Jak usunąć aplikacje z Androida?

Mimo coraz większej ilości pamięci w nowych telefonach i tabletach, nie warto zużywać jej na zbędne oprogramowania czy aplikacje. Tym bardziej, że działając w tle obciążają one system. Większość producentów preinstaluje nam różne aplikacje, w tym gry, których nie używamy. Oprócz tego sami ściągamy i zapominamy o niektórych. Oto proste sposoby na to jak usunąć lub wyłączyć aplikacje.


Jak usunąć aplikacje z Androida?

Jak usunąć aplikacje na urządzeniach z Androidem?

 • Odinstalowywanie w ustawieniach.
 • Ta metoda działa zarówno w telefonach, jak i tabletach. Jej największym plusem jest widok listy wszystkich zainstalowanych aplikacji w naszym telefonie, więc łatwiej jest usunąć ich kilka jednocześnie.

  Wejdź w Ustawienia > Aplikacje (lub Aplikacje i powiadomienia) > Zarządzaj aplikacjami (lub Zobacz wszystkie aplikacje). Zobaczysz listę aplikacji, z których możesz wybrać te, które chcesz usunąć. Kliknij w niepotrzebną aplikację, a następnie wybierz Odinstaluj.

  Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Sprawdź najciekawsze promocje! [21.01.2022]
  • Jaka aktualizacja czeka Google Docs?
  • Microsoft wprowadza nowość w Teamsach. Tego się nie spodziewałeś

  Jeśli nie można odinstalować aplikacji, oznacza to, że jest to aplikacja systemowa, którą można tylko wyłączyć lub ukryć.

 • Odinstalowywanie z ekranu głównego.
 • Jeżeli jesteś pewien, której aplikacji nie potrzebujesz, ten sposób będzie najszybszy.

  Wystarczy, że klikniesz i przytrzymasz ikonkę danej aplikacji na ekranie, a pojawi się panel, z którego wybierasz opcję Odinstaluj. Możesz też przesunąć ikonkę aplikacji na samą górę ekranu, gdzie również pojawi się Odinstaluj.

 • Odinstalowywanie w Google Play.
 • Wejdź w aplikację Sklepu Play i w wyszukiwarce wpisz nazwę aplikacji, której już nie używasz. Na jednym z dwóch pasków, w miejscu, w którym zwykle mamy opcję instalacji, powinien znajdować się napis Odinstaluj. Wciśnij go i pozbądź się aplikacji.

  Jak wyłączyć lub ukryć aplikacje systemowe?

  Przy niektórych aplikacjach nie zobaczysz opcji Odinstaluj (np. przy Aparacie). Jednak w większości telefonów mamy możliwość ich wyłączenia lub ograniczenia pracy. Jeśli wrócisz do pierwszej metody, którą wymieniliśmy (wejście w Ustawienia), w danej aplikacji zobaczysz opcję Wyłącz. Aplikacja zostanie wyłączona, przestanie działać i korzystać z zasobów systemowych. Zwróć uwagę czy telefon nadal będzie pracował płynnie. Jeśli coś przestało funkcjonować, wróć do Ustawień i włącz aplikację z powrotem.

  Opcja wyłączenia może nie być dostępna we wszystkich aplikacjach. Mimo tego, jesteś w stanie wyczyścić ich pamięć podręczną, ograniczyć wykorzystywane dane lub odinstalować najnowszą aktualizację.

  Zobacz także: Jak zainstalować dowolną wersję aplikacji na Androidzie