Jak usunąć datę ze zdjęcia

Zobacz, jak usunąć datę ze zdjęcia wykonanego cyfrowym aparatem fotograficznym. Przedstawiamy kilka sposobów na usunięcie daty.

Informacje o dacie wykonania fotografii są bardzo niepożądanym elementem każdego zdjęcia. Co więcej, nie istnieje żadne uzasadnienie, dla którego data i czas zrobienia zdjęcia powinny być w nim wyeksponowane - informacje te i tak są zapisywane w tzw. metadanych EXIF.

Jak zatem usunąć datę ze zdjęcia? Jest na to kilka sposobów.

1. Kadrowanie

Data widoczna jest w jednym z rogów zdjęcia cyfrowego. Łatwo więc ją usunąć kadrując obraz, czyli przycinając go.

Przykładowo, jeśli skorzystasz z bezpłatnej aplikacji IrfanView 4.27 (przeglądarka grafiki i prosty fotoedytor w jednym), wykadrujesz dowolne zdjęcie wciskając kombinację klawiszy Ctrl + A (zaznaczenie całego obrazka) i umieszczając kursor nad jego krawędzią (kursor zmieni się w strzałkę symbolizującą możliwość przesunięcia krawędzi). Wciśnij lewy klawisz myszki, przeciągnij krawędź w żądane miejsce i wciśnij skrót Ctrl + Y.

2. Klonowanie

...czyli zastąpienie fragmentu zdjęcia, w którym widnieje data, pikselami z innej części fotografii. Popularne aplikacje do fotoretuszu, takie jak Corel Paint Shop Pro, Photoshop czy bezpłatny GIMP, wyposażone są w narzędzia klonowania.

Wystarczy wybrać opcję Clone Tool, wcisnąć i przytrzymać stosowny przycisk na klawiaturze (jeśli używamy GIMP-a, jest to Ctrl, w Photoshopie - Alt). Teraz najeżdżamy kursorem myszy na wybrany fragment zdjęcia, to znaczy ten, który ma zastąpić elementy niepożądane, klikamy myszą by skopiować piksele, puszczamy przycisk klawiatury i zamalowujemy datę.

Oczywiście, piksele klonowane nie mogą pochodzić z dowolnej części zdjęcia, jeśli chcemy, by zachowało ono naturalny wygląd. Kopiowane i zastępowane fragmenty zdjęcia powinny charakteryzować się jak najbardziej zbliżoną kolorystyką.


Zobacz również