Jak usunąć hasło logowania z systemu Windows 10/Windows 11?

Pokazujemy, jak obejść zabezpieczenia wbudowane w Windows 10/Windows 11 w celu całkowitej rezygnacji z hasła. Rozwiązanie to kosztem bezpieczeństwa pozwoli szybciiej uruchomić Windowsa.

Usunięcie hasła niezbędnego do zalogowania się w systemie komputera jest bardzo złym pomysłem. Z drugiej strony, jeżeli komputer wykorzystywany jest przez wiele osób w domu lub służy jedynie jako odtwarzacz plików w salonie, dlaczego nie wyeliminować hasła i nie ułatwić dostępu do niego?

Ekran blokady w Windows 11
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Ekran blokady w Windows 11

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Windows 10 oraz Windows 11 wprowadziły wiele zmian i w tym wypadku nie chodzi nam o powrót Menu Start i nowe funkcje. Microsoft, projektując nowe systemy, postawił na bezpieczeństwo, co jest widoczne podczas użytkowania komputerów z Windowsem 10/Windowsem 11. Od pewnego czasu system podczas konfiguracji wymusza logowanie za pomocą konta Microsoft. Krok ten można obejść jedynie odcinając komputer od Internetu.

Zobacz również:

  • Systemy operacyjne. Windows 7 wciąż trzyma się bardzo mocno
  • Najlepszy antywirus dla Windows 10 i Windows 11 [RANKING 2022]
  • Wiedziałem. Windows 11 22H2 już sprawia problemy [07.10.2022]

Pomimo tych zmian nadal da się jednak całkowicie usunąć hasło do systemu przy wykorzystaniu użytkownika lokalnego. Sprawdziliśmy naszą metodę z systemami Windows 10 Pro 1903 oraz Windows 10 Home 1903 wraz z najnowszymi dostępnymi na dzień dzisiejszy poprawkami.

W tym miejscu jeszcze raz pragniemy podkreślić, że uwierzytelnianie biometryczne, hasło lub chociażby kod PIN są świetnym sposobem na zabezpieczenie komputera i danych, które się na nim znajdują. W przypadku zgubienia lub kradzieży komputera osobom trzecim dużo trudniej będzie uzyskać dostęp do plików znajdujących się na dysku twardy. W przypadku, gdy użytkownik jest świadomy ryzyka może przejść do dalszej części poradnika.

Oto, co trzeba zrobić, aby usunąć hasło dostępu z systemu Windows 10/Windows 11.

Na samym początku trzeba kliknąć Menu Start systemu Windows 10/Windows 11 i w wyszukiwarce wpisać "netplwiz".

Wyszukiwanie netplwiz na Windows 10

Wyszukiwanie netplwiz na Windows 10

Wyszukiwanie netplwiz w Windows 11

Wyszukiwanie netplwiz w Windows 11

Po wyszukaniu programu trzeba uruchomić go jako administrator systemu. W tym celu trzeba kliknąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję "Uruchom jako administrator". Konieczne może okazać się podanie hasła administratora systemu.

Ustawienia netplwiz na Windows 10

Ustawienia netplwiz na Windows 10

Po uruchomieniu netplwiz użytkownik powinien zobaczyć ekran taki, jak na zdjęciu powyżej. Znajdować się tam powinny informacje o koncie użytkownika oraz jego przynależność do grup.

To okno daje dostęp do kont użytkowników systemu Windows i wielu zasad kontroli haseł. U góry obok okna znajduje się znacznik opisany jako "Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło". Należy odznaczyć tą opcję.

netplwiz na Windows 10

netplwiz na Windows 10

Po kliknięciu zastosuj pojawi się monit z prośbą o podanie aktualnego hasła. Należy wprowadzić je dwukrotnie. Od tej pory system operacyjny Windows nie będzie już pytał o hasło podczas uruchamiania lub wybudzania z trybu uśpienia.

Po ponownym uruchomieniu może okazać się, że Windows 10 oraz Windows 11 miały problem z wprowadzeniem ustawionych zmian. W konsekwencji użytkownik będzie mógł zalogować się do dwóch identycznych kont. Jedno będzie wymagało podania hasła lub kodu PIN a drugie nie.

Ekran logowania Windows 10
Źródło: pcworld.com

Ekran logowania Windows 10

Źródło: pcworld.com

Ekran logowania w Windows 11
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Ekran logowania w Windows 11

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Dlaczego tak się dzieje? Ku naszemu zdziwieniu narządzie netplwiz nie posiada mechanizmu sprawdzania poprawności hasła. Tak długo, jak jest ono zgodne, system Windows funkcjonuje poprawnie. W przypadku, gdy użytkownik źle wpisze swoje hasło, po ponownym uruchomieniu ujrzy ekran logowania z dwoma kontami. Po zalogowaniu się należy ponownie wrócić do netplwiz i poprawnie wpisać hasło użytkownika.

Przypominamy, że aby powyższa metoda zadziałał komputer nie może być podłączony do domeny oraz zarządzany przez pracodawcę, a konto musi być lokalne. W innym przypadku narzędzie netplwiz nie będzie w stanie wyłączyć hasła dostępu.

netplwiz na komputerze wpiętym do domeny nie pozwala na wyłączenie hasła dostępu

netplwiz na komputerze wpiętym do domeny nie pozwala na wyłączenie hasła dostępu

Aktualizacja: 12 listopada 2021 15:40