Jak usunąć wirusa z systemu Android?

Wirusy na Androida są rzadko spotykane, ale jednak istnieją. Co robić, jeśli podejrzewasz, że masz szkodnika w swoim smartfonie?


A może to nie wirus?

Jednym z najbardziej widocznych objawów zawirusowania jest znaczny spadek wydajności urządzenia. Inny często spotykany to przekierowanie ze zwykłej strony startowej na inną, najczęściej związaną z pornografią. Możesz także zaobserwować wyskakujące okienka oraz paski reklamowe. Jednak nie wpadaj od razu w panikę - wyczyść najpierw pamięć podręczną przeglądarki. Możesz zrobić to zarówno w jej ustawieniach, jak i wchodząc do systemowych, a tam do działu Aplikacje i powiadomienia -> Chrome. Wybierz Przechowywanie, a następnie Opróżnij cache.

To znacznie mniej drastyczne metody niż reset całego systemu, który jest kolejną skuteczną metodą na usunięcie szkodnika. Jeśli musisz to zrobić, przejdź do ustawień systemu, a tam do działu, w którym znajduje się opcja Przywrócenia ustawień fabrycznych. Jej lokalizacja może różnić się w zależności od wersji systemu Android - w starszych może znajdować w dziale Osobiste, w nowszych - w dziale System. W obydwu przypadkach operacja ta skasuje wszystkie dane wprowadzone do telefonu od momentu jego pierwszego uruchomienia, a więc przenieś swoje zdjęcia i prywatne dokumenty przed jej wykonaniem - inaczej stracisz je bezpowrotnie!

Usuwanie wirusa z systemu Android

Prawdę mówiąc, wirusy na system Android są bardzo rzadko spotykane. Często dziwne zachowanie smartfona wiąże się nie z malware, ale z nadmiarem nagromadzonych w systemie, przestarzałych lub uszkodzonych linków, przez które następuje spowolnienie. Jednak może zdarzyć się, że urządzenie zostanie zawirusowane, co może być spowodowane przez instalację aplikacji spoza sklepu Google Play lub fałszywą aplikację z tego sklepu, która okazała się podstępem - a takich sytuacji było w historii wiele. Na przykład całkiem niedawno, we wrześniu, wykryto, że malware o nazwie Joker zostało pobrane z Google Play ponad pół miliona razy. Szkodnik był ukryty w aż 24 aplikacjach - wszystkie zostały natychmiast usunięte ze sklepu.

Dlatego dobrze zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami i zainstalować antywirusa, jak np. Bitdefender Mobile Security. Znacznie zmniejszy to ryzyko infekcji przez szkodliwe oprogramowanie - dzięki czemu możesz czuć się bezpieczniej. Wiele z takich aplikacji ma własne mechanizmy usuwania szkodników, a jeśli nie masz antywirusa, możesz spróbować usunąć go ręcznie. W tym celu wejdź w tryb bezpieczny - system będzie pracować, ale wszystkie aplikacje firm trzecich zostaną zatrzymane. Jeśli w ustawieniach nie widzisz takiej opcji, wciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj go - w opcjach restartu wybierz tryb bezpieczny.

Otwórz ustawienia i wejdź do działu Aplikacje i powiadomienia - zjedź w dół listy i popatrz, czy nie widzisz czegoś podejrzanego, np. nazwa którejś z aplikacji nic Ci nie mówi, nie przypominasz też sobie jej pobierania. Kliknij na takie zjawisko, aby dowiedzieć się na jej temat więcej. Jeżeli nie jest to preinstalowana aplikacja, powinien być przy niej wyświetlony przycisk Odinstaluj. Jeśli jest możliwe jego użycie - zrób to. W przypadku, gdy przycisk Odinstaluj jest szary i nie można z niego skorzystać, oznacza to, że ma on przywileje administratora. Możesz usunąć je w dziale Bezpieczeństwo i lokalizacja - wejdź do funkcji Administratorzy urządzenia.

Po odinstalowaniu podejrzanej aplikacji, zresetuj smartfona lub tablet i gotowe.

Jak unikać wirusów i malware podczas używania systemu Android?

Aby zapobiec pojawieniu się szkodnika lub malware w systemie Android, pamiętaj o następujących zasadach:

  • nie instaluj aplikacji spoza Google Play, chyba, że masz naprawdę stuprocentową pewność, że można takiej zaufać. W starszych wersjach systemu można instalować aplikacje z nieznanych źródeł i dawać im uprawnienia dotyczące całego systemu. W nowszych można wybrać instalację spoza nich w zaawansowanych ustawieniach działu Aplikacje i powiadomienia.
  • unikaj klonów - 99% aplikacji na Twoim telefonie pochodzi zapewne ze sklepu Google Play, jednak złośliwy kod może być umieszczony w klonach i podróbkach popularnych w nim programów. Dlatego unikaj klonów od nieznanych deweloperów lub aplikacji, które zachowują się inaczej, niż powinny
  • sprawdzaj zezwolenia aplikacji - nie ma znaczenia, skąd pochodzi plik instalacyjny aplikacji: zawsze sprawdź, jakich wymaga uprawnień, zanim zgodzisz się na jej instalację. Nigdy nie pozwalaj na uzyskanie uprawnień administratora! Zwróć też uwagę na podejrzane prośby o uprawnienia! Na przykład - czy odtwarzacz wideo do prawidłowego działania potrzebuje listy Twoich kontaktów? W podejrzanych sytuacjach przerwij instalację, poszukaj opinii o aplikacji w sieci - może się okazać, że coś jest mocno nie tak
  • dbaj o aktualizację systemu: sprawdzaj co jakiś czas, czy nie ma aktualizacji Twojego systemu Android lub czy możesz pobrać nowszą jego wersję. Każda aktualizacja przynosi poprawki zabezpieczeń, co zwiększa ryzyko odparcia ataku szkodnika
  • zainstaluj oprogramowanie antywirusowe - to najlepszy sposób, aby zyskać dodatkowe zabezpieczenie poza samymi mechanizmami systemu. Zobacz nasz ranking "Najlepszy antywirus na Androida - ranking antywirusów na system Android 2019"