu Xbox. Jeżeli pojawi się ona ponownie na Twoim komputerze wystarczy, że powtórzysz powyższy proces, aby ją odinstalować. Jeżeli w przyszłości zmienisz zdanie i będziesz chciał zainstalować ponownie Xbox odpowiednią aplikację znajdziesz w Microsoft Store.