Jak utworzyć zapasową kopię biblioteki mediów (Windows Media Player 9 - 12)

Biblioteka Windows Media Playera zawiera cenne informacje, np. indywidualne oceny przyznane utworom muzycznym przez użytkownika lub etykiety, które jeszcze nie zostały zapisane w plikach MP3. Chciałbyś utworzyć zapasową kopię tych informacji, jednak bezskutecznie szukasz polecenia archiwizowania w Windows Media Playerze. Jak to zrobić?

Wielu użytkowników archiwizuje od czasu do czasu pliki muzyczne w swoim folderze. Równie ważne jest regularne tworzenie zapasowej kopii bazy danych Windows Media Playera. Zawiera bowiem dużo wartościowych informacji. Niestety, odtwarzacz nie oferuje polecenia, umożliwiającego utworzenie duplikatu. Dlatego musisz sporządzić go ręcznie.

Lokalizacja pliku biblioteki zależy od wersji stosowanego systemu operacyjnego. W Windows XP jest umieszczony w katalogu \Documents and Settings\[nazwa_użytkownika]\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Microsoft\Media Player. W środowiskach Vista i Windows 7 plik ten znajduje się w katalogu \Users\[nazwa_użytkownika]\AppData\Local\Microsoft\Media Player.

Tymczasem nazwa pliku bazy zależy od wersji Windows Media Playera. W wypadku Windows Media Playera 9 baza jest zgromadzona w pliku CurrentDatabase_59R.wmdb. W wypadku wersji 10 jest to plik CurrentDatabase_219.wmdb, a w wersji 11 plik CurrentDatabase_360.wmdb. Najnowsza, dwunasta edycja odtwarzacza zapisuje swoją bazę w pliku CurrentDatabase_372.wmdb. Po znalezieniu właściwego pliku, wystarczy skopiować go ręcznie (chociażby za pomocą skrótów klawiaturowych [Ctrl C] i [Ctrl V]) na żądany nośnik.