Jak używać VPN na systemach Windows?

Wirtualna sieć prywatna (VPN) to oprogramowanie umożliwiające bezpieczne, szyfrowane połączenie pomiędzy Twoim urządzeniem a serwerami w sieci. Gdy z niej korzystasz, nikt nie podejrzy Twojej aktywności w Internecie.


Inną korzyścią ze stosowania Virtual Private Network jest możliwość zmiany lokalizacji, dzięki czemu możesz ominąć blokady regionalne nakładane przez dostawców usług i serwisy internetowe, jak np. Netflix. Dzięki temu zyskujesz dostęp do treści, których nie osiągniesz w zwykły sposób. Instalacja i korzystanie z VPN jest bardzo proste - wyjaśniamy to krok po kroku. A jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się, czym jest sieć VPN, omawiamy to w tekście "VPN - jak działa?"

VPN - darmowy czy płatny?

Dostawy sieci prywatnych oferują dwa rodzaje swoich usług: darmowe i płatne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pierwsze to oczywiście brak kosztów, ale choć "darmowe" brzmi kusząco, to jednak niesie ze sobą pewne ryzyko - zazwyczaj twoje dane przekazywane są stronom trzecim, aby spersonalizować wyświetlanie reklam, na czym zarabia dostawca VPN, ponadto mogą mieć miesięczny limit transferu danych oraz ograniczenia funkcjonalności w stosunku do darmowych. Płatne to z kolei większe możliwości i niewielkie opłaty - niektóre to ok. 10-12 zł/m-c. Często płatny serwis VPN pozwala także na darmowe przetestowanie przez określoną ilość gry lub umożliwia wycofanie się z subskrypcji w wyznaczonym terminie i zwrot wpłaconych pieniędzy.

Istnieją także rozszerzenia VPN w przeglądarkach, a Opera ma taką funkcję wbudowaną. Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu: "Rozszerzenie VPN w przeglądarce - czy warto?". Tutaj dodamy, że nie zawsze są to dobre rozwiązania, ponieważ np. Opera to nie VPN w ścisłym tego słowa znaczeniu, a bardziej odpowiednio spreparowane proxy, co oznacza, że istnieje ryzyko wycieku Twojego prawdziwego adresu IP, a co za tym idzie - o anonimowości nie ma mowy. Nie jest jednak tak całkiem źle - spokojnie nadaje się do oglądania takich serwisów, jak Netflix US.

Pamiętaj również, że rozszerzenie przeglądarki ochrania tylko wysyłane poprzez nią informacje - dane wysyłane z innych aplikacji nie są w żaden sposób chronione.

Jak używać VPN na systemach Windows?

Nie musisz znać się na sieciach VPN, aby ich używać. Jeśli masz jednak pewną wiedzę, możesz zagłębić się w jej ustawienia i wprowadzić własne parametry wszystkich elementów połączenia. Zwykle użytkownikowi wystarcza pobranie klienta VPN - który znajduje się na stronie danego dostawcy - a następnie założenie konta i uruchomienie zainstalowanej aplikacji. Pokażemy cały proces na przykładzie sieci PureVPN - jest on analogiczny dla większości dostępnych serwisów (sprawdź, jakie są najlepsze sieci VPN w 2019 roku!)

Zaczynamy od odwiedzenia strony PureVPN i pobrania klienta.

Po pobraniu pliku kliknij na nim dwa razy lewym przyciskiem myszki, aby rozpocząć proces instalacji.

Po uruchomieniu klienta należy się zalogować - jeśli jeszcze nie masz konta, założysz je na stronie przy wyborze swojego planu subskrypcji - możesz to zrobić tutaj. W przypadku każdego planu subskrypcyjnego masz 31 dni na wycofanie się i zwrot wpłaconych pieniędzy. Jeśli masz już konto, login powinien zaczynać się od nazwy sieci i mieć 10 znaków, czyli np. purevpn0a9999999.

Po zalogowaniu siędo PureVPN, zobaczysz wybór trybu używania sieci:

  • Stream - do odbierania multimediów z serwisów jak Netflix
  • Internet Freedom - omijanie cenzury i blokad geolokalizacyjnych
  • Security/Privacy - zwiększony poziom bezpieczeństwa
  • File-Sharing - tryb do dzielenia się plikami

Po wybraniu najbardziej pasującego Ci trybu zobaczysz okienko wyboru, w którym możesz wskazać kraj, w jakim znajduje się serwer. Po kliknięciu na kółeczko menu (w prawym, górnym rogu), zobaczysz wszystkie dostępne opcje konfiguracyjne. Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo i anonimowość, podpowiadamy, które funkcje włączyć w poradzie "Jak zwiększyć bezpieczeństwo sieci VPN?"

Po wyborze kraju nastąpi połączenie, a gdy będzie gotowe, zobaczysz, w jaki sposób Cię chroni, powinno także pokazać się informujące o udanym połączeniu okienko w prawym, dolnym rogu ekranu.

Od teraz możesz całkowicie anonimowo przeglądać sieć, wymieniać się plikami czy korzystać z serwisów streamingowych. Działanie PureVPN obejmuje wszystkie aktywności - zarówno przez przeglądarkę, jak i dane przesyłane za pośrednictwem aplikacji. Aby przerwać działanie sieci VPN, kliknij po prostu na przycisk Disconnect i gotowe.

Gdyby zdarzyło się (ma to miejsce niezwykle rzadko), że nie będzie możliwe użycie klienta VPN, przyczyną może być antywirus zainstalowany na Twoim urządzeniu. W takiej sytuacji należy dodać klienta VPN do listy wyjątków - znajdziesz ją w ustawieniach danego antywirusa.