Jak używać aplikacji z iPhone'a na Macu? [PORADNIK]

Najnowsze komputery Mac z procesorem ARM potrafią uruchamiać aplikacje z iOS i iPadOS. Sprawdź, jak pobrać ulubione aplikacje z urządzeń mobilnych na komputery Mac.


Apple pod koniec 2020 roku wprowadziło na rynek pierwsze komputery wyposażone w autorskie procesory korzystające z architektury ARM.

MacBook Air z procesorem Apple M1

MacBook Air z procesorem Apple M1

MacBook Air, MacBook Pro 13 z dwoma portami Thunderbolt 4 oraz Mac mini posiadają najnowszy układ Apple M1. Oferuje on wysoką wydajność oraz niesamowitą energooszczędność, ale posiada jeszcze jednego asa w rękawie. Dzięki wykorzystaniu takiej samej architektury, jak w urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą iOS oraz iPad OS, wszystkie komputery z procesorami od Apple są w stanie uruchamiać aplikacje z iPhone'a oraz iPad'a.

Zobacz również:

 • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
 • Najlepsze antywirusy dla systemów macOS w 2023 roku
 • Jaki monitor do MacBooka? Przegląd najlepszych propozycji dla Mac z Apple M2/M1/M1 Pro/M1 Max/M1 Ultra

Jeżeli posiadasz nowego Maca nie musisz już sięgać po iPhone'a, aby uruchomić jedną z ulubionych aplikacji. Rozwiązanie Catalyst obecne w systemie operacyjnym macOS Big Sur pozwala szybko i wygodnie przenieś aplikacje mobilne na komputery Mac z procesorami Apple Silicon.

W dzisiejszym materiale pokazujemy jak zainstalować oraz korzystać z aplikacji z iOS oraz iPadOS na komputerze z macOS Big Sur lub nowszym.

Kompatybilność

Tak, jak już wspominaliśmy we wstępie nie wszystkie komputery od Apple pozwalają na uruchamianie aplikacji z iOS oraz iPadOS. Jeżeli posiadasz komputer z procesem Intela zapomnij o uruchomieniu jakiegokolwiek programu z iPhone'a lub iPad'a.

Poniżej znajdziesz listę komputerów, które potrafią uruchamiać aplikacje z iOS oraz iPadOS:

 • MacBook Air 13 z końca 2020 roku z procesorem Apple M1
 • MacBook Pro 13 z trzema portami Thunderbolt 4 z końca 2020 roku z procesorem Apple M1
 • Mac mini z końca 2020 roku z procesorem Apple M1

Apple deklaruje, że do 2022 roku cała gama modelowa komputerów Mac otrzyma procesory Apple Silicon. Wtedy każdy model będzie w stanie uruchamiać aplikacje z iPhone'a i iPad'a.

Jak zainstalować aplikacje z iPhone'a/iPad'a na Macu?

Instalacja programów z iOS oraz iPadOS możliwa jest tylko i wyłącznie z wykorzystaniem App Store, a cały proces nie różni się zbytnio od instalacji klasycznego programu na macOS.

Do stycznia 2020 roku możliwa była instalacja dowolnego programu napisanego na iOS oraz iPadOS z wykorzystaniem narzędzia Sideload, ale Apple zablokowało tę opcję.

Aby zainstalować program napisany dla iPhone'a lub iPad'a na macOS należy:

 • Wyszukać i uruchomić sklep App Store. W tym celu wystarczy włączyć Spotlight poprzez naciśnięcie klawiszy CMD + Spacja oraz wpisać App Store.
Wyszukiwanie App Store z wykorzystaniem Spotlight

Wyszukiwanie App Store z wykorzystaniem Spotlight

 • Alternatywnie możemy skorzystać z Findera i w aplikacjach wybrać App Store.
App Store w Finderze

App Store w Finderze

 • Gdy uruchomimy już sklep App Store w lewym górnym rogu wpisujemy w wyszukiwarkę interesującą nas aplikację
App Store

App Store

 • Na potrzeby poradnika posłużyliśmy się popularną grą Among Us!
Wyszukiwanie aplikacji

Wyszukiwanie aplikacji

 • W wynikach wyszukiwania klikamy w zakładkę "Aplikacje na iPhone'a i iPada".
Zakładka Aplikacje na iPhone'a i iPada

Zakładka Aplikacje na iPhone'a i iPada

Z wyników wyszukiwania wybieramy naszą aplikację i klikamy Pobierz oraz Instaluj. App Store może poprosić o wpisanie hasła do konta Apple ID przypisanego do komputera Mac. Istnieje również możliwość potwierdzenia swojej tożsamości z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych Touch ID.

Logowanie z wykorzystaniem Touch ID

Logowanie z wykorzystaniem Touch ID

Po zainstalowaniu aplikacja lub gra znajduje się w LaunchPad oraz Finderze (zakładka Aplikacje). Możemy ją również wyszukać poprzez Spotlight (CMD + Spacja)

Among Us! na macOS

Among Us! na macOS

Dostępność aplikacji w App Store

Obecnie w App Store znajdziemy zaledwie ułamek tytułów, które dostępne są na iPhone'a oraz iPad'a. Wszystko w rękach deweloperów, którzy mogą udostępnić aplikacje z iOS i iPadOS w App Store dla komputerów Mac. Z dnia na dzień pojawia się coraz więcej takich programów i gier.

Z ciekawostek na komputery Mac z procesorem Apple M1 możemy zainstalować AutoMapę, Twoją Biedronkę, NaviExpert, Wykop, Pizza Hut, żaapkę oraz Squid. Niestety w dalszym ciągu nie da się zainstalować Netflix'a, a aplikacja na Maca nie istnieje.

AutoMapa uruchomiona na komputerze z procesorem Apple M1

AutoMapa uruchomiona na komputerze z procesorem Apple M1

MacBook Air 13 z procesorem M1, który umożliwił nam stworzenie tego artykułu został udostępniony przez sklep X-Kom.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: