Jak używać VPN na systemie Android?

Sieci VPN (Virtual Private Networks) mają za zadanie całkowicie ukryć tożsamość użytkownika, umożliwiając bezpieczne przeglądanie sieci i cieszenie się rozrywkami, zablokowanymi w kraju. Pokazujemy, jak korzystać z tej możliwości na urządzeniach z systemem Android.


Większość osób przebywa non-stop online, korzystając ze smartfonów i tabletów, dlatego dobrze wiedzieć, że takie sieci VPN jak PureVPN czy NordVPN, mają swoje edycje na system Android. Ich używanie nie powinno nikomu sprawić trudności!

Czym jest VPN?

Jak wyjaśnia to sama nazwa, VPN (skrótowiec od słów Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna. Opiera się na połączeniu pomiędzy dwoma punktami - aplikacją VPN a serwerem należącym do usługi. Jest ono w pełni zaszyfrowane, co umożliwia bezpieczne użytkowanie publicznych hotspotów, np. w hotelach czy na lotniskach, bez obawy, że ktoś podejrzy aktywność użytkownika w internecie.

Kolejna zaleta VPN to zmiana lokalizacji użytkownika, dzięki czemu serwery widzą go tak, jakby był w innym miejscu świata. Na przykład przeglądasz sieć z mieszkania w Warszawie, a strony, na które wchodzisz, odnotowują, że odwiedzasz je ze Sztokholmu. Pozwala to omijać blokady geolokalizacyjne, nakładane przez władze, dostawców sieci oraz same serwisy i usługi, jak na przykład Netflix.

Którą sieć VPN wybrać?

Instalacja klienta sieci VPN na systemie Android jest bardzo prosta. Po prostu pobierasz go ze strony danej usługi lub sklepu Google Play. Istnieją dwa rodzaje sieci VPN - darmowe i płatne, opierające się na subskrypcjach. Choć "darmowa" brzmi kusząco, to jednak niesie ze sobą pewne ryzyko - zazwyczaj twoje dane przekazywane są stronom trzecim, aby spersonalizować wyświetlanie reklam, na czym zarabia dostawca VPN. Dlatego w przypadku darmowych doradzamy dokładne przestudiowanie polityki prywatności, a zwłaszcza zbierania logów. Owszem, jest to nudna lektura, ale naprawdę istotna dla twojej prywatności, dlatego warto poświęcić na nią trochę czasu. Tak czy owak - my rekomendujemy płatne usługi VPN, tym bardziej, że nie są one drogie, a większość z nich zwraca pieniądze w przypadku rezygnacji w określonym czasie lub oferuje darmowy okres testowy.

Zobacz nasze zestawienie 5 najlepszych sieci VPN dla systemu Android.

Sieć VPN a Android

Pokażemy używanie VPN na systemie Android, posługując się PureVPN. Otwórz sklep Google Play Store i wpisz nazwę sieci w okienku wyszukiwania. Gdy ją znajdziesz, zainstaluj, a następnie otwórz.

Musisz zalogować się do sieci - jeśli nie masz jeszcze konta, musisz je utworzyć. Po zalogowaniu do PureVPN, zobaczysz wybór trybu używania sieci:

  • Stream - do odbierania multimediów z serwisów jak Netflix
  • Internet Freedom - omijanie cenzury i blokad geolokalizacyjnych
  • Security/Privacy - zwiększony poziom bezpieczeństwa
  • File-Sharing - tryb do dzielenia się plikami

Wybieramy - przykładowo - Internet Freedom. Kolejnym krokiem będzie kliknięcie na zieloną ikonkę, a następnie nawiązanie połączenia. W zakładkach Countries oraz Cities można wybrać odpowiednio serwer w kraju i mieście. Przy pierwszym połączeniu należy wyrazić zgodę na ustanowienie połączenia VPN. Gdy będzie gotowe, ikonka zmieni się na czerwoną - naciśnięcie jej to rozłączenie.

Jak długo urządzenie działa w sieci VPN, widzisz na górnej belce symbol kluczyka. Gdy zsuniesz opcje ekranu, zobaczysz także ilość wysłanych i pobranych przez sieć VPN danych.

Co dalej? Zmniejsz okienko VPN, a następie korzystaj normalnie z internetu - mając jednak pewność, że nikt nie podejrzy Twojej aktywności i możesz cieszyć się całkowitą anonimowością. Dla jej zwiększenia, wejdź w ustawienia - ikonka menu w lewym, górnym rogu i włącz funkcje Kill Switch oraz Secure Wifi. W osobnym tekście wyjaśniam, jak zwiększyć bezpieczeństwo sieci VPN.

A gdy VPN nie jest już potrzebne, po prostu rozłącz się i wyloguj z aplikacji - to wszystko.