Jak usunąć reklamy na Androidzie

Reklamy są irytujące. Niezależnie od tego z jakich urządzeń i przeglądarek korzystamy, chcemy by było to komfortowe. Oto kilka prostych kroków ku wyzwoleniu się od reklam na przykładzie smartfona z Androidem.


Jak usunąć reklamy na Androidzie

Większość z nas wie jak zainstalować AdBlocka na komputerze stacjonarnym i laptopie. Niestety mało kto wie i korzysta z możliwości blokowania reklam na telefonie czy tablecie z Androidem. Reklamy są nie tylko irytujące, ale też spowalniają pracę i zwiększają zużycie danych naszych urządzeń mobilnych. Mimo tego, warto przypomnieć, że większość stron internetowych wyświetla reklamy, aby móc funkcjonować, a wszystkie bezpłatne rozwiązania koncentrują się na blokowaniu reklam tylko podczas używania przeglądarki. Reklamy w aplikacjach dalej będą się tam pojawiać i choć uwzględniliśmy sposób ich blokowania, rozwiązania te nie są darmowe.

Blokowanie wyskakujących reklam

Otwieramy przeglądarkę w swoim telefonie (dla przykładu używamy Google Chrome, ale w większości wygląda to podobnie). Klikamy trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu i wybieramy Ustawienia. Następnie przesuwamy do dołu aby wybrać Ustawienia witryn. Interesują nas dwie opcje: Pop-upy i przekierowania oraz Reklamy. W obu ustawieniach suwak powinien być szary, a w tekście informacja o zablokowaniu.

Funkcje te blokują uciążliwe lub wprowadzające w błąd reklamy w określonych witrynach. To takie przesiewanie najgorszych z najgorszych.

Uproszczona wersja przeglądarki

W przeglądarce Chrome klikamy na trzy pionowe kropki, wchodzimy w Ustawienia, następnie Wersja uproszczona i przesuwamy suwak w prawo, aby zaświecił się na niebiesko.

Uproszczony Chrome usuwa zbędne funkcje stron internetowych (w tym reklamy), aby zaoszczędzić dane i szybciej je ładować.

Przeglądarki blokujące reklamy

Niektóre przeglądarki na Androida mają wbudowane blokowanie reklam, więc jeżeli nie zależy Ci szczególnie na Chromie, możesz zainstalować inną. Najagresywniejsze opcje blokowania reklam z pewnością posiada popularna Opera oraz przeglądarka Adblock. Warte zainstalowania są też przeglądarki Yandex i Samsung, które umożliwiają instalację rozszerzeń blokujących reklamy, podobnie jak na komputerze.

Aplikacja blokująca reklamy

Możesz zainstalować także płatne aplikacje AdGuard i AdLock, jednak nie są one dostępne w sklepie Google Play, ponieważ Google nie zezwala na ogólnosystemowe blokowanie reklam. W związku z tym nie zalecamy tego rozwiązania.

Jak usunąć reklamy na Androidzie

Zobacz także: Praca dorywcza w IT.