Jak usunąć aplikacje wbudowane w Windows 10?

Wraz z systemem Windows 10 otrzymujemy szereg wbudowanych w niego aplikacji. O ile jednak popularny Pasjans czy Pogoda mogą być wykorzystane przez każdego, o tyle te bardziej specjalistyczne, jak 3D Builder, większości użytkowników nie są do niczego potrzebne. Ponadto wraz z nowym laptopem i komputerem dostajemy preinstalowane przez producenta programy, których użyteczność jest mocno dyskusjna. Jeśli chcesz oczyścić system z tych niepotrzebnych dodatków, doradzimy Ci, jak to zrobić!


Refresh Windows Tool - czysty start bez bloatware

Jeśli kupujesz laptopa lub komputer z Windows 10, oprócz wbudowanych w niego aplikacji ma on także mnóstwo bloatware, czyli oprogramowania dodanego przez producenta danego urządzenia. Zwykle jest to program antywirusowy w wersji testowej, a także inne aplikacje użytkowe. Nie tylko zajmują one niepotrzebnie miejsce na twardym dysku, ale mogą również powodować wolniejsze działanie systemu. Na szczęście sam Microsoft podsuwa narzędzie do oczyszczania systemu z tych nieproszonych dodatków - Refresh Windows Tool

Jak usunąć aplikacje wbudowane w Windows 10?

Refresh Windows Tool

Narzędzie to służy do zainstalowania czystej kopii Windows 10 Home lub Windows 10 Pro i usunięcia aplikacji, które nie tylko zostały preinstalowane przez producenta laptopa/komputera, ale również zostały zainstalowane przez użytkownika. Co najważniejsze - wprowadzono możliwość zachowania plików osobistych, a więc nie zostaną skasowane Twoje własne dane (pliki tekstowe, zdjęcia, itp). Jak ostrzega Microsoft:

Użycie tego narzędzia spowoduje usunięcie wszystkich aplikacji, które nie są standardowymi składnikami systemu Windows, w tym również innych aplikacji Microsoft (np. pakietu Office). Usunięta zostanie również większość aplikacji zainstalowanych przez producenta komputera, takich jak aplikacje producenta, aplikacje wsparcia i sterowniki. Nie będziesz mieć możliwości przywrócenia usuniętych aplikacji i jeżeli chcesz je zachować, musisz je potem ponownie zainstalować samodzielnie.Zobacz również:

  • Windows 10, Windows 11: jak znaleźć klucz aktywacyjny systemu?
  • Czym różni się Android 12 od Androida 11?

Aby pobrać Refresh Windows Tool i użyć go do czystej reinstalacji systemu, pobierz plik z tej strony, uruchom go, a następnie postępuj według wyświetlanych na ekranie instrukcji.

Usuwanie aplikacji systemowych Windows 10

Jak usunąć aplikacje wbudowane w Windows 10?

Ręczne usuwanie wbudowanych aplikacji systemowych

Czysta reinstalacja nie usunie aplikacji wbudowanych w system. Można pozbyć się ich ręcznie w sposób podobny, jak i pozostałych. Otwórz menu Start, a następnie najedź kursorem na wybrane narzędzie. Kliknij na nim prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję odinstalowania. Jednak nie zadziała to przy wszystkich - na przykład nie usuniesz w ten sposób Aparatu czy Kontaktów. Po prostu przy nich taka opcja się nie pojawia. Można jednak pozbyć się ich w inny sposób.

Jak usunąć aplikacje wbudowane w Windows 10?

Brak opcji odinstalowania

W polu wyszukiwania wpisz PowerShell i kliknij prawym przyciskiem myszki na wyniku Windows PowerShell. Wybierz opcję Uruchom jako administrator. Oczywiście jeśli jesteś na koncie admina, nie musisz tego robić. W okienku konsoli możesz wpisać komendę, która usunie wbudowane narzędzie. Komenda ta ma następujący format:

Get-AppxPackage *nazwa aplikacji* | Remove-AppxPackage

Jeśli więc chcesz usunąć np. Mapy, powinna wyglądać w ten sposób:

Get-AppxPackage *maps* | Remove-AppxPackage

Jak usunąć aplikacje wbudowane w Windows 10?

Usuwanie aplikacji przez PowerShell

Oto pełna lista wbudowanych aplikacji systemowych wraz z ich nazwami

3D Builder - 3dbuilder

Alarm i i zegar - alarms

Aparat - camera

Kalkulator - calculator

Kalendarz i Poczta - communicationsapps

Filmy i TV - zunevideo

Get Started - getstarted

Mapy - maps

Messaging - messaging

Microsoft Solitaire Collection - solitaire

Money - bingfinance

Muzyka Groove - zunemusic

Office - officehub

Onenote - onenote

Pogoda - bingweather

Rejestrator Głosu - soundrecorder

Sklep - windowsstore

Skype - skypeapp

Sport - bingsports

Wiadomości - bingnews

Xbox - xbox

Zdjęcia - photos

Nie można jednak usunąć takich rzeczy jak Edge, Cortana, Centrum Opinii, Porady. Odradzamy również usuwanie Sklepu - nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.