Jak usunąć śmieci oraz inne niechciane oprogramowanie z komputera

Wersje próbne, trial, demo i tym podobne często zaśmiecają komputer, męcząc użytkownika różnego rodzaju komunikatami, które zachęcają do kupna. Czas powiedzieć dość i zrobić porządek ze wszystkimi śmieciami oraz niechcianymi programami w systemie.

Nic nie jest bardzie frustrujące niż uruchomienie nowego komputera i przekonanie się, że został już zalany przez programy-śmieci. Śmieci w tym przypadku oznaczają niechciane oprogramowanie. Nowe komputery stanowią bardzo dobry cel, ponieważ dla reklamodawców, ponieważ mogą zapłacić, żeby świeżo sprzedany komputer został wyposażony w najnowsze wersje próbne ich oprogramowania jeszcze nim zostanie sprzedany. Usuwanie niechcianego oprogramowania jest zazwyczaj procesem identycznym, jak usuwanie każdego innego programu, jednak kilka trików może sprawić, że cały proces będzie przebiegać znacznie sprawniej.

Krok po kroku: Usuwanie niechcianego oprogramowania za pomocą systemu Windows

Krok 1 Kliknij przycisk Start i przejdź do Panelu sterowania.

Krok 2 Odnajdź opcję Programy i funkcję, jeśli używasz widoku klasycznego lub zwyczajnie kliknij na odnośniku Odinstaluj program pod nagłówkiem Programy, jeśli używasz nowego sposobu wyświetlania Panelu sterowania.

Krok 3 Wybierz program, który chcesz usunąć. Po wybraniu programu, kliknij przycisk Odinstaluj/Zmień w menu na górze okna.

Usuń programy za pomocą panelu Odinstaluj program w systemie Windows

Usuń programy za pomocą panelu Odinstaluj program w systemie Windows

Krok 4 Postępuj według instrukcji pojawiających się na ekranie. Upewnij się, że usuwasz wszystkie elementy, jeśli zostaniesz o to zapytany.

Krok 5 Jeśli nie jesteś pewien, jakie są funkcje pełni dany program, szybkie wyszukiwanie w Google pozwala zazwyczaj określić, czy aplikacja jest warta zachowania na dysku.

Krok po kroku: Używanie programu PC Decrapifier do usuwania niechcianego oprogramowania

Strona internetowa WinVistaClub.com zaleca używanie programu PC Decrapifier, aby pomóc sobie w oczyszczaniu systemu, ponieważ jest łatwy w użyciu, szybki i efektywny. Chociaż niechciane oprogramowanie raczej nie ma na celu wyrządzania krzywdy komputerowi, może powodować różnego rodzaju spadki wydajności maszyny przez rezydowanie w pamięci operacyjnej. Dodatkowo może też powodować pojawianie się irytujących wyskakujących okienek z prośbami lub informacjami o zakupie.

Krok 1 Pobierz program PC Decrapifier. Jest to mały program (prawdopodobnie mniejszy objętościowo od większości niechcianych plików na Twoim komputerze) i zawiera się w jednym tylko pliku aplikacji, co pozwala na łatwe usunięcie, kiedy już skończysz oczyszczanie systemu.

Krok 2 Kliknij dwukrotnie na aplikacji PC Decrapifier, aby ją uruchomić.

Krok 3 Przeczytaj informacje umieszczone na pierwszych kilku ekranach, które objaśniają sposób działania programu. Kiedy już dotrzesz do ekranu zatytułowanego "Select Items", możesz zacząć proces identyfikacji programów, które PC Decrapifier rozpoznał jako potencjalnie niechciane programy.

Krok 4 Jeśli nie jesteś pewien, które programy usunąć, program PC Decrapifier pomoże w utworzeniu punku przywrócenia, który pozwoli na przywrócenie systemu do poprzedniego stanu w razie wystąpienia problemów.

Program PC Decrapifier pozwoli na szybkie usunięcie wszystkich śmieci znajdujących się w systemie

Program PC Decrapifier pozwoli na szybkie usunięcie wszystkich śmieci znajdujących się w systemie

Krok 5 Zwracaj uwagę, jakie programy usuwasz. Program PC Decrapifier posiada pewne problemy w rozróżnianiu wersji próbnych oprogramowania od wersji opłaconych i pełnych. Jeśli dokonywałeś aktualizacji lub też samodzielnie instalowałeś jakiś program z listy wyświetlonej przez PC Decrapifier, upewnij się, że odznaczyłeś te programy, aby nie usunąć ich podczas oczyszczania systemu.

Krok 6 Ciesz się komputerem wolnym od niechcianych programów-śmieci.


Zobacz również